Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je pondělí 1.3.2021, svátek má Bedřich 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 504
Registrovaní čtenáři: 513
Publikovaných článků: 13022
Komentářů: 11216


MěřeníNávrat „nemocničnokrajnoměstského“ zombie?

21.10.2003   Martina Bittnerová   Film   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Včera Česká televize divákům vnutila první díl pokračování „legendárního“ socialistického seriálu "Nemocnice na kraji města". A jak dopadla premiéra? Inu naladila jsem si ho pozdě a proto jsem už viděla arogantní „Katy“ Sovovou přijíždějící z Němec se svým „Karl“ Sovou, nedostižného primáře Blažeje bojujícího za „záchranu svého špitálu“.

„Nemocnice na kraji města“ se neřadila nikdy k mým oblíbeným seriálům, dodnes jsem ji neviděla celou. Spousta postav mi připadala totiž podivných a zvláštně nereálných. Na druhou stranu zde exceloval Miloš Kopecký (Dr. Štrosmajer) a příjemná byla i Eliška Balzerová coby Alžběta Čeňková. Pokud mi totiž někdo utkvěl výrazně v paměti, tak rozhodně oni dva. Ina Andrey Čunderlíkové na mě vždy působila jako submisivní děvče, které netuší, co se s ním děje a těžce si utváří vůbec nějaké vlastní názory. Nechci ale hanět autorské záměry „otce“ J. Dietla.

Včera Česká televize divákům vnutila pokračování tohoto „legendárního“ socialistického seriálu, který podle mě nikdy neměl se skutečným nemocničním prostředím nic společného. A jak dopadl první díl nové série? Inu naladila jsem si ho pozdě v předtuše, že jej celý neunesu a proto jsem už viděla arogantní „Katy“ Sovovou (Daniela Kolářová), co přijížděla z Němec se svým „Karl“ Sovou (Ladislav Frej), Blažeje (Josef Abrhám), který coby nedostižný primář bojuje za „záchranu svého špitálu“, ale ve skutečnosti o svou existenci s pocitem neustálé touhy vítězit, jak na poli pracovním, tak i rodinném. Zaznamenala jsem i mladou dceru Elišku Dany Králové (Jana Štěpánková) vyjeveně hledící na „lékařského učně“ Dr. Hynka Klobouka, jenž svého neumětelského a vyjukaného chlapíka sehrál na výbornou, i když v kontextu postav působí trapně a člověka napadne, jak takové embryo mohlo vůbec vystudovat medicínu, zvlášť při vzpomínce na příchod mladé Alžběty Čeňkové v původním sérii J. Dietla a její noblesní vystupování. Nejvíc mě ale dojal Dr. Machovec (Tomáš Töpfer) o němž kritici píší, že nese stín „živelnosti“ postav Jaroslava Dietla. Na mě ale dělal dojem bodrého stomatologa Přemysla Krále z jiného nejmenovaného seriálu. Prostě ortoped nebo zubař, doktor jako doktor, divákovi to má být zřejmě jedno.

Ačkoliv Alžběta Čeňková tedy obětovala svůj život práci, domnívám se, že jako jediná působí věrohodně a navíc její seriálové zestárnutí proběhlo s glancem, chová se mile a příjemně, i když se už po rozvodu s mladým Sovou nevdala a zůstala bezdětná. Rovněž Sova starší se nezměnil, je stále laskavý a moudrý, jednoduše „hodný dědeček z pohádky“. Pochopitelně nová série nemohla žít z minulosti a proto chápu změnu charakterů, připsání dalších figurek. Na něco ale současní tvůrci ( režie: Hynek Bočan, scénář: Petr Zikmund) zapomněli a tím svrhli své dílo do podprůměru, zapomněli totiž na humor, který má český divák rád a jenž dokáže každou televizní taškařici barvitě okořenit. Chybí mi tu vtipný glosátor, nebo i sarkastický člověk, věcný cynik, někdo, kdo dokáže i sebevážnější situaci chvilkově shodit, nebo převézt do jiné roviny. Vždyť seriál má především bavit. Navíc česká povaha je taková, že i z nejsmutnějších okamžiků si umí udělat legraci a tím je přežít. Dramatických událostí nacházíme v běžném životě mnoho a proto nutně potřebujeme odreagování. A má-li toto probíhat třeba i formou sledování pořadu vyprodukovaného Českou televizí, snad bychom si zasloužili za své koncesionářské poplatky trochu víc.

Vytýkat něco samotným postavám nelze, jsou výsledkem toho, co stvořil autor. K hereckým výkonům nemám výhrady krom nešťastného Tomáše Töpfera. Přeci jen seriál vsází převážně na skutečná herecká esa. Ovšem poněkud volně se táhnoucí děj není zrovna příhodným prostorem k využití jejich hereckého umu a ještě ke všemu jsou napsané postavy jaksi charakterově oploštělé. První díl na mě tedy působil velmi rozvláčně. Snad jen pro ty největší fanoušky znamenal skutečnou lahůdku, neboť se konečně dozvěděli, kdo si koho vzal, s kým se rozvedl a jací potomci se narodili. Možná ale měla podobná tajemství zůstat divákům skryta, ponechána pouze jejich vlastní fantazii, v ní si totiž každý dokáže vyrobit takový seriál, že by se i sám velký J. Dietl lecčemus přiučil.

Seriál ale už existuje a bohužel stál nemalé peníze. Trápí mě jen to, že se mohly tyto finanční prostředky věnovat na něco smysluplnějšího. Mladých a talentových tvůrců se pohybuje v naší kinematografii dost a třeba by je využili ke skutečnému kulturnímu obohacení divácké veřejnosti.


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

Reakce k článku


Od: Jana - 21.10.2003 - 10:05

Mimořádně souhlasím s článkem. Hodně trefný.

Od: Pavel Schebesta - 21.10.2003 - 17:06

Nebyl bych tak příkrý. Jak dalece stará série odrážela realitu nemocničního prostředí, by posoudili pamětníci z řad lékařů i pacientů, ale je to nutné? Autorům šlo o vykreslení postav a dialogy, vztahy. J. Dietl nebyl bezduchým přisluhovačem režimu - sám měl často s mocenskými strukturami potíže. Seriál se stal výjimečným mj. i pro svoji takřka stoprocentní apolitičnost, narozdíl od seriálů jiných, z nichž diváka "bolely ruce". Vysílal se v řadě západních zemí, v Asii, Austrálii. Nemyslím si také, že by ČT novou sérii divákům vnutila - dlouhá léta ji požadovali sami. Jaká bude, posoudíme, až skončí.

Od: SERENE - 22.10.2003 - 11:00

První díl mi sice připadal rozvláčný, ale myslím, že ty ostatní budou o dost lepší, zkrátka se to musí rozject. Ale myslím, že to bude pěkné. Souhlasím s tím, že nám ho ČT nenutila, ale diváci ho chtěli sami.

Od: Rezi - 22.10.2003 - 11:34

Já nevím, ale kdyby ho diváci chtěli sami, tak to už chtěli před xy lety.... Prostě je to celé jeden velký kalkul jako spousta věcí v dnešní době...

Od: Pavel Schebesta - 22.10.2003 - 13:44

Diváci ho chtěli před lety - první nápad vznikl v r. 1988. Projekt měl docela dobrodružnou historii, mj. několikrát, když už se zdála být "ruka v rukávě", tak autorům do toho někdo zemřel. Hodně se o tom před premiérou nové série psalo.

Od: Rezi - 22.10.2003 - 14:14

No to já vím, že už ho chtěli a že tam nastaly různé překážky, také jsem o tom četla, ale prostě pořád nemám dojem, že to byl zrovna rozumný krok.

Od: Ala - 22.10.2003 - 14:44

Moc by me zajimalo jak nam ho mohla CT vnutit??? Jak by nám jakákoli televize mohla něco vnutit??

Od: Rezi - 22.10.2003 - 14:45

Hm, koukám, že jedno slovo a jaký má úspěch.

Od: Rezi - 22.10.2003 - 14:46

Navíc tak monstrózní reklamní kampaň....

Od: Ala - 22.10.2003 - 15:00

O úspěchu snad nemůže být ani řeč... Ale kampaň sem rozjela ve velkym to je fakt

Od: Rezi - 22.10.2003 - 15:04

Alo-ironie je moje druhá sestra...

Od: Ala - 22.10.2003 - 15:38

Jak jinak Rezi..

Od: Fines - 22.10.2003 - 18:25

No já mám z prvního dílu pocit, že je to český pokus o argentinskou telenovelu. Sami tvůrci přiznávají, že zvážněli a humor vymazali.

Od: SERENE - 23.10.2003 - 9:44

V otázce chtění, musím souhlasit, že už ho diváci chtěli dlouho. Jinak myslím, že posun nemocnice do dnešní doby je jasně znát, ale myslí taky, že z jednoho dílu toho ještě moc soudit nejde.

Od: Obraceč kalendáře - 25.10.2003 - 18:55

..................................................
Moc velkej humbuk pro nic.Parta důchodců si hraje na špitál,a hraje si dost špatně............

Od: honza - 20.2.2004 - 0:41

...nevidel jsem a nemrzi me to...

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2021 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0591 s