Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je čtvrtek 2.7.2020, svátek má Patricie 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 501
Registrovaní čtenáři: 508
Publikovaných článků: 12911
Komentářů: 11140


MěřeníSevřít meč a být připraven zemřít

28.10.2007   Michaela Wilhelmová   Literatura   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Cinkavý tlukot mečů, těžká brnění i pouhé bederní roušky. Neprůstřelná taktika proti masivním bezhlavým útokům. Války se vedou od počátků lidstva. Není na nich pranic hezkého… a přesto díky nim vznikla publikace, která vás svou vizuální podobou pohladí na duši.

Jmenuje se prostě. Bojovníci. Podtitul napovídá ku obsahu: Fakta, válečná taktika a triumfální úspěchy největších bojovníků v dějinách. Takových knížek u nás vyšla již řada. Tihle bojovníci jsou ale jiní…

Tvrdé desky, krásná, plastická grafika. Jedna z těch knížek, nad kterými vydáte vzdech. Sebekriticky musím přiznat, že mi k ní v první chvíli padl statut nejkrásnější knihy posledních let. Ovšem ne vždy značí krásná grafika i dobrý obsah.

S Bojovníky si projdete procházkovým tempem válečné spory, výzbroje, ale hlavně hrdiny. Dozvíte se, co si na sebe do boje brali Aztékové, samurajové i rytíři. Seznámíte se s válečníky každé civilizace, jejich vítězstvími i běžným životem. Zbraním autoři také věnují značný prostor.

O tom, že knížka primárně náleží mladšímu publiku, svědčí nejen bohatá grafika, ale i vložené různorodé „perličky“. Jednou jde o rozkládací válečnou loď, jindy o vložené kartičky s úkoly, které mladí bojovníci museli složit. Dnešní výcvik se tak jeví oproti některým jako poměrně jednoduchá věc. Například Keltové postavili adepta pro válečný život doprostřed rákosové louky a devět soukmenovců po něm mrštilo oštěpy. Mladík má při sobě jen štít a lískovou větev. Utrpěl-li zranění, neuspěl.

Na listech knihy často najdete vlepené menší knížečky. Jde o jakési stylizace dobových textů. Přečtete si například příručku římského vojáka, ale i přiblížení nedávno zfilmované bitvy u Thermopyl atd.

Zkrátka knížka, se kterou si vyhrajete. Krom potomků ve věku okolo 10 let jí můžete věnovat i partnerovi – muži bývají hraví a bojechtiví. Dobrý pozor ale dejte na válečné fanatiky. Ti se vám s touto publikací vysmějí. Obsahem sice nabízí kniha poučení, ale spíše letmé, triviální, které zůstává rozvíjeno právě jen oněmi perličkami dobových reálií.

Knihu poskládal a sepsal James Harpur, do češtiny přeložil Petr Mikolášek. Bojovníci vychází v nakladatelství Metafora

Zdroj fota obálky:
www.metafora.cz


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2020 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.063 s