Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je neděle 7.3.2021, svátek má Tomáš 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 505
Registrovaní čtenáři: 514
Publikovaných článků: 13027
Komentářů: 11223


MěřeníDůchodkyně za dva tisíce

08.08.2007   Martina Bittnerová   Rozhledy   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Dva tisíce korun je podle zastupitelů v Havlíčkově Borové na Vysočině akceptovatelná částka, kterou by údajně chtěli honorovat průvodkyni seniorského věku v místním Památníku Karla Havlíčka Borovského za dva měsíce letního provozu. Jinak by zůstala jeho budova pro veřejnost uzavřena.

Možná se na tom nezdá nic divného, nicméně je třeba připomenout, že o památník, stejně jako o knihovnu, obětavě celoročně pečuje Jaroslava Hájková, dáma věku produktivního, jíž problematika K. H. Borovského a celého 19. století zajímá i osobně, tudíž dokáže o jeho osudech vyprávět velmi poutavě a nad rámec svých povinností.

Bohužel žijeme v zemi, kde si podobných nadšenců obvykle neceníme jako pokladu, ale jimž spíše házíme klacky pod nohy, a kde peníze pro sport se často nalézají snadněji než na kulturu.

Neznám detailně situaci v obci, ale skutečně mě mrazí v zádech, když si uvědomím, že pár lidí rozhodne o osudu památníku a nakonec i paní Hájkové, která mu věnovala několik let svého života. Pochopitelně nejdůležitější roli hrají peníze a třeba je obce potřebuje na jiné aktivity. Každopádně by si její zastupitelné měli uvědomit, že se právě u nich narodil zakladatel moderní žurnalistiky, člověk, z něhož si někteří udělali dokonce symbol utrpení a zlovůle monarchie, osobnost, o níž se každý učí ve škole.

Samozřejmě o lukrativnosti podobných památek můžeme spekulovat, ale to bychom pak mohli zrušit památníky dalších významných Čechů v ostatních koutech země, kde se pietně udržují světničky a rodné domky našich spisovatelů. Nehledě na to, že řadu z nich připomíná pouze pamětní deska na štítu, protože domy se nachází v soukromém vlastnictví a zájemce nemá šanci se ani podívat dovnitř. Nejde o to vstupovat za každou cenu do soukromí našich velikánů, ale o to, že někteří své domovy z dětství využívali jako kulisy pro svá díla. A kdo by rád neviděl místo, o němž četl?

Nemusíme ostatně jezdit daleko. V ani ne 50 km vzdáleném Jimramově se narodil Jan Karafiát a bratři Mrštíkové. Jejich rodné domy si můžete prohlédnout však jen z ulice.

Snad se tedy zastupitelstvo v Havlíčkově Borové umoudří a pochopí, že jak památník, tak i samotná paní Hájková vykonává pro veřejnost těžko docenitelnou službu.

Ostatně památník můžete podpořit i vy tím, že ho navštívíte. Městys Havlíčkova Borová se nachází osmnáct kilometrů od Havlíčkova Brodu a osm od Přibyslavi.

Zdroj fotografie: kutnahora.cz


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

Reakce k článku


Od: Markéta Metujská - 11.8.2007 - 22:21

Martině
Je dobře, že se takovýmito články připomenou nškterá místa. Můj otec pochází z Havlíčkova Brodu, jako děti jsme tam my tři sestry jezdily každé prázdniny a pravidelně navštěvovaly i Havlíčkův dům na náměstí. V Havlíčkově Borové jsme ale nikdy nebyly - budeme se muset polepšit. :-)

Od: Martina Bittnerová - 13.8.2007 - 8:41

Markéto-já pro zmenu z Nového Města n.Moravě.-)
V Havlíčkově domě jsem samozřejmě byla, ale ten rodný má srdečnější atmosféru, doporučuji.

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2021 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0689 s