Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je středa 29.11.2023, svátek má Zina 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 509
Registrovaní čtenáři: 523
Publikovaných článků: 13619
Komentářů: 11402


MěřeníTalentovaná kráska

28.03.2023   Michaela Wilhelmová   Film   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

S herectvím začala již ve třinácti letech. Tehdy zřejmě nikdo netušil, že dnes nepříliš známým filmem Olověný chléb odstartuje Jana Brejchová ohromnou kariéru, která přesáhne nejen její představy, ale i hranice našeho státu.

Z roztomilé holčičky vyrůstala okouzlující mladá dáma, kterou okolí raději než mezi tvory lidské, řadilo k bytostem éterickým – vílám, dryádám a nymfám. Rodinný osud však již takovou poetičností nesrší. Narodila se coby druhé z osmi dětí, ale dva z jejích sourozenců se dospělosti nedožili. Zato sestru, Hanu Brejchovou, diváci znají velmi dobře – ztvárnila hlavní roli ve Formanových Láskách jedné plavovlásky.

Zůstaneme-li ještě pár okamžiků u hereččiny rodiny, nesmíme zapomenout na dceru Terezu Brodskou, která má herectví také v genech. Manželů Jana Brejchová za život potkala více. Jmenujme Vlastimila Brodského, Jaromíra Hanzlíka a Jiřího Zahajského. O něco méně se ví, že jejím partnerem byl i – tehdy ještě ne tolik známý – Miloš Forman a německý herec Ulrich Thein.

Vraťme se zpět k filmu, tedy o celých padesát let zpět. Tehdy přišla nabídka na roli ve Vlčí jámě a Jana, písařka firmy Laktos, ji vděčně přijala. Sláva přišla záhy. O další filmové umístění již neměla nouzi, do roku 1960 si na konto mohla napsat již jedenáct filmů. Roku 1960 přišel Krejčíkův Vyšší princip. Diváci i filmaři Brejchovou milovali – krásná, jemná dívka s dojemnýma očima, pracovitá, skromná, ochotná uznat chybu a učit se. Svědčí o tom i událost novější – před pár lety dostala Jana Brejchová státní vyznamenání. Při předávání skromně prohlásila, že jde vlastně o zásluhu režisérů, ti ji všechno naučili.

Z celé řady filmů, od náročných dramatů, přes science-fiction až k potřestěným komediím, si jmenujme například roli v oblíbeném televizním seriálu Pan Tau, který se úspěšně prodával i do zahraničí, taktéž televizního F. L. Věka a všem známou Noc na Karlštejně. Z mladé krásky udělala herečka krůček k vyspělé ženě a filmaři jej přivítali opět s otevřenou náručí. V první polovině 80. let přicházely nabídky zejména pro seriály a také podíl pohádek povážlivě vzrostl. Brejchová tak byla k vidění příkladem v populární Arabele coby královna.

Po revoluci zájem neupadal, zahrála si v pěti filmech a několika seriálech. Kráska v nesnázích patří k těm nejznámějším a hlavně – dnes tolik populární televizní seriály. Paní Brejchovou jsme mohli sledovat třeba ve Velmi křehkých vztazích.
foto: Bundesarchiv, Bild 183-P0417-0017 / Spremberg, Joachim / CC-BY-SA


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2023 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0279 s