Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je sobota 24.2.2024, svátek má Matěj 

Hledej na Rozhledně

Statistika Rozhledny

Počet autorů: 509
Registrovaní čtenáři: 524
Publikovaných článků: 13677
Komentářů: 11411


MěřeníVíte, o čem sníte?

19.11.2007   Michaela Wilhelmová   Literatura   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Sny patří k lidstvu odnepaměti. Zrcadlí se v nich reálný život, naše touhy a obavy. Noční dobrodružství mohou poskytovat klíč k denním problémům. I proto se snáře drží na populární příčce čtených knížek již pěkných pár set let.

Většina snářů funguje jako katalog. Pamatujete si, jak vás ve snu pronásledoval hrůzný žralok, který se chystal ukousnout vám nohu? Probudili jste se ještě zpocení hrůzou a před očima viděli ty jeho čelisti? Vezmete knížku, nalistujete heslo žralok a víte, co to značí. Většinou jen ve dvou, třech stručných větičkách.

Brenda Mallonová se sny živí. Samozřejmě ne v tom smyslu, že spořádá dva k snídani. Brendin obor pomáhá lidem z psychologického hlediska – zabývá se totiž terapií skrze sny. A to více než úspěšně. Krom několika knih o ní můžeme slyšet v souvislosti s mezinárodními semináři a různými přednáškami. Její knihy fungují zároveň jako typický snář a psychosociální příručka. Naleznete zde sice onen katalog snových symbolů, ale každé heslo je důkladně rozvedeno, s přiloženým konkrétním případem.

Ještě než se čtenář zakousne do výkladu toho či onoho prvku, předchází v knize delší úvodní kapitola. Dozvíme se v ní, proč se nám sny zdají (z psychologického hlediska) a jaký mají vztah s realitou. Skrze krátký, ale zajímavý exkurs nahlédneme pod pokličku starým vykladačům snů v Číně i jiných kulturách a zjistíme, že dnešní zájem o snáře a vůbec výklady nočních zážitků není vůbec nic nového, ba možná naopak, spousty toho již bylo zapomenuto.

Čtenář se také rychle naučí, jak rozlišovat jednotlivé sny – některé ukazují přání, jiné se chtějí s něčím vyrovnat, další předesílají zcela konkrétně věci, které se stanou. Pokud pochopíme, který sen je který, můžeme toho využít ke zlepšení svého života. Pracovat se sny se může opravdu vyplatit…

Po úvodu následuje výklad zhruba tří set snových symbolů, dělených do kapitolek – kupříkladu sen o televizi, která přehrává pořád jen jeden seriál, budete interpretovat v sekci „věci“, noční výlet s malým štěnátkem, které uteče v oddíle „zvířata“ a sebere-li vám v noční můře uragán střechu nad hlavou, volíte sekci „příroda“. A tak dále, a to včetně snů universálních. K nápomoci čtenáři nechybí samozřejmě jmenný rejstřík v zadní části knihy.

Knížka Sny od A do Z se dá označit za zdařilou, hlavně díky komplexnosti, se kterou se tématice snů věnuje. Nejde o žádnou psychologickou studii, skrze kterou se každý bude prokousávat půl roku, ale srozumitelně a lehce sestavený text, který je doplněn (místy kýčovitými, ale to ke snům patří) obrázky. Autorka respektuje posun doby a snaží se interpretovat i novodobé účastníky snění, dělá rozdíl mezi myší klasickou – živou a počítačovou. Takže, pokud vám doma chybí literatura o snech a zajímá vás, či pokud máte jen některý z povrchních snářů, knížku doporučuji.

Brenda Mallonová, Sny od A do Z
Nakladatelství Metafora 2007
Zdroj foto titulní stránky:
www.metafora.cz


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0321 s