Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je čtvrtek 22.2.2024, svátek má Petr 

Hledej na Rozhledně

Statistika Rozhledny

Počet autorů: 509
Registrovaní čtenáři: 524
Publikovaných článků: 13677
Komentářů: 11411


MěřeníDychtíme po příběhu

14.07.2007   Jindřiška Kodíčková   Literatura   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

... jemně vyfabulovaném, trochu napínavém, ale výsledky archeologického výzkumu a rozboru hagiografických textů naše představy uvádějí na „pravou míru“. Těšit se tedy můžeme pouze na zásadní objevy, ale ty už dlouho nepřicházejí.


I Petr Sommer, význačný český medievalista a archeolog, specializující se na český středověk a církevní archeologii, se pustil do náročné problematiky osudů, které dějiny dávno zakryly nejen nánosy hlíny. Řadu let vedl archeologický výzkum v Sázavě, benediktýnském klášteře s pohnutou epizodou staroslověnského jazyka. Výsledky výzkumu aplikuje a srovnává se známými texty prokopských legend a dalších pramenů. Výsledkem je buď potvrzení původních předpokladů, nebo jejich zamítnutí. Doslova detektivní pátrání po osobě svatého Prokopa, o místě jeho narození a původu, životě, smrti, přenesení ostatků a zázracích, jež vykonával již během svého života, natož po smrti, je pevně zakotveno do neklidné doby přelomu tisíciletí. Sv. Prokop tu a tam vystupuje v jasně ostrých konturách, aby zase zmizel ve sporých, mnohdy si odporujících pramenných informacích.

Co víme o záhadném eremitovi? Spíš to, jak oral s čertem, vyléčil těžce nemocné, navrátil zrak slepé, vyhrožoval papeži a ve spolupráci s knížetem Oldřichem založil slovanský Sázavský klášter a posléze byl roku 1204 kanonizován. Bez velkých lidských a soukromých podrobností se přece jenom díky interdisciplinárním znalostem daří autorovi vykreslit poměrně plnokrevnou, historickou postavu opata Prokopa na pozadí stavby kláštera a v kontextu našich nejranějších dějin. Rekonstrukce jeho života jistě ještě není úplná ani konečná, přesto přináší i názorný obraz tehdejší společnosti.

Autor si zaslouží skutečnou pochvalu, neboť se mu podařilo skloubit náročný vědecký obsah se žánrem doslova detektivním a ještě okořenit dílčími záběry z jiných historických disciplín. Nezbytný poznámkový aparát, mnoho kreseb, fotografií, nákresů a jako přívlastek slovníček odborných výrazů činí z nové knihy kvalitní a také čtivý příspěvek k českým raným dějinám.

Petr Sommer, Svatý Prokop vydalo nakladatelství VY&SEHRAD v roce 2007
Zdroj foto:
www.ivysehrad.cz


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0477 s