Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je středa 29.6.2022, svátek má Petr a Pavel 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 507
Registrovaní čtenáři: 518
Publikovaných článků: 13230
Komentářů: 11308


MěřeníBaarová ve filmovém světě, Baťa tvrdý kapitalista

16.12.2007   Lucie Hajduková   Literatura   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Gottland, tedy Gottova země. Není třeba se ptát, jak k tomuto názvu došlo, stejně tak po přečtení knihy dokážeme s naprostou jistotou říct, proč je na začátku kapitoly "Ani krok bez Baťi" věnování zuřivému reportérovi Egonu Erwinu Kischovi.


Mariusz Szczygeł totiž píše jako novodobý zuřivý reportér. Kde může přispět k dobru věci a kvalitní reportáži, tam neváhá a pouští se do činu. Díky této knize obdržel Cenu varšavských knihkupců a dočkal se nominace nejprestižnější polskou literární cenu Niké. V říjnu tohoto roku sice nevyhrál, skončil však sedmý. A získává Cenu Beaty Pawlak, jež se uděluje každý rok v den výročí úmrtí známé polské novinářky a spisovatelky, která zahynula v roce 2002 při teroristickém útoku na Bali. Cena se uděluje za článek nebo knihu v polském jazyce na téma jiných kultur, náboženství a civilizací..

Co se týče názvu knihy, jednoznačně jejímu obsahu padne. Autor zde vyzdvihuje jak největší české osobnosti, které znají i v zahraničí, tak i ty jež se výrazně podílely na tvorbě dějin a ani mnohým Čechům nic neříkají. Zde se jedná především o sochaře Otakara &Svece, který navrhl Stalinův pomník na Letné.
Přestože už témata historie zpracovali mnozí jiní, Gottland nabízí pohled naprosto nezatížený jak vlivem Hitlera tak mocí komunistů. Bezprostřední a pro Čechy zcela nový a neotřelý. Autor dokáže bezchybně, nezaujatě a poutavě na několika stranách popsat ty největší události, které se na naší scéně odehrály.

Začíná příběhem Baťi. Od jeho počátků, založení školy a tvrdého režimu, který v ní panoval, až po smrt a předání firmy Baťa svému bratrovi. Vychází různé spisy, jež negativně reagují na batismus a Baťu samotného, který prý hledí jen na obrat.

Dozvíme se také o životě Lídy Baarové, kterou často spojovali s Goebblesem. Ten dokonce chtěl, aby s ním, jeho dětmi a manželkou Lída bydlela. Svou rodinu zanechala v Čechách a odjela do Německa. Po návratu tvrdí, že neměla tušení, co se zde děje. Snad se příliš ponořila do světa filmu. Sama si dokonce nějaký čas odbyde v pražské věznici.

Dotkneme se také Kafky, kterého bychom se nejradši přivlastnili všichni. Jak my, tak Židé i Němci. Kde leží pravda, kde bydlí, co dělají jeho potomci a co znamená slovo kafkárna?

Procházkovy tajné soukromé hovory veřejně a všude. Vysílá je televize i rozhlas. On sám tvrdí ta slova jsem vyřkl, věty však ne. Televizní režisér a dokumentarista Jordi Niubó ale dnes tvrdí opak. Slova nikdo nezpřeházel.

Autor také hovoří jak o známém triu Helena Vondráčková, Marta Kubišová a Václav Neckář, tak o Karlu Gottovi, jež si z České republiky vytvořil Gottland. Také se stal jediným žijícím umělcem, který má své muzeum.

Kniha obsahuje "produkty" Gottlandu a komentuje situaci kolem. Nejstarší datum, které zde spatříte, se týká roku 1882. Naopak jako nejnovější datum naleznete rok 2006. Některé kapitoly tvoří jen data a pod nimi odstavce týkající se událostí, jež se odehrály například v příběhu Baťi. Vnáší tak jasnost a zbytečně nezahrnují nepotřebná fakta. Gottland je velice čtivá kniha, kterou se vám nepodaří v půli odložit, i kdybyste chtěli. Zdá se, že příběh pokračuje dál a dál a vy musíte zjistit, jak skončí. Velice oceňuji živost a dynamiku knihy. Tu a tam dojdete ke zdání, že i vy se příběhu účastníte. Vhodný dárek pro všechny generace, které by se rády dozvěděly víc o významných českých událostech či osobnostech. Nudit se rozhodně nebudete.


Gottland, Mariusz Szczygeł
nakladatelství Dokořán, 2007

Zdroj fotografie: www.dokoran.czKomentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2022 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0335 s