Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je sobota 2.3.2024, svátek má Anežka 

Hledej na Rozhledně

Statistika Rozhledny

Počet autorů: 509
Registrovaní čtenáři: 524
Publikovaných článků: 13677
Komentářů: 11411


MěřeníZměnil se svět po 11. září?

11.09.2007   Pavla Králová   Rozhledy   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Před šesti lety, 11. září 2001, došlo k největšímu teroristickému útoku v dějinách. Hodně se potom mluvilo o tom, že se teď svět změní. Dějiny že se budou dělit na dobu před a po 11. září. Stalo se to ale doopravdy? A co si o tom myslí lidé?

11. září způsobilo šok snad celému západnímu světu. Bezprostředně po něm se v médiích objevovaly spekulace o tom, co se teď, po útocích, stane se světem. Zda USA, „Země svobody“, přistoupí k zpřísnění bezpečnostních opatření a vymění tak svobodu za větší bezpečnost, co se změní v rozložení sil světa nebo jaké stopy zanechají útoky na běžných lidech.

11. září se nepochybně hluboce dotklo především samotných Američanů. USA pod vedením George W. Bushe výrazně proměnily své priority. Již 7. října 2001 podnikly první útok na Afgánistán. V březnu roku 2003 následovalo napadení Iráku. Tento konflikt měl mít podobu tzv. bleskové války, situace se však zkomplikovala a tak Irák bývá často přirovnáván k válce ve Vietnamu.

Podle těchto stránek je počet civilních obětí násilností války v Iráku cca 75 tisíc. V iráku navíc přišlo o život více než 4000 koaličních vojáků.

Přestože mnozí nepředpokládali, že se svět změni i pro nás, Evropany, dnes se zdá nepopiratelným faktem skutečnost, že jsme si zvykli za bezpečnost platit vysokou cenu, mnohdy i cenu svobody.

Zajímalo mne, jaký názor mají na důsledky 11. září lidé, položila jsem tedy několika dotázaným dvě anketní otázky, zde si můžete přečíst jejich odpovědi:

1) Změnil se podle Vás svět po 11. září? Proč ano/ne?

a) Svět se po 11. září zaručeně změnil. Předtím byl pro většinu z nás terorismus takovým neutrálním heslem. Sice to znamenalo něco hrozného, ale zároveň se nás to tak úplně netýkalo. Po 11. září jsme si museli uvědomit, že ta hrozba je aktuální a může postihnout kohokoliv z nás. Jakkákoliv atypická nehoda, která se objeví v médiích, je nahlížena i jako možný útok teroristů.

b) Pro mě asi konkrétně ne, ale změnil by se, kdyby se něco takového stalo třeba u nás... kdyby se Američani do všeho tolik nemíchali, nemuselo se to stát ani jim... my jsme malá země, nikde se moc angažovat nemůžeme, tak doufám, že nám nic podobného nehrozí...

c) Jestli se změnil svět? Jako první mě napadlo, že nebe je pořád modré...Ale předtím, když jsem o tom zapřemýšlela, tak se změnil minimálně v tom, že si širší veřejnost (a vůbec veřejnost) uvědomila/připustila např. možné nějaké nebezpečí a taky se začala víc o tuto problematiku zajímat.

d) Ano, změnil se. Zvlášť v USA, už pochopili, že nejsou nedotknutelní. Je víc strachu, víc opatření.

e) Když by se změnit měl, tak si myslím, že se nezměnil, bohužel pro lidstvo. Je to pořád stejné: Války, vraždy, nenávist a někde na zemi, pod nohama lidí maličká špetka soucitu, lásky a něhy, téměř nepostřehnutelná. Lidé by se měli mít víc rádi, měli by pro sebe mít víc pochopení a měli by umět odpouštět, protože jedině tak se něco změní.

f) Lidé si potom více uvědomili tu hrozbu, více se báli, zostřila se bezpečnost při letištních kontrolách, ale myslím si, že teď se to už usadilo. Myslím, že se svět nezměnil.

g) Myslím si, že se svět změnil. Lidé se začali zajímat o bezpečnost a terorismus.

h) Řekla bych, že svět se po 11. září změnil výrazně. Do té doby většina lidí (převážně Evropanů) hrozbu terorismu nebrala vážně, nepociťovala ji na vlastní kůži. Dnes nikdo nemá strach o nedostatek vody, kyslíku, některých důležitých surovin, každý se bojí teroristického útoku....Přijde mi to jako taková slepá ulička - každý se bojí, ale nikdo neví, jak z toho ven....Konečná.

i) Dění ve světě vnímám jen letmo (a to někdy doslova, a to jsem zrovna dost šťastná). Jsem masírovaná všeobecnými úvahami v rádiích, kde se to všechno rozebírá ze všech stran a tak, ať chci nebo ne, mám ten "svůj" názor maličko upravený.
Co vím určitě, nechtěla bych tam být (Irák a Afghánistán, ani ten Den a hlavně ne ty po Tom dni v Americe). Jsem srab a jsem opravdu šťastná, že máme jen ty naše české problémy s pitomými politiky a s tím, co do pusy a na sebe.

j) 11. září svět rozdělilo. Ti, kteří mají útok na Dvojčata na svědomí, dobře věděli, co bude následovat. Připravovaný vpád do Iráku se bude moci uskutečnit, propukne cílená nenávist mezi křesťany a muslimy,dojde k horečnému zbrojení...A to se povedlo.

k) Změnil. Američané se začali obávat a zjistili, že u nich není tak bezpečno. A proto začali se všelijakými opatřeními.. no a co by to bylo za svět, kdyby neposlouchal Ameriku, že? Takže se vše zpřísnilo a myslím, že něco přehání. Různé kontroly atp... Mě osobně se to dotklo při cestě z Dubaje, když mé letadlo do Mnichova mělo zpoždění kvůli nějakému problému s arabským pasažérem v Německu... Taky se svět rozdělil na 3 části a s tím souvisí další otázka..jedna strana je proamerická - válka vpřed, druhá je část západu, která s válkou nesouhlasí. A třetí jsou džihádchtíči, že..

2) Souhlasíte s válkami v Iráku a Afgánistánu?

a) S válkami zásadně nesouhlasím - ať už jsou kdekoliv.

b) Nesouhlasím. Američané by měli Irák opustit. Ale tady jde o ropu…

c) Jestli souhlasím s válkami? Ukažte mi někoho, kdo chce vidět smrt?! To snad nikdo nemůže podporovat! Ale přece to nemůžeme jen tak odsuzovat! Nic není jen černé nebo bílé... Prostřednictvím médií se k nám dostane stejně jen zlomek skutečností a to je nic proti osobnímu postavení těch, kteří mají pravomoc do něčeho takového zasahovat.

d) S válkami nesouhlasím, nejde tam o lidi, jde o moc, ropu, peníze. Jako v každé válce.

e) S válkami nesouhlasím - a je jedno jestli jsou v Iráku nebo Afgánistánu, nebo někde jinde. Nikdy jsem nepochopila důvody, které ženou lidi do válek a myslím si, že kdyby do toho mohly víc mluvit ženy, války by nebyly, protože ženám umírají děti a manželé.

f) Nesouhlasím s nimi, samozřejmě.

g) Nesouhlasím.

h) Samozřejmě s žádnou válkou nesouhlasím. Je to jen dráždění hada bosou nohou a nesplní to účel. Jen zabije plno nevinných lidí....

i) Jen vím, že k světu války patří, bohužel a ať se nám to líbí nebo ne, důvod k nim bude vždy, dokud se civilizace mezi sebou totálně nevyhubí. Protože jsem člověk život milující, nemůžu s žádným násilím samozřejmě souhlasit, ale ruku na srdce, kdo z nás někdy nepocítil touhu někomu ublížit, ať už je to protivná baba v metru nebo hloupý pes…

j) Nesouhlasím.

k) Jestli souhlasím? To je problém říct ano nebo ne.. Jsem rád, že svět je zbavený dvou časovaných bomb. Jenže jich tu máme ještě několik..a proč šli zrovna do Iráku.
S Afganistánem souhlasím, byla to prostě odveta, tam nešlo získat nic jiného. Ale ten Irák...s tím nesouhlasím. Myslím, že KLDR je hrozba mnohem větší..ale proč naklusali Američani do Iráku? Že by něco chtěli...??

A co Vy? Jaký je Váš názor?

Další články, vydané na Rozhledně k tématu 11. září:

Můj příběh 11. září

5 let od ničivých útoků na New York a Washington

Kdo skutečně stojí za útokem na Pentagon?Zdroje fotografií: america911.com a president-bush.com


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

Reakce k článku


Od: Jindřich Valenta - 11.9.2007 - 20:33

?
Určitě se změnil... Ovšem není to vinou "západního světa" ale naopak fundamentálním, tedy zaslepeným a nelidským hnutím tedy islámem. Pokud někdo pochybuje o jeho cílech, nechť zůstane na zemi...primárním cílem islámu je vyhubení odpůrců, tzv. neznabohů... novým téměř komediálním hitem těchto fanatiků je přesvědčit nás, to znamená např EU! o jedinečnosti islámu a posléze přejít pod jejich štít - tak něco nehorázného si nedovolil ani soudruh Lenin, či Stalin. Je velice správné, že američané bojují v Iráku a dávají oběti pro náš svět... To, dokázali i v Afghánistánu, kde též zvítězili. Ještě je třeba zabít Usáma, ale hlavně rozbít sen našich pacifistů o světě bez násilí... je to jistě cesta do pekel!

Od: Pavla Králová - 11.9.2007 - 21:10

Inu, kolik lidí, tolik pravd a proto pravda neexistuje.

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0303 s