Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je neděle 7.3.2021, svátek má Tomáš 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 505
Registrovaní čtenáři: 514
Publikovaných článků: 13027
Komentářů: 11223


MěřeníNávod na zneužití pacienta

11.01.2008   Martina Bittnerová   Rozhledy   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Ministr zdravotnictví Julínek v médiích tvrdil, že nový systém regulačních poplatků zamezí tradiční potřebě Čechů obdarovávat zdravotnický personál tolik oblíbenými bonboniérami, či lahvinkami skotské. Pan ministr to jistě myslel upřímně a dobře. Ovšem v okamžiku, kdy do zákona 261/2007 Sb. nechal vklínit formulku, že potvrzení o zaplacení poplatku jsou jeho příjemci povinni vystavit na vyžádání, tedy ne automaticky, nabídl různým nepoctivcům solidní prostor k rozšíření možností získat pár korun navíc.

Podle výše řečeného zákona totiž hradíme 30 Kč u lékaře pouze v případě ambulantního vyšetření. Podstatné jméno vyšetření souvisí se slovesem vyšetřovat, které rozhodně neznamená podání receptu, či tzv. lístku na peníze. Každopádně ani já, byť jsem brožurku k regulačním poplatkům nastudovala, si nedokáži představit, že se budu se svým dermatologem přít o to, zda má právo vybírat onu částku, když se na mě pouze usmál a napsal mi potřebnou mast, jíž užívám řadu let, či nikoliv. A věřím tomu, že spousta našich spoluobčanů se bude obávat v podobné situaci hájit svá práva.
Tato skutečnost pak přímo vybízí k tomu, aby jí ledaskdo šikovně využil. Ostatně k prvním případům, dochází již nyní, ačkoliv se o nich veřejně nemluví, a tisk zatím drží celou věc v rovině – vše funguje bezproblémově.

Zrovna včera mi vyprávěla kamarádka žijící na malém městě, že jí jedna starší dáma líčila, jak za vytištění receptu chtěla praktická lékařka třicet korun, aniž by vystavila stvrzenku. Lékařka opravdu potvrzení dát nemusela a bohužel v této konkrétní věci ani zdravotní pojišťovna nic nezjistí, vždyť za vydání receptu se skutečně v ordinaci neplatí, a tak milá paní doktorka beztrestně přijde k několika drobným, nicméně za týden se mohou změnit na stokoruny a za měsíc na tisíce. Tisíce nikým nepostrádané, nekontrovatelné a v důsledku nezdaněné. Kdyby totiž paní doktorka vybrala peníze za zákonem určený zpoplatnitelný úkon a přesto je účetně nezaevidovala, zdravotní pojišťovna to při kontrole zjistí.

Každého jistě napadne, proč se ona dáma neohradila. Inu mlčela v obavách, že by se jí za to příště paní doktorka pomstila neposkytnutím adekvátní péče, nebo jí doporučila zaregistrovat se v jiné ambulanci.

Stále ještě v Čechách platí, že lékaři mohou všechno a zvlášť někteří… Smutným zůstává, když jim k tomu někdo poskytne legální příležitost.

ZDroj foto: zdravcentra.cz


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

Reakce k článku


Od: Jindřiška - 11.1.2008 - 11:29

a ještě úžasnější je to v Domově důchodců, kdy z kapesného, které klientům zbyde, tzn. asi tak 1000 Kč, musí zaplatit úpobyt v nemocnici, minimálně 90 Kč na recept a lékaři tak čtyřikrát týdně 30 Kč, protože najednou chodí za klienty pravidelně na pokoj. K tomu ještě zaplatit doplatky za léky. tak že když se suma sečte, moc toho starouškům nezbyde. Ale proč taky, vždyť už nic nepotřebují. Sladkosti jim škodí, ovoce neukoušou, oblečení, to už přece nestojí za to. Jen jsem zvědavá, když pobyt v nemocnici přetáhnou.

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2021 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0686 s