Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je neděle 4.6.2023, svátek má Dalibor 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 508
Registrovaní čtenáři: 520
Publikovaných článků: 13454
Komentářů: 11381


MěřeníMilionová bankovka

12.09.2007   Anežka Benešová   Literatura   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

V dnešní době, jak jistě všichni dávno víte, se vše velmi zrychluje, zjednodušuje a zkracuje (pomineme-li daňové přiznání). Výsledkem tohoto jednání se před námi objevují poměrně efektivní formy výuky cizích jazyků, jakožto i zábavy – haleluja člověku, který to vymyslel.

Již od základní školy se všichni setkáváme s nejtěžší částí učení – přinutit se sednout si k něčemu. Ať už hovoříme o matematice, češtině, fyzice, či právě oné angličtině. Bilingvní edice populární četby nám v tomto posledním směru již pomáhají dlouho, nicméně nenarazila jsem zatím na žádnou knihu, na kterou bych se tak těšila po každodenním shonu, jako právě na "Milionovou bankovku a jiné povídky" od Marka Twaina.

Bankovka za všechny peníze.

Mezi jednu z mnoha výhod této knihy řadím nepříliš známé, přesto však používané vytučněné fráze, na které se nakladatelství Fragment v tomto případě zaměřuje a které jinde nejsou k mání. Ve které jiné umělecké formě se například dozvíte, kterak říci cizím jazykem „věšel mi bulíky na nos“, anebo „po straně na mě kradmo pohlédla“. A ačkoliv si nejsem jista, nakolik právě tyto výrazy užiji, jsem na sebe náležitě pyšná, že je znám.

Příběh milionové bankovky (The £ 1,000,000 Bank-Note) je v podstatě návodem, co dělat, octnete-li se v bídě a pár starších gentlemanů si z vás udělá svůj střet sázky. Budete-li se řídit tímto návodem, čeká vás jen štěstí „ever after“, popřípadě „love that never gets you down“. Mimo tohoto hlavního výstupu vás čekají i jiné příběhy slavného spisovatele. Například Zážitek McWilliamsových se záškrtem (Experience of the McWilliamses with Membranous Croup) ukazuje, jak se nechovat v kritické situaci, a co víc, jak by to mohlo i dopadnout – zábavnou formou samozřejmě. Či Žije nebo je Mrtev? (Is He Living or Is He Dead?) naznačuje, jak rychle přijít k penězům a co znamená pomíjivá sláva…

Ať žije romantismus!

Na rozdíl od Twainova současníka Edgara Allana Poea se nemusíte obávat, jaký strašidelný příběh na vás vykoukne tentokrát, neboť přestože si E. A. Poea vážím, po přečtení Jámy a Kyvadla se děsím kdejaké díry v zemi. Mark Twain se vyžívá převážně ve šťastných koncích a sladkých zápletkách. Zkrátka kdo kdy přečetl jakýkoliv příběh slavného autora, ví co čekat a těžko bude nemile překvapen. A když už jsme u toho – roztomilých příběhů přece není nikdy dost.

Shrnutí na závěr:
Název knihy: Milionová bankovka a jiné povídky
Žánr: populární literatura 19. století, dvojjazyčné čtení
Autor: Mark Twain
Překladatelka: Veronika Volhejnová
Nakladatelství: Fragment
Osobní hodnocení: 89%
2. vydání

Zdroj obrázku: http://quistie.kaza.cz/milionovabankovka - .jpg -


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2023 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.1047 s