Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je sobota 11.7.2020, svátek má Olga 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 501
Registrovaní čtenáři: 508
Publikovaných článků: 12914
Komentářů: 11143


MěřeníEverest nejvyšší horou světa? Kdepak!

15.01.2008   Michaela Wilhelmová   Rozhledy   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Nevěříte? Tak se s námi podívejte na nejvyšší i nejnižší místo na matičce Zemi. Zjistíte, že ne všechny věci jsou tak, jak si myslíme a jak se mohou na první pohled zdát…

Začněme zvysoka, tedy doopravdy horami. Snad každý na otázku: „Jaká je nejvyšší hora na naší planetě?“ suverénně odpoví, že Mount Everest. A má i nemá pravdu zároveň. Mount Everest totiž zároveň je i není horou nejvyšší.

Záleží, jak se na celý problém podíváte. Pokud hledáte nejvyšší horu ve smyslu toho, do jaké nadmořské výšky dosahuje, můžete použít klasickou Everestovskou odpověď. S nadmořskou výškou 8 848 m (tento stav se bohužel s postupujícím časem mění, a to směrem dolů) se skutečně nalézá tato hora nejblíže onomu pomyslnému nebi. Zajímavost, která nenechá spát nejednoho horolezce zní, že přesnou výšku hory vlastně nikdo pořádně nezná. Poslední měření zaokrouhluje a i tak hapruje plus – minus metr nahoru či dolů. Ani Čína, ani Nepál se totiž doposavad neodhodlali k oficiálnímu měření za použití nejmodernějších technologií.
Domorodí Nepálané tuto horu nazývají Sagarmatha, což převzali ze sánskrtu, v Tibetu se jmenuje Qomolangma (pro nás poměrně známý název – čte se totiž Čho-mo-lang-ma a ve zdejší tradici symbolizuje Matku světa). Loni se nám vryla do paměti nejvíce v souvislosti s panem primátorem Bémem a Klárou Poláčkovou, která ho předběhla.

Ovšem, z pohledu druhého, Everest nejvyšší není. Jak je to možné?

Nezapomínejme, že výšku hor u nás udáváme v metrech nad zemí. Ostatně, těžko také měřit hory jako podzemní kořen. Ale ne nadarmo se Země nazývá Modrou planetou. Některé hory proto začínají pod hladinou moře či oceánu a nad hladinu z nich ční jen malý kousek. A takto vznikla i Mauna Kea, Bílá hora. Původní ohromný vulkán sice měří pouhé 4 kilometry nad Tichý oceán v oblasti Havaje, ovšem pokud bychom ji dokázali na dně odříznout a postavit vedle Mount Everestu, překvapení by bylo mohutné: Mauna Kea oněch necelých 9 kilometrů překonává. Měří totiž 10 205 m. Takže: nejvyšší hory máme hned dvě. Záleží na tom, jak se na celý problém chcete dívat. A máte-li dobrou fyzičku, avšak na Mount Everest si přeci jen netroufnete, zkuste havajskou Bílou horu. Můžete se pak chlubit, jak jste zdolali nejvyšší horu světa a vlastně ani nebudete lhát…

Z výšin do hlubin

Aby se nám z těch výšek netočila hlava, zabrousíme ještě k místům zcela nejnižším. Rozhlédneme-li se v naší malé republice, nenajdeme ani kousek země pod hladinou moře. A dokonce ani pod výškou 100 m nad mořem. Zkrátka, Labe kousek od hranic s Německem se svými 115 metry nad mořem žádný světový rekord nezlomí.

Chceme-li hledat i nadále na pevnině, dostaneme se k Mrtvému moři. Leží 400 metrů pod hladinou oceánu, avšak ani tato cifra se nemůže stavit vedle čísla, určujícího nejnižší bod na Zemi. 10 924. Taková zůstává hloubka Mariánského příkopu, lépe řečeno její součásti – prohlubně Challenger v Tichém oceánu.

Obrázky převzaty z www.wikipedia.cz – nahoře Bílá hora, dole Everest
Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

Reakce k článku


Od: FFF - 10.2.2013 - 20:01

Nejvyšší hora na naší planetě je Chimborazo v Braz

Překlad výňatku National Geographic z ledna 2002:

Otázka: Je pravda, že Mt. Everst není nejvyšší hora, pokud měříme ze středu Země?
Odpověď: Ano, rotace Země způsobuje rovníkové vypoukliny, které tlačí ekvádorskou horu Chimborazo dále z planetárního středu než Mt. Everest.

Hory v číslech:
Chimborazo: 6 384,45 km od středu Země, 6 310 m nad mořem (20 702 stop)
Mt. Everest: 6 382, 25 km od středu Země, 8 850 m nad mořem (29 035 stop)

Od: mis - 22.1.2018 - 14:59

trapas

Od: Belas - 10.12.2018 - 16:58

nejnížší místo čr je více než -304m pod hladinou m
https://cs.wikipedia.org/wiki/Hranick%C3%A1_propast

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2020 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.2655 s