Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je středa 29.6.2022, svátek má Petr a Pavel 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 507
Registrovaní čtenáři: 518
Publikovaných článků: 13230
Komentářů: 11308


MěřeníRegály plné ječmene

07.12.2007   Jaromír Komorous   Literatura   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Stát se someliérem prvního vydání titulu „Velká kniha o whisky“, jejímž autorem je plzeňský rodák pan Vladimír Kulhánek, považuji za velkou čest a radost. Zvlášť, když na každé stránce nahlédnu do světa, jenž má svůj vývoj a o němž jsem měl jen mlhavé představy. Vytříbily se.

Koukat na rozprostřenou vrstvu ječmene patří k povinnostem palírenského sladovníka. V Irsku a Skotsku mu říkají maltster. Odtud i ve světě. Kupodivu jednoduchou technologií se pak ječmen v tekuté podobě objevuje v regálech prodejců. Z jednoduchosti vykřesané jiskry.

Encyklopedicky pojatá kniha zevrubně mapuje nápoj, jiskry obsahující. Jeho druhy, barvu, rodiště. Zkoumání chuti nechává konzumentovi. Ukrutně trpělivé pátrání po datech v celém světě. Téměř kartografický výzkum řadím k největším kladům publikace, i když se nenacházel v prvním plánu autora. Shromáždit všechny dostupné informace o každé značce modré planety, to autorův záměr. Naplněný.

Fotografie v knize uvedené mě ubezpečují v poznání, že všude jinde si tradice váží víc, než my doma. Palírny whisky na Highlands ve Skotsku, či někde v Kentucky v Americe, krajinu dotvářejí, aniž by na sebe strhávaly pozornost. Člověk si maně říká, jestli není zvláštní, že taková dobrota se rodí právě takhle skromně. U palíren již zaniklých se jedná o vzácné dokumenty. Z postoje a nakroucených knírů posádky palírny dýchá loajálnost s firmou, i z fotek starých víc jak sto let.

Kamarád z Indie se ženil. V tom termínu jsem se tam zrovna motal. „Koho si bereš, Basha?“ „Nevím. To rodiče. Ale přijeď. Bude tě to zajímat.“ Nádherná svatba na zahradě. Kluk má štěstí, nevěsta je kouzelná. Podezírám ho, že mě lakoval. Pijí se hektolitry čaje. Pak mě ženich odvedl do domu. Prosmýkli jsme se kolem nezbytných oltáříků a on ukázal do rohu místnosti: „Hele!“ Šklebila se na nás láhev balantinky. Mrkala na nás. Do chvíle, než nás objevila Bashova nádherná a evropským studiem poučená nevěsta. Příště do domu už ve třech.

Richard Grindal ve své knize o whisky vypustil: „Experimentování a ochutnávání whisky může být pomalou, ale nádhernou cestou za poznáním.“ Poznání se nevyhýbám.

Kulhánek Vladimír, Velká kniha o whisky
Nakladatelství Dokořán, 2007

Zdroj obrázku
www.dokoran.cz


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2022 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0329 s