Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je pondělí 11.12.2023, svátek má Dana 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 510
Registrovaní čtenáři: 524
Publikovaných článků: 13633
Komentářů: 11402


MěřeníHladoví ve tmě a zimě - brrr!

03.01.2008   Adriana Šindelářová   Rozhledy   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Noc a den. Teplo a zima. Hlad a sytost. Jak na nás tyto protiklady působí? Co při nich cítíme? Jak ovlivňují naše vnímání? Zdá se zajímavé, že jejich působením prožíváme docela všední situace docela jinak.

Proč v noci a ve dne vnímáme jinak svůj strach? Proč nám ve dne nedělá problém projít hlubokým lesem a v noci se bojíme vyjít jen na ulici? Je to tím, že v noci nám temnota připadá tak hororově – jako by na nás působily nějaké tajemné síly, které ovlivňují naše myšlení a strach. Můžeme si stokrát opakovat, že přítomnost tajemných sil není vědecky dokázána. Už jenom kvůli historkám o neobyčejných bytostech jsme v noci více citliví na okolní dění. Situaci komplikuje, že po setmění vládne mnohem větší klid a i sebemenší zvuky slyšíme prakticky bez problému. Čím víc o zaslechnutých zvucích přemýšlíme, tím jako bychom je vnímali víc. Ve dne se naopak nad naprosto stejným zvukem nepozastavíme, popř. ho “hodíme za hlavu”.

A co rozdíly teplot? Myslíte si, že byste vždy rozpoznali určité teplotní rozhraní? Na jaře i na podzim se teploty pohybují zhruba ve stejných rozmezích. Ale přitom nám na podzim 10 stupňů připadá jako zima, kdežto na jaře si při 10 stupních pochvalujeme teploučko. Mimochodem, jak reagujeme naše nervová soustava na změnu teploty, můžeme provést v domácím pokusu:
Do třech misek nalijeme různě teplou vodu. Do první mísy horkou, do druhé vlažnou a do třetí studenou. Nejdříve ponoříme levou ruku do mísy s horkou vodou a pravou ruku do studené vody - a necháme je ponořené zhruba tři minuty. Poté obě ruce najednou položíme do prostředního kbelíku s vlažnou vodou. Jelikož si za danou dobu naše ruce zvykly na různé teploty, registrují rozdíl. Pro ruku z teplé vody bude připadat vlažná voda celkem studená, ale pro ruku ze studené naopak. Při změnách teplot v ročních obdobích nastává stejný děj. Má akorát dlouhodobý průběh.

I v jídle najdeme takové podobenství. Když jsme sytí, nemáme chuť už na nic jiného. Kdybychom měli sníst suchý chléb, ošklíbali bychom se. Možná tak čokoládku nebo jinou dobrůtku. Když však vyhladovíme, krajíc by bohatě stačil. Jen abychom měli něco v žaludku. Cokoliv!
Tohoto principu se mimochodem doporučuje využít u diet. Kdo hubne, měl by chodit do obchodu s potravinami najezený. Člověku se nesbíhají sliny a nakoupí o to méně věcí. Když ale půjde hladový, má tisíc chutí a chce se naprásknout všelijakými jídly, takže odchází s plným košíkem a hubenější peněženkou.

Zdroj foto: ordinace.cz
Osobní web autora: http://www.tvojevolno.cz


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2023 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.4384 s