Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je pondělí 29.5.2023, svátek má Maxmilián 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 508
Registrovaní čtenáři: 520
Publikovaných článků: 13447
Komentářů: 11380


MěřeníCestujte na vlastní pěst

12.08.2007   Michaela Wilhelmová   Literatura   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Máte auto? Tak si to někdy zkuste… otevřete atlas Evropy a jen tak, ledabyle, zabodněte někam prst. Právě jste si zvolili místo vaší další dovolené.

Autoturistika má nesporné výhody. Můžete si jet, kam se vám zlíbí, neomezovat se utíkajícím časem a popoháněním průvodkyně. Na stranu druhou máte o starost více – v mnoha zemích se vás může zmocnit oprávněná obava o vaše auto.

K samotnému auto cestování na vlastní pěst toho moc nepotřebujete. Jídlo si většinou můžete koupit na místě, budete-li v autě i spát, nehrozí vám umrznutí či zmoknutí ve spánku. Oblečení stačí pár kousků. Něco vám ale chybět nesmí. Tím „něčím“ je autoatlas.

Nový autoatlas od Alpressu se ukazuje jako výtečná cestovní pomůcka pro cesty po Evropě. V rozlišení 1:800 000 najdeme všechny evropské státy, jejich silniční infrastrukturu a k hlavním městům i podrobné mapy. Městům jako Londýn je vyhrazeno i více stránek, v porovnání menší města (Bratislava) si vystačí jen s půlstránkou.

Mapami ale tato publikace nekončí. V dobře a universálně (napříč jazyky) graficky zpracovaných tabulkách vyčteme, jaké jsou v různých zemích rychlostní limity pro různé komunikace. Téměř všude nic nezkazíte, pojedete-li ve městečkách a vsích padesátkou. Výjimku představuje paradoxně Albánie – zde se po městech můžete řítit nanejvýše čtyřicítkou. Důležitá kolonka uvádí nouzová telefonní čísla – podobně jako (nově) u nás, ve většině evropských států volejte v nouzi 112. Tabulka ale stále nekončí. Pro mnohé velmi interesantní údaj radí, kolik promile smíte mít ve kterých krajích v krvi. Veliký pozor si dávejte na Ukrajině, Slovensku, v Rusku a dalších pár zemích – zde je povoleno 0%!

Zajímavé při zvážení svých cestovních plánů zůstává studium vzdálenostní tabulky. Spojením dvou měst se rychle dozvíte, jak daleko to kam máte. Například z Prahy do Milána pojedete 859 km, do Amsterdamu 891 a do Moskvy 1855 kilometrů. A to bez autoatlasu zvládnete jen těžko…

Autoatlas Evropy, vydal Geografický institut DeAgostini a Alpress
Titulní stránka: AlpressKomentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2023 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0229 s