Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je sobota 10.6.2023, svátek má Gita 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 508
Registrovaní čtenáři: 520
Publikovaných článků: 13456
Komentářů: 11382


MěřeníMezi probuzenými velikány

13.11.2007   Jindřiška Kodíčková   Literatura   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Žehrání na to, že naše minulost se nemůže chlubit osobnostmi, jejichž vklad přetrvává věky, neobstojí. Spíš jde o to, že mnoho velikánů zatím spí svůj věčný sen, který k našemu prospěchu občas naruší historikové a publicisté.


Příspěvkem k poznání naší minulosti prostřednictvím osobností, které ve své době znamenaly výrazný intelektuální šleh, ne vždy pochopený a oceněný, je rozsáhlá publikace Osobnosti českých dějin. Obsahuje medailonky 438 nejvýznamnějších postav českých dějin – panovníky, vojevůdce, královny, spisovatele, malíře, skladatele, lékaře, vědce, ženy a osobnosti ducha. Souborná publikace vychází z již dříve vydávaných titulů úspěšné edice Odkaz.

Bohužel pouhým převzetím došlo sice k drobným, ale znervózňujícím chybám. Například léta 1910 jsou označována jako počátek našeho století. Nebo Jan Neruda (1834-1899) – text končí slovy: „zemřel v roce 1891, ani ne šedesátiletý.“ Pak člověk musí vzít další encyklopedii a pídit se, kdy básník a propagátor světa malých lidiček vlastně zemřel. Takových pih na kráse se tam schovává více – specielně v naučné literatuře by měl redaktor chybičky zachytit. Čtenář po objevení dvou, třech chyb přestává vnímat text a stává se lovcem, sběratelem dalších (zase tolik jich nenashromáždí), což je samozřejmě na škodu vstřebávání jinak příjemného a inspirativního čtení životopisných miniaturek. Ještě jedna drobnost mě rozladila: ve stati o Žižkovi se píše: „ ... na úspěších husitských vojsk ( po jeho smrti pozn. autora) měl hlavní podíl Prokop Holý, který se však dost nezaslouženě ocitl v Žižkově stínu.“ Otočila jsem stránku, a..... autor Prokopa ve stínu ponechal. Pravda, kapitolka o vojevůdcích je více než skromná.

Spekulovat o kritériích pro výběr osobností je ošidné, určitě zde každý najde spoustu svých favoritů, jiné bude postrádat. Alespoň panovníci si nemají co vyčítat, jsou tu všichni, v ostatních kategoriích je cesta dosud otevřena, určitě v dalších (možná) dílech se budou objevovat i ti méně známí, nebo ti, co se prostě pouze nevešli.

Jako celek výpravná publikace zahrnuje tak široké spektrum osobností, že na jejich životě a díle lze dokumentovat výjimečné postavení našich zemí, které se jim staly pomyslnou kolébkou. Nedílnou součást knihy tvoří malované portréty. Postavy dávné minulosti se musí spokojit s idealizací, fikcí nebo fantazií výtvarníků (k nim přiřadíme i mladšího Máchu). Tam, kde podobu známe, je výtvarně plně akceptována.

Po knize sáhnou rádi všichni, kteří se chtějí čtivým a zajímavým způsobem něco dozvědět o lidech, kteří přispěli i našemu dnešku. Určitě se budou k publikaci vracet (i přes uvedené drobné výtky) a hledat v ní poučení, které knihu řadí mezi kvalitní doplňkový výukový materiál.

Kolektiv autorů: Osobnosti českých dějin
Vydalo nakladatelství FRAGMENT v roce 2007
Zdroj foto obálky: www.fragment.cz


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2023 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0294 s