Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je sobota 25.6.2022, svátek má Ivan 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 507
Registrovaní čtenáři: 518
Publikovaných článků: 13230
Komentářů: 11308


MěřeníLou Fanánek Hagen o démonu jménem alkohol

25.09.2007   Renata Šindelářová   Literatura   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Jednoduchou matematickou operací vychází počet normálních dnů: nula. To byl památný duben, kdy se mi podařilo vypít sedmnáct litrů rumu. To už jsem ke konci ale pil šest dní v týdnu, aby mi nebylo špatně, píše Lou Fanánek Hagen ve své vzpomínkové knize „Tak to bylo, tak to je“. Lídr skupiny Tři sestry začal tuto autobiografii psát v roce 1991, a to nejprve jako epizody do jistého časopisu pro náctileté. Nynější knižní vydání obsahuje rozšířené, částečně upravené příběhy.

Kniha upoutá na první pohled. Fanánek v kosočtverci na obálce příhodně připomíná název skupiny Tři sestry, vyvedený v podobném geometrickém útvaru (zřejmě pozůstatek Fanánkova studia stavební fakulty). Listy uvnitř knihy nejsou klasicky bílé, nýbrž s šedivým potiskem a styl písma zase leccos napovídá o starém dobrém psacím stroji. Prehistorickou atmosféru totality naladí hned první věta: Úplně první styk s popíkem u mne proběhl asi v deseti letech, když jsem si pouštěl na gramorádiu Tesla alba Supraphonu.

Ačkoliv jednotlivé kapitoly v knize na sebe pozvolna navazují a nedá se mezi nimi najít konkrétní zlom, pozorný čtenář může knihu rozdělit na dvě pomyslné části. V té první, dosud školní a víceméně nevinné, Fanánek s milým humorem líčí svá první setkání s muzikou, touhu po kazeťáku, po vlastních bubnech a také po dívčí společnosti. Druhá část, jež se nenápadně přetransformuje z té první po deckách lihovin, pozvolna přeroste v „démon alkohol a jeho vliv na vylučovací a nervovou soustavu“. Humorně pojatý život školáka se mění na poměrně monotónní příběh, slitý v pivu a leckdy nechutně kořeněný zvratky a jinými dalšími výkaly. Na rozumného člověka jistě zapůsobí odpudivě – a tudíž výchovně, ovšem pochybuji, že stejný přínos by mělo čtení pro teenagery, vzhlížející k úspěšné kapele. Spíš naopak. Účel knihy mi proto zůstává záhadou. Zřejmě má jen doplnit archiv Fanánkových stoupenců – bez využití dalšího potenciálu. Já v knize hledala víc. Poučení, životní moudrost kmeta, který ledaccos zakusil a život mu nedal nic zadarmo, nahlédnutí do Fanánkovy duše. Bohužel ačkoliv kniha čítá ví než 150 stran, musím říci, že daleko více než s duší, seznámila jsme se s Fanánkovou trávicí soustavou.

Naštěstí co se týká stylistiky, Fanánek dokáže překvapit svižným moderním jazykem prokládaným humorem a s občasným úletem k nečekanému básnickému vyjádření. Vícenásobně však převažuje realistický pohled, leckdy až krutě upřímný. U Sahuly i interiér jeho pokoje – tedy spíš jediného v bytě, protože zbývala jen kuchyně a tu okupovala Jaga, Sahulova babička – nasvědčoval změnám jeho psychiky. Na podlaze byl několikacentimetrový nános špíny, popela, vajglů a rozlitého piva, který ztvrdl na beton.
 
Takový svět, bez příkras a ideálů, nám líčí Fanánek ve svých písních, i ve své knize. Obojí je očividně velmi upřímné.


Lou Fanánek Hagen: Tak to bylo, tak to je
nakladatelství Daranus, 2007
Zdroj foto: www.daranus.cz


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2022 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0471 s