Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je čtvrtek 1.6.2023, svátek má Laura 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 508
Registrovaní čtenáři: 520
Publikovaných článků: 13451
Komentářů: 11381


MěřeníPodzimní tipy na dlouhé večery: Deskovkové klasiky!

24.10.2022   Michaela Wilhelmová   Rozhledy   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Je libo partii Scrabble? Pohroužit se můžete ale i do středověkých světů s Osadníky z Katanu či pověstným Carcassonne. Ani na podzim nemusíme trávit večery jen před svítícím monitorem či televizí.. Lépe uděláme, protáhneme-li mozkové závity některou z oblíbených deskovek. 

Ačkoliv se dal očekávat postupný zánik herních plánků z kartonu, po kterých se zběsile prohánělo stádečko různobarevných figurek, stala se věc zcela opačná. Ano, většinu tradičních her si dnes můžeme „zapařit“ na počítači, ať již s virtuálním protivníkem, nebo po síti s kamarády z celého světa. Ano, mobilní aplikace nám dovolují na té maličké placičce vyhrát lítý boj o prvenství figurek v domečku i na telefonu. Přesto, díky bohu, tradiční hraní na stole své kouzlo vůbec neztratilo. Ba naopak. Nabralo nový dech a herní projektanti chrlí jednu fantasy / historickou deskovku za druhou.

Miliony Carcassonne
Zřejmě nejúspěšnější současnou hrou (nebudeme-li počítat tradiční a věky prověřené Člověče, nezlob se!) zůstává Carcassonne. Podle francouzského městečka proslulého svým opevněním byla stvořena hra, připomínající svým pojetím klasické počítačové adventury kombinované s hrami v duchu Settlers či jemnějšími Warcraft. Ve hře figurují družinky lidí, stejně jako rozvíjející se stavby. Během hry si za zdařilé aktivity hráči přičítají body, avšak až do konce si nemůže být vítězstvím nikdo jist. Oproti klasickému „Člobrdu“ připomíná více reálný život a poskytuje výbornou zábavu, kolísající přesně na hranici chytré hry, ale ne zase extrémně náročné. O tom, že se jedná o skutečně zdařilý kousek svědčí i fakt, že se jí prodalo pár miliónů kusů. Poté můžete dokupovat herní rozšíření.

Vytěžme z toho ostrova co nejvíc bodů!
Hlavně mezi mládeží stojí na druhé příčce popularity Osadníci z Katanu. Hra je o něco složitější než Carcassonne, vyžaduje víc soustředění. V základním principu jsou si však obě hry podobné. Také máte herní plán, simulující nějaký reálný svět (v tomto případě právě zrovna objevený ostrov Katan, který máte kolonizovat) ve kterém narážíte na protivníky (další kolonizátory), stavíte cesty, těžíte suroviny, můžete obchodovat. Herní plán není stabilní, tvoříte si ho vlastně sami, díky čemuž se vám hra hned tak neomrzí. Tu vám dochází dřevo, tu kámen. Musíte měnit a vyměnit. Hra tak není jen plošnou chodičkou, ale vyžaduje k logice i určitou sociální invenci. Dnes má již tato hra několik versí a rozšíření, ovšem i za její základní sestavu si musíte připlatit více, než u Carcassonne.

Tradiční logická skládačka? Jedině Scrabble!
Na veletrzích a festivalech se dnes soutěží o mistra snad všech prodávanějších her na trhu. Ale dříve, než se s nimi roztrhl pytel, soutěžilo se hlavně ve Scrabble. Skládání slov rozvíjí kombinatoriku i paměť, doporučuje se všem věkovým kategoriím, které umí číst a psát. Herní plán o 15 x 15 polích je doplněn 100 písmeny a bonusovými políčky. A skládejte. Ze sedmi náhodně vytažených písmenek poskládejte slova. Občas to bývá docela fuška - co postavíte například z ň, ď, ů, á, q, t a ř?
Scrabble je hrou mezigenerační. Zatímco klasické deskovky v duchu historie, fantasy či různých adventures si dospěláci k tělu moc nepouští, tahle hra uchvátila i je.

 


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2023 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0332 s