Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je sobota 25.6.2022, svátek má Ivan 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 507
Registrovaní čtenáři: 518
Publikovaných článků: 13230
Komentářů: 11308


MěřeníSmrt ve výtahové šachtě

15.08.2007   Lucie Hajduková   Literatura   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Představte si hotel. Hotel se všemi pěti hvězdičkami, ale i se všemi jeho úskalími jejich zaměstnanců, s nimiž se složitě potýkají a jež se nám zdají neexistující. Přesně takové jsou hotely sítě Global, hotelu svět.


Alespoň se takovými zdají být při barvitém vyprávění autorky Ali Smithové v jejím románu Hotel svět. Ať už onen příběh vypráví ta či ona osoba v té či oné rovině…

Otevírám její knihu a s autorkou sympatizuji již od začátku. První stranu věnuje stručnému poděkování, druhou taktéž, zřejmě pro ni významnějším osobám, kdo ví, Další stranu věnuje pěti nezbytným a klíčovým citátům. Pak už se nám však naskýtá pohled na samý děj knihy. Žádný dlouhosáhlý úvod, plný zbytečných vět, jež by čtenáře obeznámil s knihou a umazal tak na síle efektu, který by se dostavil, kdyby čtenář jen tak vpadl do děje. Tady se efekt dostaví hned dvakrát, na začátku a na konci.

Celá kniha se skládá z pěti příběhů, z pěti různých časových rovin, jež se navzájem prolínají. Každý příběh však má své kouzlo a také svého speciálního vypravěče. Všichni jsou však spojeni, aniž to tuší. Ptáte se jak? Přece hotely Global, v našem případě se dá říct, že jen tím jedním, tím určitým. Avšak kdybyste přece jen vkročili do nesprávného, jiného hotelu Global, nepoznáte to.

Prvním vypravěčem a mně nejsympatičtějším - s myšlenkami, jež mě nikdy nenapadly - je duch Sáry, zemřelé pracovnice již zmíněného hotelu, kolem které se vše točí. Vypráví střídavě v první osobě jednotného a množného čísla. Chápe podstatu smrti v rozdělení bytosti na hmotnou, tedy fyzickou a duševní. Duše ničeho nelituje, ve „svém životě“ teď vypadá šťastně. Z výtahové šachty padá pořád a počítá, jak dlouho to tedy mohlo trvat. Ta chvíle, kdy se kvůli sázce nasoukala do šachty s nádobím až po tvrdé žuchnutí dole.

21 schodů na jedno patro, 16 do přízemku, proletěla jsem je všechny. (…) a pád to byl krátký, nebyla to ani celá vteřina na patro, jak teď odhaduju dávno potom, co jsem nalítla, ulítla a slítla. Byla to docela paráda. Ten pád. Ten pocit. Pořádná řacha, za všechny prachy, na prach, v prachu.

Ta si žije, chudák bezdomovkyně Else, sedí před hotelem, třese se zimou a žebrá, i ji však zasáhla smrt Sáry i když jistě ne tak silně jako recepční, jež s ní měla asi dvě směny či Kláru, Sářinu sestru, o níž si Else myslí, že se jí rozhodla dělat konkurenci. A pátý příběh? Vypráví jej ubytovaná novinářka píšící pro hotel reklamu. Šestý si dotvoříte sami, bude jen váš a jeho vypravěčem budete právě vy sami. Bude jedinečný a originální, tak jako kniha v tisíci rukou, přečtená stejným počtem lidí. Pořád stejná a přitom jiná…

Již samotný název zní symbolicky v pravém smyslu slova symbol. Autorka záměrně volila malé s ve slově svět. Proč asi? Samotné slovo hotel se pak stalo symbolem knihy, značí celý náš svět. Někdo přijde a někdo zas odejde… nikdo se nad tím nepozastavuje, je to koloběh… koloběh života, s příjemnou atmosférou, ale také jakousi hierarchií, kterou s nelehkým srdcem leckdy v životě pocítíme.

Tímto románem prorazila skotská autorka, dnes patřící ke špici britských spisovatelek, na mezinárodní scénu a získala za něj také několik ocenění.

A co si z celé knihy vzít a zapamatovat? Nebude to memento mori, ale: Pamatuj musíš žít rád.

Knihu Hotel svět od Ali Smithové vydalo v roce 2007 nakladatelství Argo
Zdroj fotografie :
www.argo.cz


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2022 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0334 s