Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je středa 28.2.2024, svátek má Lumír 

Hledej na Rozhledně

Statistika Rozhledny

Počet autorů: 509
Registrovaní čtenáři: 524
Publikovaných článků: 13677
Komentářů: 11411


MěřeníA. Dumas v sukních

15.10.2007   Jindřiška Kodíčková   Literatura   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Číst jako lízat zmrzlinu, smetanovou, sladkou, rychle se rozpouštějící, aby lepkavé čůrky nestékaly po prstech... téměř bez dechu.

Takové a podobné pocity provázejí četbu rozsáhlého sedmidílného románu Gričská čarodějnice, tedy zatím dílu prvního s názvem Tajemství Krvavého mostu. S tímto kultovním románem se moje generace setkala již v sedmdesátých letech, kdy koloval po intru a my ho hltaly (to tvrdé "y" je tu na místě) ve slovenštině. Skvostný, napjatý pocit umocněný chapadly zvědavosti vedl k tomu, že četbě bez výčitky padla celá noc. Od té doby „skleróza“ zapracovala a proto jsem přivítala po dlouhých letech jeho znovuvydání. A zase mě chytilo pevně do svých spárů...

První chorvatská novinářka Marija Jurič Zagorka (1873 - 1957) se bez uzardění může srovnávat s klasikem historických románů A. Dumasem. Jako on dokáže bravurně zpracovávat historické střípky a na rozvětvených, napínavých příbězích demonstrovat, že když člověka zachvátí zběsilá žárlivost, touha po pomstě, postavení a majetku, nesmiřitelné kastovnictví, zrada, rigidní pověrčivost... dokáže ve svém jednání překročit horizont myslitelného. Ať už se popisované události staly nebo proběhly méně drasticky a zápletky jdou na vrub autorčině nadpozemské fantazii, přesto jsou spoutány pevným lanem s pravděpodobností tak pravděpodobnou, že příběhům bezezbytku věříme. Život šlechty, klasiky nazývaný zbytečný, utápějící se v alkoholu, honech, plesech, intrikách a zahálce, zcela logicky vzbuzuje výčitky těch, co dřou do úpadu a stěží si vydělají na chleba a otevírá dveře ke vzpouře. Pak už jen stačí, kdo se dostane do čela zdivočelého davu a ten veškerou špinavou práci vykoná, aby se zase fatálně vrátil ke své hroudě a svému údělu. Mezitím si mocní krvavě vyřídí své letité záležitosti, bez skrupulí zneužijí svého postavení, život si okoření pomyslnou i skutečnou láskou.

Košatě rozvitý román disponuje všemi atributy příjemného, splavného čtení: uspokojí kultivovaným jazykem, dramatickými zápletkami hodných detektivek, romantickou, často nenaplněnou láskou a dokonalým happy endem, jenž zase tolik neuráží. Zaujme především ty čtenáře, kteří touží po napětí a následném uvolnění, příbězích odehrávajících se v krásné krajině v ranním oparu nebo v tmavých, vlhkých katakombách, plných lidských pavučin, nehledají filosofická moudra, historický dril či zaručený návod na život... a přesto objeví mnohé, jako letící motýl o vás lehce zavadí poznání jsoucna. A není to vždycky sranda, alespoň ne na Griči v době pokročilé víry v čarodějnice. Ale zase, nachází se tu zjevný nepřítel, který jistí lidskou troufalost a beztrestně ji dává křídla!

Zagorka, Jurić Marija: Gričská čarodějnice, Tajemství Krvavého mostu, vydalo nakladatelství XYZ v roce 2007
Foto v úvodníku: nakladatelství XYZ


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0246 s