Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je čtvrtek 21.9.2023, svátek má Matouš 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 509
Registrovaní čtenáři: 521
Publikovaných článků: 13511
Komentářů: 11387


MěřeníKlub starých mládenců

09.11.2007   Jindřiška Kodíčková   Literatura   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Znáte ten spolek dobře situovaných mužů neurčitého věku, kteří kdysi zvláštní náhodou nebyli uloveni, a nyní svůj stav považují neotřesitelný a jedině správný?

Tak se to přihodilo i v jistém Klubu v Los Angeles. Jeho členové se vzájemně posilovali tak propracovaným způsobem, že by jim mohli závidět i Anonymní alkoholici, aby žádný z nich neupadl do tenat zničující lásky. Do sehraného Klubu přichází filmový magnát, pan Llewelyn, již pětkrát nešťastně rozvedený a jeho bodrý právník Trout se rozhodl, že pro příště se vzdá palmáre, jež by mu vzešlo z dalšího rozvodu, jenž by zcela jistě následoval. Jeho nezištnost sahá tak daleko, že neváhá pana Llewelyna následovat až do Londýna, aby mu ve chvílích, kdy zase některou vdavekchtivou potvoru požádá o ruku, byl na blízku. Než se s ním v Londýně spojí, má ho hlídat najaté očko, zneuznaný mladý dramatik Joe Pickering.
A právě zde situace nabírá na obrátkách, které se značně zadírají a zamotávají. Do děje vstupuje fátální žena – novinářka Sally, která okouzluje Pickeringa. Pan Trout ve své neskonalé obětavosti se rozhodne zachránit od neuváženého, ba dokonce bláznivého kroku i nezkušeného mladíka. Že tím způsobí divoké trable, vůbec nepředpokládá. Vše činí s topornou zásadovostí a v zájmu své „oběti“, z čehož vzcházejí dramatické, ale hlavně humorné situace. A jako vždy, i zde platí, odříkaného největší krajíc!

Rytíř anglické literatury Pelham Grenville Wodehouse se narodil 15. října 1881 v Guildfordu. Přestože si ze sociálních důvodů nemohl dovolit kompletní univerzitní vzdělání, brzy se ukázalo, že má slušný humoristický talent a psaním se uživí. Popularita jím napsaných příběhů je umocněna tím, že je již osmdesát let schopen oslovit a rozesmát každou generaci. Chytré, nikoli vyumělkované, ale vtipně vypointované dialogy prokládá překvapivými nápady a situačními gagy. Četba se tak stává víceúrovňovou zábavou, kdy čtenář je nořen do kmitavého proudu jazykové komiky, aby se opět vynořil do fantastické scenérie nenapodobitelných črt. Dá se předpokládat, že své příběhy Wodehouse vypráví s kamennou tváří Angličana, ale v duchu slastně přivírá oči jako mlsná kočka a sám sebe dobře baví. Bonusem pro jeho chvějivě rozesmátou duši je právě ten fakt, že dokáže to příjemné lechtání kolem bránice plynule přecházející v kultivovaný smích předat dál! Příběhy tak ožívají a dostávají scénický charakter, jež čtenáře nenechá v klidu a nutí ho ty bláznivé příhody prožívat na plné pecky!

Pelham Grenville Wodehouse: Klub starých mládenců
Vydalo nakladatelství VY&SEHRAD v roce 2007
ZDroj foto:www.ivysehrad.cz
Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2023 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0369 s