Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je středa 21.2.2024, svátek má Lenka 

Hledej na Rozhledně

Statistika Rozhledny

Počet autorů: 509
Registrovaní čtenáři: 524
Publikovaných článků: 13677
Komentářů: 11411


MěřeníLéčivá moc velkých příběhů

01.12.2007   Pavla Králová   Literatura   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Přemýšlíte, jakou knížku letos nadělit svému dítěti pod stromeček? Navrhuji komplet Letopisů Narnie od C. S. Lewise, který vydalo nakladatelství Fragment. Kniha obsahuje všech sedm svazků série a je opatřena ilustracemi, které ponechávají dostatek prostoru pro dětskou fantazii.

My lidé, všichni bez rozdílu, potřebujeme a milujeme velké příběhy, ve kterých se v metaforách zrcadlí náš svět, kde spolu věčně bojují dobré a zlé síly, láska a nenávist, světlo a temnota. Již odmala je nám prostřednictvím pohádek předkládán výklad světa, principy morálky, základní hodnoty lidstva a zásady lidskosti.

C. S. Lewis, když tvořil svůj kouzelný svět Narnie, to dobře věděl. Pomocí své imaginace vybudoval křehký svět, kde na základě fantaskního vyprávění pojmenoval jedno ze základních vidění světa. David se tu opět střetává s Goliášem, dobro znovu vítězí nad zlem.

Ačkoliv se to v jeho příbězích doslova hemží nadpřirozenými postavami, neobyčejnými úkazy, kouzly a mluvícími zvířaty, sdělení příběhu je banální, ač velmi zásadní. Známe ho z historie, v níž se už tisíckrát zopakovalo a budeme ho znát i v budoucnu.

Vždyť kdo jiný, než John Constantine, Harry Potter, Ježíš Kristus, Neo nebo Frodo Pytlík je vlastně lev Aslan, Petr nebo Digory z Letopisů Narnie? Všem je jim společné obětování se pro ostatní. Z čistě nesobeckého postoje se vydávají do boje za lepší svět, ve který věří. Bez rozdílu prostředků jsou všichni oněmi hrdiny, které my všichni, věřící či ateisté, někde v hloubi duše jako metaforu naděje potřebujeme.

Ačkoliv jsou Letopisy Narnie knihou pro dětského čtenáře, mají obecnou platnost. Hovoří o obecných konstantách lidskosti, umí v nás probudit cosi lepšího, většího, co sahá za hranice běžných dnů a dává nám pocítit, že my všichni jsme stejně výjimeční a že záleží na tom, jak se ke svému osudu postavíme.

A v dětech je třeba tento pocit pěstovat.

Svazek obsahuje kompletních sedm příběhů Letopisů Narnie: od Čarodějova synovce, kde se dozvíme, jak Narnie vznikla, přes již zfilmovanou část Lev, čarodějnice a skříň, či Prince Kaspiana až po záveřečný díl, nazvaný Poslední bitva.

C. S. Lewis je výtečným vypravěčem, kniha se velmi dobře čte a zaujme poutavým vyprávěním. Jistě potěší každého, kdo věří v léčivou moc velkých příběhů.


C. S. Lewis, Letopisy Narnie
nakladatelství Fragment 2007
Zdroj obrázku: www.fragment.cz


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0549 s