Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je sobota 9.12.2023, svátek má Vratislav 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 510
Registrovaní čtenáři: 523
Publikovaných článků: 13631
Komentářů: 11402


MěřeníTip na výlet: Teplické a Adršpašské skály

15.06.2021   Michaela Wilhelmová   Rozhledy   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Skalní město plné podivuhodností. Tak lze charakterizovat na sebe navazující komplexy turistických okruhů, vedoucí mezi vysoko se tyčícími jehlany zvětrávajících monolitů. Krom krásné přírody se zde pobavíte nad gigantickými přírodními sochami a necháte také zapracovat vaši fantazii. Ostatně, kde jinde v Čechách uvidíte ježka na žábě?

Zatímco jedni preferují skály Teplické, další dávají přednost masivu Adršpašskému. A pak jsou zde tací, kteří uznávají Národní přírodní rezervaci Adršpašskoteplické skály jako neoddělitelný celek.

Těžko hledat k procházce formou lehčí turistiky lepší místo. Ano, i zde můžete zvolit okruhy, při kterých se trochu zapotíte – přírodní schody na vyhlídky se mohou zdát nekonečné, ale pískovcové útvary pozorované zpod vás i při pohledu vzhůru prostě za pár kapek potu stojí. Pro oči laika zelenou uklidňující barvou zazáří i rostlinstvo. Biologové si prý moc nevyžijí. Díky všudypřítomnému jemnému písečku drobících se skal půda zkysla a přežijí jen odolnější porosty.

V Teplických skalách, stejně jako v jejich siamských adršpašských sousedech, najdete spousty ukazatelů k nebesům. Na poprvé vás to zarazí. Ale zdejší cedule většinou nemají ukázat, kudy jít, anýbrž kam máte stočit svůj zrak. Příroda působením vody, mrazů a větrů stvořila pitoreskní obrazce. A lidská fantazie jim dala jména. Potkáte zde Krakonoše, jeho párátko i zapomenuté spodky, spousty kamenných zvířat (včetně velmi originálního, výše zmíněného, ježka na žábě) a také třeba gigantické milence. Chcete-li však jejich intimní počínání špehovat, musíte si vyšlápnout k dobrému pohledu pěkných pár schodů.

Samozřejmě nechybí ani hrad. Tedy, spíše skála, na které dávno stával. Jmenoval se Střmen a čněl v neprostupném lese na ještě nedostupnější skále. Původní, do pískovce vytesaný hrad doplněný můstky a pavlačemi, pocházel ze 13. století. Zničen byl možná za husitských válek, ale ani to není jisté. Legendy dokonce praví, že se jednalo o hrad loupežnický, který díky jeho lokaci nemohl nikdo vypátrat. Dnes se na Střmen podíváte po nekonečných železných schodech a pár žebřících. Odměnou se vám naskytne krásný výhled s nádechem minulosti a také jediné malé bezpečné místečko, na kterém se budete tísnit s dalšími skupinkami cizích lidí.

Chcete-li poslat v záchvatu hněvu partnera na Sibiř, nemusíte pak svého rozhodnutí litovat. Sibiř totiž není tak daleko, jak jste si mysleli. Adršpašské skály totiž jednu skrývají ve svém nitru. Název má samozřejmě podle Sibiře velké, původní, ale v lecčem se jí blíží – teplota zde totiž ani v parnu nestoupá a sníh v tomto kaňonu spatříte, i když se o kilometr dál všichni koupou.

Romantikům se smyslem pro humor nesmí utéci šance vyjížďky pramicí po dolním jezírku Adršpašských skal. Krom krásné atmosféry se také budete v jednom kuse smát nad výkladem vašeho vodního průvodce. A pozor na vodníky…Zdroj fotografií: wikipedia commons - Maudi

Nahoře: Skalní útvar s názvem Starosta a starostová


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2023 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0295 s