Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je neděle 28.11.2021, svátek má René 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 508
Registrovaní čtenáři: 518
Publikovaných článků: 13145
Komentářů: 11273


MěřeníVíte, kdo byl R. E. Jamot?

18.10.2007   Aneta Šimonková   Rozhledy   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Nejenom pražští obyvatelé vědí o existenci nemocnice v Krči, která nese název po významném lékaři. A právě dnes si připomínáme osmdesáté výročí úmrtí tohoto českého lékaře, který se stal vzorem nejen svým studentům, ale i dalším generacím a jeho jméno není cizí ani široké veřejnosti.

Nemocnice se jmenuje Thomayerova a onen významný lékař Josef Thomayer. Narodil se 23. března 1853 v Trhanově jako syn panského zahradníka hrabat Stadionů. Zřejmě můžeme hovořit o poslaní, protože již ve 23 letech absolvoval pražskou lékařskou fakultu. Svá studia obohatil i cestami po medicínských pracovištích nejen u nás, ale i ve světě. O devět let později, v roce 1885, získal post přednosty univerzitní polikliniky a v roce 1892 povýšil na vedoucí místo II. interní kliniky lékařské fakulty pražské univerzity. Posléze založil vlastní školu a pod jeho rukama prošlo mnoho žáků, kteří se později stali váženými kapacitami. Stal se také členem Spolku českých lékařů a různých kulturních institucí (např. ve Svatoboru).

Nezanechal však stopu jen v oblasti lékařské, ale i literární. Spolu s Bohdanem Jelínkem nebo Juliem Zeyerem ho řadíme mezi lumírovce. Svá díla ovšem psal pod pseudonymem, který v podstatě vytvořil ze zpětného čtení svého jména - R. E. Jamot.

Josef Thomayer se nikdy neoženil. Život věnoval medicíně, kterou vlivem stáří v roce 1921 opustil (aktivní lékařskou profesi) a věnoval se již jen literatuře. O šest let později, 18. října, umírá v Praze. Jeho tělo pohřbili na hřbitově v rodném Trhanově, kde za svého života na své náklady nechal vybudovat chudobinec.

Josef Thomayer se vyznačoval především rychlými a přesnými diagnózami a stal se vzorem lékařské etiky, kterou vštěpoval svým studentům. Inu, jak se říká, pro toto povolání se člověk musí narodit, musí ho mít rád a musí ho naplňovat. Pak se stane brilantním lékařem.

Aby jeho dílo mohly spatřit i další generace, odkázal jej Ústřední matici školské, knihovnu a výtvarné sbírky Národnímu muzeu a Národní galerii.

Na závěr citát, který vyřkl Josef Thomayer a který možná přibližuje i profesi lékařskou: "Ve svém pokročilém věku jsem přesvědčen, že římský aforismus - svět chce být šizen - byl bych vynalezl sám, kdyby nebyl původu tak starého ."

Zdroje: www.quido.cz
           www.libri.cz 
Foto: www.quido.czZámek v Trhanově, který patřil i rodu Stadionů. (Zdroj: www.tiscali.cz, foto: Martin Hurin)


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2021 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0456 s