Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je sobota 24.2.2024, svátek má Matěj 

Hledej na Rozhledně

Statistika Rozhledny

Počet autorů: 509
Registrovaní čtenáři: 524
Publikovaných článků: 13677
Komentářů: 11411


MěřeníProč „žerou“ právě vás?

28.09.2020   Michaela Wilhelmová   Rozhledy   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Romantický večer, nejlépe u vody. Vrzání cvrčků, vůně květů a trávy, šumění potoka. Slunce zapadá. Chlapec s dívku se drží za ruce. S postupujícím časem však ona nepřestává oplácávat své odhalené ruce, lýtka, nakonec i tváře, až se znechuceně zvedne a zavelí k odchodu. S červenými pupínky po komářích bodnutích oba odchází.

Tato imaginární slečna, která se z výletu vrátila o dost pokousanější, než její přítel, se doma zřejmě dozví, že má sladkou krev. Proto se komáři více vrhají na ní, než na jejího přítele. Výzkumy však ukazují, že „sladká krev“ jako majoritní lákadlo pro komáry zůstává spíše mýtem, než skutečností.

O oblíbenosti u komářích pronásledovatelů rozhoduje několik faktorů. Vesměs souvisí s čichovými receptory.

Prvým je parfém. Tihle drobní predátoři milují sladké vůně. Což je často důvodem, proč více útočí na ženy, než muže. Levnější vůně se silným aroma je pro ně jako opium. Do lesa a k vodě nechť proto ženy a dívky raději používají jen deodorant, nejlépe neparfémovaný. Mužské parfémy a deodoranty obsahují většinou více alkoholu (lihu) a tudíž tak slaďoulince nevoní. Pro komáry zůstávají až druhořadou kořistí. Nezůstanete ale ochráněni jen vysazením deodorantu. Stejný účinek může mít i některý lak na vlasy, mýdlo, kterým se ráno myjete, či krém na vašem obličeji.

Druhým faktorem, který vědci vypozorovali, se stalo pocení – tudíž vlhké prostředí s dostatkem tepla. Takové se ukazuje pro komáry přirozené, ve vlhkosti se narodili, teplo milují, takže obrací svou pozornost k přirozenosti a sosák s radostí zapíchnou do napoceného horkého těla, nejlépe ještě navoněného vanilkovým sprejem.

Za třetí nejdůležitější faktor, kterému se však nepokoušejte zabránit, lze označit dýchání. Komáři cítí oxid uhličitý ve vzduchu, dokáží se podle něj orientovat a navigovat sebe sama směrem k savcům.

To, že přestanete před procházkou v mokřadu používat třešňové mýdlo pro ranní hygienu a nenastříkáte se vanilkovým deodorantem, však ještě neznamená, že se nestanete komáří obětí. Jen zmírníte svou atraktivitu vůči ostatním a komáří uchvatitel se začne vrhat nejen na vás, ale i na další členy výpravy. Každopádně použijte repelent. Ten (průměrně drahý) na těle vydrží 3-5 hodin, na oblečení někdy i tři dny.

Obrázek - James Gathany /  Wikipedia


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0402 s