Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je úterý 7.12.2021, svátek má Ambrož a Benjamín 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 508
Registrovaní čtenáři: 518
Publikovaných článků: 13151
Komentářů: 11276


MěřeníV dětství se mu smáli, později to odnesl celý svět

29.10.2007   Aneta Šimonková   Rozhledy   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

I on měl podíl na smrti několika miliónů lidí za druhé světové války. Stal se po Hitlerovi říšským kancléřem, ovšem pouze na jeden den. Mnozí z nás si ho vybavují jako ministra propagandy. V neposlední řadě si ho spojujeme i s herečkou Lídou Baarovou, se kterou prožil vztah, jež se mu málem stal osudným. Joseph Goebbels, jeho život i audiovizuální dokumentace z tehdejší doby…

Paul Joseph Goebbels se narodil 29. října 1897 v německém Rheydtu. Jeho rodiče, účetní Friedrich Goebbels a jeho manželka Marian Oldenhausen Goebbels, vyznávali římskokatolickou víru. Pokud si někteří myslí, že lidé, kteří jednají pod nacistickými ideologiemi, nemohou mít širší vzdělání, studijní aktivity Goebbelse je vyvedou z omylu. Navštěvoval univerzity v Bonnu, Würzburgu, Freiburgu, Breisgau a Heidelbergu. Studoval literaturu a filosofii a v roce 1921 získal doktorát. Kde se tedy u člověka vzdělaného bere později taková nenávist?

Kořeny lze hledat už v jeho dětství. Vlivem nákazy kostní dřeně měl kratší nohu, díky které se často stal terčem posměchu. Po studiích, kdy se chtěl stát spisovatelem, neměl úspěchy ani v této sféře. Vydavatelé jej odmítali, nemohl sehnat zaměstnání coby redaktor tehdejších deníků. Nakonec působil jako vyvolávač kurzů v kolínské pobočce Dresdner Bank, kde zůstal po dobu devíti měsíců. Po propuštění obviňoval kapitalismus, ovládaný židovskými podnikateli a v roce 1925 vstoupil do Nacionálně socialistické dělnické strany Německa (NSDAP). Zde působil jako redaktor a sice ve stranických novinách Der Angriff (Útok).
Vedl si dobře i jako řečník a po jeho úspěchu, v roce 1926, kdy měl v Berlíně získat co nejvíce příznivců NSDAP, ho Hitler jmenoval šéfem propagandy této strany. Ta získala v roce 1928 v parlamentních volbách sice něco málo přes dvě procenta hlasů (jedno z křesel v říšském sněmu získal Goebbels), ale za čtyři roky se s téměř 38 procenty hlasů stala nejsilnější stranou v parlamentu.
 
V lednu 1933 se Hitler stal říšským kancléřem a Goebbels se stal jeho pravou rukou. Ten vedl ministerstvo národní osvěty a propagandy, které vůdci zajišťovalo pověst neomylného a vyvoleného vládce. Goebbels rozhodoval také o tom, který film mohou umělci točit, či jaké herce do snímku obsadí.
Goebbels se oženil v roce 1931 s Magdou Quandtovou, která mu povila šest dětí. Jejich jména začínala písmenem H na počest Hitlera. Samotný Goebbels měl ovšem do věrného manžela daleko. Jeho románky s mladými dívkami Magda přecházela také díky samotnému Hitlerovi, ke kterému vzhlížela možná více než ke svému zákonitému manželovi. Vůdce totiž Goebbelsovou považoval za symbol oddané manželky a matky. Jelikož sám nebyl ženat, tak Magda zastávala post neoficiální první dámy říše. Krize ovšem nastala poté, co se Goebbles chtěl rozvést kvůli herečce z Československa. Ano, kvůli Lídě Baarové. Tehdy zasáhl samotný Hitler a úspěšně.

Po rozchodu s Baarovou zahájil Goebbels  antisemitskou akci Kristallnacht (Křišťálová noc) v roce 1938, která odstartovala protižidovské programy, které trvaly do roku 1945. Získal kontrolu nad zpravodajskými médii a vytvářel atmosféru správnosti nacistické ideologie. Jednou z technik, kterou používal, se stalo neustálé opakování jedné a té samé věci, až se lidem vštípila do hlav jako jediná pravdivá. Například takto zdiskreditoval policejního prezidenta Bernharda Weisse, kterého záměrně přejmenoval na Isidor Weiss. Jméno Isidor si tehdy lidé spojovali s židovstvím a Weiss se tak stal terčem posměchu, protože lidé věřili, že se skutečně jmenuje Isidor Weiss.
 
V roce 1943 po porážce Německa u Stalingradu vystoupil Goebbels s projevem Řeč totální války, kde burcoval Němce k odhodlanosti bojovat a zvítězit. Konec Německa se však blížil. Když samotný Hitler a konečně i Goebbels cítili, že se porážka blíží, vzali si raději sami život, než aby nesli odpovědnost za to, co za poslední léta spáchali. Hitler ve své závěti jmenoval Goebbelse svým nástupcem. Ten se jím, po sebevraždě vůdce, stal pouze na jeden den. Nejen Goebbels, ale i Magda vycítili, že by tvrdě pykali za své činy, proto se rozhodli vzít si život stejně jako Hitler. Neušetřili ani své děti, protože, jak Magda napsala svému synovi z prvního manželství Haraldu Quandtovi „svět, který přijde po vůdci a národním socialismu, už nestojí za život, a proto jsem z něj vzala i naše děti“. Dětem nejprve před spánkem dala vypít morfium a následně v hlubokém spánku je otrávila kyanidem. Druhý den, 1. května 1945, vyšli manželé Goebbelsovi před bunkr, kde Joseph nejprve zastřelil Magdu a pak sebe. Jejich těla, stejně jako Hitlera a Evy Braunové, byla částečně spálena a zahrabána. Ostatky prý nalezli sovětští vojáci a fotografie Goebbelsovy ohořelé tváře obletěly svět. V roce 1970 byly tyto ostatky údajně definitivně spáleny a rozptýleny do Labe.

Video: Goebbelsův projev Řeč totální války.

Zdroje: ČTK
http://joseph-goebbels.navajo.cz
www.youtube.com


Foto: www.india.de

Goebbels s Hitlerem. (Zdroj: www.enterprisemission.com )


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2021 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0343 s