Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je sobota 2.7.2022, svátek má Patricie 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 507
Registrovaní čtenáři: 518
Publikovaných článků: 13231
Komentářů: 11309


Měření10 x Anděl posledního soudu (povídkový sborník)

13.10.2003   Milan Nerad   Literatura   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Pamětníci si možná vzpomenou na kratší povídku Josefa Nesvadby, kterou si před lety získal srdce fanoušků naší fantastické literatury. Jiná známá osobnost naší kulturní scény, konkrétně Aleš Brichta, po ní pojmenoval svou nejnovější desku a společně s jejím vydáním přišel na nápad oslovit naše známe literáty, aby také přispěli se svou troškou do mlýna a pokusili se po svém zpracovat uvedené téma. Jak se jim to podařilo, může čtenář posoudit v jednoduše pojmenovaném povídkovém sborníku 10x Anděl posledního soudu.

Knihu samozřejmě nemůže zahájit nikdo jiný, než samotný Josef Nesvadba. Tato povídka patří k nestárnoucím klasikám české sci-fi, takže znalcům není třeba cokoliv dodávat, ostatní si při četbě o jednom nepodařeném astronomickém měření v soustavě, kterou za chvíli pohltí výbuch zdejší hvězdy, doplní mezeru ve vzdělání.

Jaroslav Mostecký přesunul očekávaný konec světa v blízké budoucnosti do oblasti současného Iráku, kde za přísného utajení probíhají tajné vykopávky na místech, kde se podle legend nacházel bájný Eden, které začínají přitahovat nechtěnou pozornost náboženských fanatiků. Netradiční zpracování v „Gaimanovském“ stylu patří mezi dva nejlepší kousky, které čtenář v útlé knížce nalezne.

Z úplně jiného soudku čerpal pro svojí parodickou povídku Jiří Pavlovský. Jeho oddychové zamyšlení nad klasickým „fantasy“ systémem je příjemným osvěžením pocuchaných nervů. Mimo možná trochu zbytečné narážky na jednu z našich zpěvaček dostává na frak i samotný mistr Tolkien, současné reality show míhající se na našich obrazovkách i mnozí další. Prostě klasický Pavlovský, tentokrát však bez potoků krve a spousty vyhřezlých orgánů…

Jediným slabším článkem sborníků je překvapivě příspěvek Vláda Ríši. Tématicky mezi ostatní vůbec nezapadá a jeho situování do války pouličních gangů čtenáře ani nedokáže vtáhnout do děje. Očekávaná překvapivá pointa, která nutí k přečtení „celých“ deseti stran, se totiž nekoná a kupující se asi oprávněně zeptá: „Proč?“
Ješitný autor mající prsty ve výběru našich nejznámějších povídkových sbírek asi pocítil nutkavou potřebu zúčastnit se tohoto podniku, leč nemusí nás za to musí trestat, že?

Zdeněk Rosenbaum si naopak nijak nekomplikoval život a třístránkovou úsměvnou úvahou nad náhlým pohnutím andělské mysli při pohledu do nevinných dětských očí ukázal, jak slušně lze v krátkém formátu zvládnout spisovatelské řemeslo.

Vladimír &Slechta si ve své Cestě přes Orilien možná ukousl příliš velké sousto, ale jeho netradiční pohled na blízkou budoucnost, kdy skupina hraničářů brání „Moravský hvozd“ proti skřetím nájezdům z východu asi nikoho neurazí…

Jiří W. Procházka se jako jediný pokusil přímo navázat na původní Nesvadbovu povídku. Z počátku možná trochu křečovitě, protože možností, jak pokračovat dál, mu v původním díle příliš nezbylo. S přibývajícím počtem stran však děj začíná zběsile pádit kupředu a spěje k (neo)čekávanému vyvrcholení…

Miroslav Žamboch si neodpustil klasický arénový souboj dvojice hrdinů před zraky davu přehlížejících diváků, ale i přestože podobné půtky hojně využívá ve svých knihách, povídka má v knize své místo a čtenáře si určitě najde.

K příspěvku Ondřeje Neffa se snad ani nemá smysl dlouze vyjadřovat. Když má autor v poslední době zpracovat nějaké zadané téma, pojme ho zcela svérázným způsobem a výsledek pak obvykle všechny ostatní pošle do kolen (viz. povídání o vesmírném letu v knize „Je dobré být mrtvý…“). Poslední soud pojatý jako velká reklamní show sice pohorší každého puritána, leč je nesmírně čtivý a patří k tomu nejlepšímu, co tu můžeme najít.

Zpěvák Aleš Brichta pak svou variací na kultovní Bezstarostnou jízdu v přetechnizovaném světě důstojně uzavírá své první literární dílko, kterému pomohl na svět.

Co říci závěrem? Za 79,- KČ se vám do rukou dostane 120 stran příjemného počtení obsahujícího nestárnoucí klasiku, další dva výborné kousky, skvělou fantasy parodii, pět řemeslně zručně napsaných povídek a jednu „Ríšovinu“. Za dvě hodiny dobré zábavy tak zaplatíte méně, než za návštěvu kina, tak proč to nezkusit?

Foto: miroslavzamboch.cz


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

Reakce k článku


Od: Jana - 15.10.2003 - 10:37

Určitě si koupim.Úplně mě to nalákalo...

Od: SERENE - 15.10.2003 - 19:43

Je to rozhodně zajímavý.:)

Od: jenda - 21.2.2004 - 15:40

nutno dodat, že Pavlovského povídka je především parodií na herní systém Dungeon and Dragons (u nás dračí doupě), o kterém asi recenzent zatím neví.
Jinak ta kniha je fakt skvělá, zvlášť za tu cenu.

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2022 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0381 s