Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je pondělí 3.10.2022, svátek má Bohumil 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 507
Registrovaní čtenáři: 518
Publikovaných článků: 13280
Komentářů: 11316


MěřeníTalentovaná kráska

20.01.2008   Michaela Wilhelmová   Rozhledy   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

S herectvím začala již ve třinácti letech. Tehdy zřejmě nikdo netušil, že dnes nepříliš známým filmem Olověný chléb odstartuje Jana Brejchová ohromnou kariéru, která přesáhne nejen její představy, ale i hranice našeho státu.

Z roztomilé holčičky (narozené 20. ledna 1940) vyrůstala okouzlující mladá dáma, kterou okolí raději než mezi tvory lidské, řadilo k bytostem éterickým – vílám, dryádám a nymfám. Rodinný osud však již takovou poetičností nesrší. Narodila se coby druhé z osmi dětí, ale dva z jejích sourozenců se dospělosti nedožili. Zato sestru, Hanu Brejchovou, diváci znají velmi dobře – ztvárnila hlavní roli ve Formanových Láskách jedné plavovlásky.

Zůstaneme-li ještě pár okamžiků u hereččiny rodiny, nesmíme zapomenout na dceru Terezu Brodskou, která má herectví také v genech. Manželů Jana Brejchová za život potkala více. Jmenujme Vlastimila Brodského, Jaromíra Hanzlíka a Jiřího Zahajského. O něco méně se ví, že jejím partnerem byl i – tehdy ještě ne tolik známý – Miloš Forman a německý herec Ulrich Thein.

Vraťme se zpět k filmu, tedy o celých padesát let zpět. Tehdy přišla nabídka na roli ve Vlčí jámě a Jana, písařka firmy Laktos, ji vděčně přijala. Sláva přišla záhy. O další filmové umístění již neměla nouzi, do roku 1960 si na konto mohla napsat již jedenáct filmů. Roku 1960 přišel Krejčíkův Vyšší princip. Diváci i filmaři Brejchovou milovali – krásná, jemná dívka s dojemnýma očima, pracovitá, skromná, ochotná uznat chybu a učit se. Svědčí o tom i událost novější – před pár lety dostala Jana Brejchová státní vyznamenání. Při předávání skromně prohlásila, že jde vlastně o zásluhu režisérů, ti ji všechno naučili.

Z celé řady filmů, od náročných dramatů, přes science-fiction až k potřestěným komediím, si jmenujme například roli v oblíbeném televizním seriálu Pan Tau, který se úspěšně prodával i do zahraničí, taktéž televizního F. L. Věka a všem známou Noc na Karlštejně. Z mladé krásky udělala herečka krůček k vyspělé ženě a filmaři jej přivítali opět s otevřenou náručí. V první polovině 80. let přicházely nabídky zejména pro seriály a také podíl pohádek povážlivě vzrostl. Brejchová tak byla k vidění příkladem v populární Arabele coby královna.

Po revoluci zájem neupadal, zahrála si v pěti filmech a několika seriálech. Kráska v nesnázích patří k těm nejznámějším a hlavně – dnes tolik populární televizní seriály. Paní Brejchovou můžeme sledovat ve Velmi křehkých vztazích.

A co si o herectví myslí ona sama? Poměrně hezky vše postihla v rozhovoru s Blankou Kovaříkovou: „Herectví je ohromně dobrodružné, i když v sobě samozřejmě nese zklamání. Ale pořád je tam hledání, nejistota, která mě baví a žene hledat něco nového, překvapovat partnery, režiséra…“. A jak se někdy dívá na sebe sama? „Vždyť já vlastně nikdy nechtěla být herečkou. Nikdy jsem nechodila do žádného kroužku, a recitovat před lidmi, to už vůbec ne! Od narození jsem plachá, i když se vám možná nezdám…“

Zdroj rozhovoru: bkovarikova.cz, zdroj fota: www.nova.cz


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2022 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0464 s