Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je čtvrtek 29.2.2024, svátek má  

Hledej na Rozhledně

Statistika Rozhledny

Počet autorů: 509
Registrovaní čtenáři: 524
Publikovaných článků: 13677
Komentářů: 11411


Měření(Z)houby lesa

15.09.2007   Michaela Wilhelmová   Rozhledy   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Houbaření. Krásný český fenomén, spojující v sobě relaxaci pohodové procházky uklidňující zelení a domů donesený chutný výsledek – nejlépe v podobě hřibů bez jediného červíka. I já tomuto lákadlu o víkendu podlehla. Hub jsem moc nedonesla, zato PET lahví, pneumatik a obalů od všelikých věcí se mi po cestě ukázalo, až až. Zkuste schválně hádat, jak se odpadu v lesích daří…

Pohled poměrně častý: vysoké stromy, úzká a snad trochu bahnitá příjezdová cesta. Na jednom ze vzrostlých stromů se třpytí železná, trochu oprýskaná cedule. ZÁKAZ SKLÁDKY. Ani ne o metr vedle se povaluje pár černých 120 litrových pytlů s kdo ví čím, trochu sutě a nějaký ten domácí odpad, co se nedá pořádně v kamnech spálit.

Není výjimkou, že se pytel protrhne a do přírody začne pomalu unikat neznámá jedovatá látka. Třeba chemikálie. Obsahuje-li ji skládka větší množství, může dojít i k narušení lokálního ekosystému nebo obecnému ohrožení v podobě znečištění zdroje pitné vody.

Skládku, pokud může něco / někoho jakkoliv ohrozit, musí nakonec likvidovat obecní úřad. Samozřejmě, pokud by se náhodou stal zázrak a zjistilo se, kdo odpad dovezl, úřad si nechá likvidaci proplatit od této osoby, či ji může zažalovat. To, jak víme z reality, bohužel zůstává pouze málo využívanou součástí zákona o odpadech (185/2001 Sb.), neboť viník zpravidla dopaden není.

Jak často stojí dále, na již výše zmíněné ceduli, za skládku hrozí pokuta. Cifra na ceduli většinou mluví až o 10 000 korunách (dle zákona to ale může být až 50 000!). Mluví ovšem jen k lidem, kteří nejsou podnikateli a nemají ani živnostenský list. Pokud by na svém přívěsu pod zástěrkou noci založil černou skládku (klidně i domácího odpadu) člověk, držitel živnostenského listu, pokuta se pohybuje až okolo 100 000, nemluvě o tom, kdyby si daná osoba v nějakém záchvatu šílenství ke složení domácích přebytků vybrala třeba náměstí své obce – to se může dočkat i pokuty 200 000.

Jak by bylo krásné, kdyby krom finančního postihu přepadla každého znečišťovatele i morální úhona. Nejlépe v podobě nějaké formy sebestudu a uvědomění si, že plastová láhev si v přírodě poleží přinejmenším sto let. Někteří technologové však plast a sklo považují za samovolně téměř nerozložitelné (obzvláště pak sklo).

Rozklad ostatního odpadu záleží na mnoha faktorech, jako vlhkost, slunce, teplota, zůstává-li na povrchu, či je zasypán například jehličím. Nenechme se ale mýlit, že běžný odpad v podobě kompostu se samostatně, odhozen do lesa, ihned rozloží. Ačkoliv to zní neuvěřitelně, odhodíte-li v přírodě hamburger, můžete jeho stopy najít na tomtéž místě ještě po 17 letech! Ovšem, většinou s rozkladem naštěstí pomohou mravenci a jiná lesní zvířátka…

Obrázek převzat z http://www.ivancice.cz


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0429 s