Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je středa 1.12.2021, svátek má Iva 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 508
Registrovaní čtenáři: 518
Publikovaných článků: 13146
Komentářů: 11275


MěřeníSimpsonovi vsadili na populární tváře a témata

26.07.2007   Aneta Šimonková   Film   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Filmovou premiéru zažívá v těchto dnech animovaný seriál, který si oblíbily nejen děti, ale i dospělí na celém světě. Jak dopadlo filmové zpracování sitcomu, který má za sebou dvacet let vysílání? Může něčím ještě překvapit nebo se jedná o prvoplánový tahák na diváky a celovečerní film těmto žlutým hrdinům spíše uškodil?

Zápletka a prvky, které se ve filmu objevují, nejsou náhodné. Tvůrci nechali jít obyvatele Springfieldu s dobou, proto zachytíme nejen vtipy vytvořené nahodilými situacemi, ale i humorné reakce na události, osoby či umělecká díla z poslední doby. Například dnes tolik diskutovaná ekologická témata získala ve snímku post hlavní zápletky, když jedna z hlavních postav seriálu způsobí katastrofu ohrožující životní prostředí. K zamyšlení nad těmito problémy pak vybízí svědomitá Líza, jejíž forma výkladu problematiky nápadně připomíná scénu z dokumentu Ala Gora "Nepříjemná pravda".
Ve filmu se objeví i několik známých osobností (včetně oblíbených hrdinů seriálu), z nichž lze jmenovat Toma Hankse, kapelu Green day, Hillary Clinton a výjimkou nezůstává ani křeslo amerického prezidenta (George Bush jr. to ovšem není).
Žlutí obyvatelé (a přistěhovalci tmavší pleti) Springfieldu rovněž nezůstávají pozadu, co se týká technologických vymožeností. Když dědu Abrehama Simpsona během nedělní návštěvy kostela postihne menší záchvat, kdy předpoví onu katastrofu, vytáhne jistý obyvatel Springfieldu mobil a vše zdokumentuje na zabudovanou mini kameru.

Americe vadí i nahý kreslený Bart
Aby jakýkoli snímek přilákal více diváků, tak jeho tvůrci "svléknou" známou postavu. V případě Simpsonových padla volba na Barta (což rozpoutalo v puritánské Americe horlivé diskuse a upřímně nevím, zda-li inkriminovanou scénu necenzurovali), s jehož odhalením si tvůrci vtipně pohráli.
Film mohl zpočátku vzbuzovat obavy, že delší zpracování života obyvatel Springfieldu nabude zcela jiný rozměr, než na jaký jsme zvyklí. Autoři naštěstí tzv. nevařili z vody a kvůli delší stopáži vymysleli zápletku, kterou rozvinuli pomocí vtipů, charakteristických pro tyto postavy. Naštěstí nepoužili vulgárních vtipů či jiných divokých taktik, jako to dělají jiní tvůrci, když přichází s novým formátem nebo pokračováním oblíbeného díla. "Simpsonovi ve filmu" se od seriálové podoby liší opravdu jen časovým rozpětím a prvky, které reagují na dnešní dobu. Charakter postav a děje naštěstí zůstal stejný, tak nemějte obavy, že na plátně své hrdiny nepoznáte.

Cesta Simpsonových na filmové plátno 
Sitcom vznikl před dvaceti lety, kdy Matt Groening vytvořil krátké animované příběhy do pořadu The Tracy Ullman Show na televizní stanici Fox. Groening si chtěl nechat práva na své populární kreslené příběhy Life in Hell, proto v rychlosti vytvořil jinou animovanou rodinku – Simpsonovy. Když pak v roce 1988 dostal seriál větší prostor a objevil se na televizních obrazovkách v podobě půlhodinových epizod, stal se popkulturním fenoménem.
Filmové zpracování podle Groeninga nabízí divákům zažitek, který televizní formát nemůže nabídnout: „Chtěli jsme jednak odvyprávět větší příběh na větší ploše filmového plátna a taky slyšet, jak se směje plné kino,“ říká Groening.
S nabídkou k natočení celovečerního filmu oslovilo studio Groeninga a druhého vedoucího výroby Jamese L. Brookse už během první sezóny. Proč tedy trvalo převedení seriálu na stříbrné plátno celých 18 let? „Nechtěli jsme natáčet film jen proto, že jsme mohli; chtěli jsme jej natočit až ve chvíli, kdy na to dozrál čas. Chtěl jsem vytvořit příběh, který by vyžadoval takový rozsah, jaký může nabídnout jen film. Rozhodně to nejsou jen tři televizní epizody splácnuté dohromady. Ten film má srdce, “ říká scénárista a producent Al Jean.
Na seriálu nepracovalo tolik lidí, aby zvládli souběžně napsat a naanimovat i celovečerní film. „Kupodivu jsme neměli tým scénáristů a animátorů, kteří by tam jen tak vysedávali a přemýšleli, do čeho píchnout,“ říká Matt Groening. „Na rozdíl od většiny seriálů nemají Simpsonovi nikdy přestávku. Věnovali jsme seriálu veškerou energii a nikdy jsme mu nechtěli uškodit tím, že bychom její část přesunuli na práci na filmu.“
Tomu, že film není jen vydělávacím prvoplánovým trhákem, vděčíme cíli, který si vytyčili producenti - ve smlouvě se studiem si vynutili možnost film nenatočit, pokud nebudou spokojeni s vlastním scénářem.

Pokud se rozhodnete zajít do kina a nejste přívržencem závěrečných titulků, u Simpsonových udělejte vyjímku. Skeče doprovází i tuto jindy nezajímavou součást snímku.

Premiéra: 26. července 2007
Originální název: The Simpsons Movie
Webové stránky: www.simpsonovivefilmu.cz, www.simpsonsmovie.com
Doporučená přístupnost: přístupný
Žánr: animovaný sitcom
Délka: 85 min.Zdroj obrázků: Bontonfilm


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2021 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0287 s