Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je čtvrtek 22.2.2024, svátek má Petr 

Hledej na Rozhledně

Statistika Rozhledny

Počet autorů: 509
Registrovaní čtenáři: 524
Publikovaných článků: 13677
Komentářů: 11411


MěřeníRande přes zamčené dveře

06.01.2008   Jindřiška Kodíčková   Divadlo   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Opuštěná žena neurčitě středního věku postupně slevuje ze svého života... a proč taky ne, když je sama....


Paní Boučková řeší něco jako krizi středního věku. Opustil ji manžel, dcera vehementně prosazuje svůj názor na život, zcela odlišný od představ konzervativní matky. Při životě ji drží jen práce, nudná sice, ale přece jenom vnášející trochu řádu do její prázdnoty. Nastávající večer opět slibuje nezáživný program v podobě televize nebo že by snad přece jen vyžehlila?

Když se ozve nesmělé zaklepání na dveře, netuší, že zprvu nepříjemné vyrušení se přehoupne do osvěžujícího půlnočního povídáníčka, vzbuzujícího znovuobjevené naděje. Její zpočátku nevrlé odpovědi nenasvědčují žádné idylce. Podivné individuum za zamčenými dveřmi si vezme jako zobecnění všech mužských bídáků, kteří se mihli jejím životem. Vyhání ho s patřičným důrazem, aby po chvíli upadla do příjemné letargie, jíž nakonec vystřídá touha ty prokleté dveře odemknout a příjemného muže si prohlédnout.

Milan Kopecký napsal konverzační komedii, jež je obohacena i prekérní situační smyčkou. Úsměvné dialogy dávají možnost vyniknout výbušnému herectví Jitky Smutné. Předvádí usouženou, rozdurděnou ženu za zenitem, jež se potácí od výčitek k zemřelé matce, přes pocity, že není pořádnou ženou ani matkou, protože její výchova nepřináší kýžené ovoce. Po čarovném zazvonění do ní vjede život, zprvu vyčítavě obranářský, posléze se z ní stává milá hovorná žena hořící zvědavostí, kdože vlastně za zamčenými dveřmi stojí. Její novou naději by možná prozradil ruměnec na tváři.

Na druhé straně zamčených dveří žadoní svým typickým hrubě sametovým hlasem Jan Hartl. Právě jeho monotónní hlasový projev, jimž se snaží nedoufat i doufat zároveň, vytváří bezvadný kontrast v úsměvném dialogu. Režisérka Helena Glancová vybalancovala poněkud statické představení (hraje se v podstatě na místě, po obou stranách dveří v jednoduché scéně) právě vyzdvižením hlasové práce, s čímž jí velice pomohl vtipně sestavený text. Určitým nedostatkem byla někdy tišší mluva, takže zadní část hlediště ne vždy rozuměla. Zasloužený smích diváků k jejich škodě několikrát překryl následující vtipnou repliku – na to by měli herci pamatovat.

V lehké konverzačce se kromě již uvedených postav objevuje i rozverná dcera Veronika v podání Jany Strykové, zdatně odolávající výchovnému nátlaku matky. Díky nezvyklému zážitku se obě trošku uvolní, zjihnou a najdou cestu i k sobě. Nenáročná hra, jež si nečiní nároky nahlížet příliš hluboko do lidských duší, přináší nekomplikovaný humor, který jistě ocení většina diváků.


Představení Dveře aneb pane, vy jste náhoda uvádí Divadlo Palace Theatre v Praze

Zdroj fotografie: archiv divadla
Foto v úvodníku :Jan Hartl a Jitka Smutná v prekérní situaci. Jak jen ten člověk vypadá?
Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

Reakce k článku


Od: Petr Šafránek - 6.1.2008 - 18:27

pozdrav
je to pěkná recenze. Přeji šťastný rok 2008 s bohatou inspirací. Petr

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0539 s