Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je středa 29.6.2022, svátek má Petr a Pavel 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 507
Registrovaní čtenáři: 518
Publikovaných článků: 13230
Komentářů: 11308


MěřeníBlbštajni vítězí

13.12.2007   Jaromír Komorous   Literatura   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Útlá knížečka Tři vánoční povídky, bez ohledu na titulek, nabízí nesentimentální čtení. Spisovatel Petr &Sabach zůstal věrný své povídkové formě a jeho nekompromisní vyústění každé z nich dokresluje jeho styl, když své příběhy zasadil do jinak šťastného vánočního času.

Jednotlivé povídky, dle roku vzniku, dělí jednadvacet let. Tak jako v jiných autorových knihách, počítejme s absurditou byrokracie a její pseudomocí, jdoucí mimo vládnoucí režim. Petr &Sabach své texty umí naplnit „androšskou poetikou“. Pojetím, slovníkem i četností čtenářské obce musel rezignovat na umístění v žebříčku prodejnosti svých knížek. O to pravdivější příběhy z jeho stolu dobývají svět. O to větší stydno cítím při poznávání jeho postav z protějšího břehu. Každý ho pocítí jinde, čtenářovo právo.

Vynucená akceschopnost, kolorit našeho prostředí, do očí bijící nepraktičnost rádoby inteligence. To jsou stavební kameny &Sabachovy tvorby, s nimiž se potkáváme od prvního vydaného titulu. V nich si rozhodně nerazí cestu snaha po největším počtu autorských archů. K tomu, aby mě dostal, mu stačí dost málo stran. Čtu je víckrát, přiznávám. Ne u všech autorů mám takovou potřebu.

Podle jeho povídek vznikají filmové scénáře. Je zajímavé, že filmy, vznikající z těchto předloh dosáhnou větší popularity než vlastní text. Nevím, jak Petr &Sabach tvoří. Jestli se mu vizuální podoba vybavuje už při psaní „prostém“, přichází s jakýmsi fragmentem kompletu. Ale ten stojí za to. S radostí křičím, že z mého pohledu ano.

Tušená spřízněnost se světem elektrických kytar na mě dýchá nesmírně často. Pro autora zdrojnice podnětů, pro čtenáře nezidealizovaný svět v ústí jeho myšlenkové řeky. Přeplavat nelze, vnořit se ano.

Petr &Sabach: Tři vánoční povídky
Nakladatelství Paseka 2007
Zdroj obrázku
www.paseka.cz


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2022 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0294 s