Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je středa 27.9.2023, svátek má Jonáš 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 509
Registrovaní čtenáři: 521
Publikovaných článků: 13521
Komentářů: 11387


MěřeníKacířská myšlenka o Praze před početím

12.11.2007   Aleš Misař   Rozhledy   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Už jste si to někdy představili? Stojíte na Letné opřeni o zábradlíčko jedné z těch vyhlídek, které otevírají dlaň plnou Prahy. Vtom Vás napadne, co kdyby všechny architektonické hodnoty soustředěné v běhu staletí do kamenného vějíře pod Petřínem najednou odtud zmizely?

Poslední dobou mě víc a více zaměstnává kacířská myšlenka. Když stanu na některém z vyšších bodů Prahy, odkud se mi velkoměsto prostírá jako plastická mapa, napadá mě, co kdybych si odmyslel veškeré urbanistické osázení a spatřil ten kraj v původní nahotě, tak jak ho tu našel první osadník. A znovu bych hledal důvod, proč tu zakládat osadu, natož město, natož Prahu.

Představuji si ten jemný ohyb Vltavy, vlahé jako ženský loket, bez náramků mostů i bez dekorací chrámů, kostelů a věží. Zkouším vidět všechno bez přísady civilizace, petřínský vrch ještě jako holou hroudu bez důstojně rozkročené rozhledny, Žižkov ještě jako prostou pláň bez trčící rakety vysílače věčně připraveného ke startu do nebe, Vinohrady jako neučesanou zeleň chaoticky rozbujelých keřů a Hradčany bez elegantního hřebínku hradních věží včetně Sv. Víta.

Vžívám se do pocitů prvního šťastlivce, který si začal na místě dnešní metropole přibíjet práh. Byl bych se ho ptal, proč si vybral právě tuto krajinu, čím mu padla do oka, že tak zalahodila jeho vkusu? Vždyť kdyby následoval nejstarší symboly státnosti, plápolala by dnes prezidentská vlajka třeba nad Mělníkem. A na siluetu Říp by odtud pan prezident či jiný král měl ukázkový výhled!

Ale proč byl právě onen zákrut Vltavy strážené ladnou vyvýšeninou z jedné a strmými skalami z druhé strany předurčen, aby na něm lidé založili hotový labyrint kulturního dědictví, nabývající staletími na objemu, na ceně i slávě?
Nakonec věřím věšteckým rukám do dálky vidoucí Libuše a tomu, že se naše vědma dívala správným směrem.

Foto: www.vitejte.czKomentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2023 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0313 s