Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je pátek 9.6.2023, svátek má Stanislava 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 508
Registrovaní čtenáři: 520
Publikovaných článků: 13456
Komentářů: 11382


MěřeníProvedu tě pouští

30.12.2007   Jindřiška Kodíčková   Literatura   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Když po něčem toužíš, udělej to. Hned!

Všestranný Paulo Coelho vtrhl do evropské literatury a natrvalo se v ní usadil. Vyplatí se číst něco z jeho bohatého díla, nikoli jako pouhé společenské gesto, ale jako pochutnání si na literární laskomině. Svými lehce načrtnutými větami vypráví božsky hluboké příběhy, jež doutnají hluboko v každém z nás. Asi i proto mu rozumíme, i když k nám hovoří až ze vzdálené Brazílie. Není na překážku odlišná kultura a společensko historický vývoj, nesrovnatelné prostředí oddělené oceánem. Neutuchající porozumění lidské duši, té jedinečné a zároveň všeobjímající - snad právě tato „drobnost“ se stává věčným esperantem, které mu přináší masy nadšených čtenářů.

V knize Alchymista hlavní hrdina, chudičký pastýř Santiago, putuje vyprahlou pouští, aby zachytil mámivou chiméru mlhavého snu. Putuje vyprahlou pouští, aby pronikl do hloubi své duše. Putuje vyprahlou pouští, aby uchopil utajené archetypální vzorce, jež činí člověka člověkem a nutí ho, aby žil, nikoli přežíval. Putuje vyprahlou pouští, aby to dokázal sám sobě. Putuje vyprahlou pouští, aby to dokázal své lásce a tím opět sám sobě. Putuje vyprahlou pouští, aby překonal závory v myšlení svém i lidském. Putuje vyprahlou pouští, aby zjistil, že vše se děje z vyššího principu nepoznaných zákonitostí. Putuje vyprahlou pouští, aby dokázal, že vůle člověka je ještě mocnější. Putuje vyprahlou pouští, aby se utvrdil, že mince má dvě strany. Vždycky. Putuje vyprahlou pouští, aby naplnil svůj sen... Putuje vyprahlou pouští, aby poznal svůj sen... Putuje vyprahlou pouští, aby žil. Aby opravdovsky žil. Ne jen z touhy po snu, ale aby ho realizoval. Každý máme tu možnost zahodit realitu a vydat se do nejistoty snění a to přeměnit v novou, žhoucí přítomnost. Spousta lidí to neudělá. Bojí se, předem své sny zavře do zlaté klece, nasadí jim pouta, nikdy pak neuvidí probouzející se slunce.

Paulo Coelho v putování Santiaga odkrývá aspekty lidského strachu i touhy, které může každičký človíček naplnit. Není nutné plout do Afriky, naslouchat zákonům pouště, obávat se zahalených bojovníků, čelit zlodějům, padat dolů, dospět až k pyramidám, abychom zjistili, že ten největší poklad máme mnohem blíže. Když ale cestu nikdy nepodnikneme, poklad nenajdeme. Cesta je cíl, vždycky se snažme jít o kousek dopředu.

Psychologická a filosofická směs názorů se prolíná s pohanským archetypem lidské podstaty. Každý krok Santiaga díky tomu sledujeme s vnitřním napětím a přitom podvědomě tušíme, co se stane. Autor tak vypráví příběh našeho já, který se skrývá v nitru jednotlivce i lidského rodu. Je tam ukryt od stvoření světa i člověka, spojuje nás s dávnými předky, s Bohem, vyšší vůlí, řečí světa, osobním příběhem, vírou, srdcem, láskou, důvěrou....za toto nebeské X si dosaďme cokoli. Ale hlavně, vykročme za tajným snem a svoji hrubou vnější slupku ponechme zde. Poznáme sami sebe - je to snad málo? Dnes?

Knihu, kromě mistrného, nevyumělkovaného, prostého textu, hledajícího inspiraci v člověčenství, doplňují ilustrace s lyrickým nádechem od Jamese Noela Smitha, jež svou hloubkou vystihují nejen náladu, ale naznačují i směr. Skvěle souzní s myšlenkami autora, stávají se nedílnou součástí příběhu, plasticky ho naznačují i určují.

Coelho Paulo, Alchymista 
Nakladatelství ARGO v roce 2007

Zdroj fotografie: www.argo.czKomentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

Reakce k článku


Od: Lucie Kunešová - 30.12.2007 - 9:40

Bezvadné!
Souhlasím, knížka úžasná, ojedinělá, k zamyšlení. Sama jsem jich od Paula Coelha četla několik a nikdy mě nezklamal. Je vynikající pro nalezení vlastního Já:-)!

Od: Lucka Hajduková - 30.12.2007 - 10:25

Taky musím souhlasit,Coelha - Alchymistu mám sice na cd,ale o to líp se poslouchá. Jeho příběhy mají vždycky něco do sebe.

Od: Radka Zadinová - 9.1.2008 - 21:57

Alchymistu jsem nečetla, ale jinak se P. Coelho stal mým dvorním spisovatelem:-) A rozhodně ho nečtu kvůli společenské úrovni nebo z podobných bláznivých důvodů, ale proto, že mi má co říct. A dát. Jeho knihy (Veronika se rozhodla zemřít, U řeky Piedra jsem usedla a plakala, Ďábel a slečna Chantal a Čarodějka z Portobella) mám doma a určitě se k nim budu vracet (v případě "Veroniky" jsem to už udělala), podtrhala jsem si v nich myšlenky, které mě zaujaly a donutily přemýšlet. P.Coelho zná lidi a život, před ničím neuhýbá a vystihne podsatu věci. Je pravda, že někomu by se mohlo zdát, že některé jeho knihy (např. Čarodějka nebo Piedro)až příliš táhnou k Bohu a víře, ale to záleží na tom, jak si jeho myšlenky a poselství přeberete. Většinou mají víc společného s člověkem než s vírou.

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2023 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0204 s