Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je sobota 9.12.2023, svátek má Vratislav 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 510
Registrovaní čtenáři: 523
Publikovaných článků: 13631
Komentářů: 11402


MěřeníLidožravé démonky i vstřícní Nágové

16.09.2007   Michaela Wilhelmová   Literatura   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

A nejen ti, potkáte bohy i bohyně, prosté rolníky i krále a princezny. Poznáte, že v Nepálu se přemýšlí jinak a minulost stojí na zázracích v božských šlépějích. Sochy, které od vás odvrátí tvář, božstva beroucí na sebe lidskou podobu. V legendách a mýtech je všechno možné, stačí jen otevřít knížku a číst…

Děti pasoucí ovce uhnětly pro zábavu z hlíny velkého tygra. Zatímco si hrály opodál, zmocnil se hliněného tygřího těla zlý démon a rozsápal všechny ovce. Dětem došlo, kdo tu hrůzu spáchal a tak tygra proklely – „Ať máš hubu již navždy dokořán!“. A stalo se. Od té chvíle se krajem nesl hrůzný tygrův ryk. Krajem naštěstí putoval moudrý kněz a ten vyděšeným vesničanům osvětlil, že do tygra se vtělil zlý démon a jediná cesta, jak se ho zbavit, je řádně ho uctít obětinami. Vesničané tak učinili a ještě na místě, kde rozzlobený tygr žil, postavili k uctívání chrám.

Cítíte tu diametrálně odlišnou strukturu příběhu, než jak ji známe v našich končinách? Legenda o Hliněném tygru představuje však jen jednu z mnoha, kterou si ve stejnojmenné knížce můžete přečíst. Stavbou odpovídá duchu místa svého vzniku, Káthmándskému údolí, které považujeme za kolébku celé nepálské civilizace. Dost příběhů s sebou nese náboženské poučení – nevíš-li co s tím, postav chrám. Smysl poselství je samozřejmě hlubší, ale když si uvědomíte, že většina různorodých legend končí tím, jak hlavní hrdina nechá vystavit chrám, pochopíte, nakolik naše kultura odstřihla běžný život od sakrálního.

Aby však celá, poměrně rozsáhlá publikace, nebyla jen strohými překlady sesbíraných legend, zakomponovali sběratelé do příběhů i historická a geografická fakta. Nutno přiznat, že tento drobný přechod od jasných faktů k jasným mýtům do sebe zasadili s naprostou ladností. Čtenář tak v rámci příběhu získá i poučení.

Překladatelem se stal Pavel Czeczotka. Nedejme se však mýlit, přestože se jedná o překlad krásný, nejde již o originál – příběhy přejal z angličtiny. Zajímavými ilustracemi v duchu nepálské tradice obohatila každou z legend Veronika Hrčková.

Žánr legend a mýtů v sobě skýtá zvláštnost – není totiž jen pro děti, nebo jen pro maminky. Legendy a mýty předávají svá poselství všem, ať osmiletým nebo devadesátiletým. Čtivo nelze označit za náročné, vstřebá jej i dítě, ale na straně druhé, dospělého neznudí. Lehce a čtivě pronikáte do duše dalekého a prastarého národa, skrze myšlenky pomalu chápete všechno to mnohdy nelogické dění a svět, který vám legendy načrtnou před očima, se stane mnohem živějším a pravdivějším než ten, jakého docílíte pomocí listování v turistickém průvodci.

Hliněný tygr se skládá ze šesti částí – první vypráví o původu míst, lidí i bohů, druhá o svátcích a zvycích, třetí nás zavede mezi lid prostý i královský a ukáže nám, že s mazaností nejdál dojdeš. Mravoučná vyprávění poté zakončí svět legend, abychom na závěr mohli přičichnout k faktům bez božských pozlátek.

A na závěr, pokud vás celou dobu trápí neodbytná myšlenka: „kdo jsou nágové?“, tak věřte, že nágové jsou hadí národ, mající své krále, žijící na dně jezer a často se stýkají s lidmi – dokáží na sebe totiž vzít lidskou podobu.

Hliněný tygr – Nepálské legendy a mýty vychází v nakladatelství ARGO.

Titulka: www.argo.czKomentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2023 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0311 s