Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je neděle 4.6.2023, svátek má Dalibor 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 508
Registrovaní čtenáři: 520
Publikovaných článků: 13454
Komentářů: 11381


MěřeníNabokov je dar literatuře

11.02.2008   Jindřiška Kodíčková   Literatura   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Bohatá slovní zásoba, hluboký myšlenkový záběr, autobiografické prvky v kontextu s pseudokulturním světem ruské emigrace se setkávají v polemice s revolučním, tendenčním odkazem N. G. Černyševského.


Vladimír Nabokov psal román Dar (poslední rusky) na konci třicátých let a zakončuje jím období svého berlínského exilu a obrazně se loučí se svou vlastí. Reflektuje leninský převrat v Rusku a posléze na vlastní kůži prožívá nástup nacionálního socialismu v Německu. Průběžně se setkává s dalšími ruskými poříjnovými emigranty, kteří neskrývají naděje, že politika v Sovětském svazu se jistě brzy změní a umožní jim návrat domů. Právě tehdejší dusná atmosféra, plná nadějí a zklamání, rozporů, deziluzí, diskuzí i frustrací ze zdánlivě nekonečného a nenaplněného doufání, z hledání správného místa v kapitalistickém světě i vydobytí postavení mezi  emigranty, se odrazila v ironickém vyprávění mladého ruského aristokrata, jež nás knihou, ale i autentickou dobou, provádí a sám v ní umělecky a lidsky zraje.

Kniha má zvláštní strukturu, dělí se na několik odlišných příběhů, které se vzájemně protínají a prolínají. Značnou část zaujímá „román v románě“ o osudech revolučního demokrata N.G. Černyševského tak, jak je vidí začínající spisovatel. Právě na křižovatce názorových a životních osudů aristokrata a revolucionáře se velmi jasně rýsuje pochopení dějinného vývoje nejen Ruska. Národ se nikdy nesmí vzdát svých elit (ale ani elity národa), rezignovat na mravní výlučnost, lásku k vlasti, směřovat k průměrnosti. Odpovědnost za další, nejen kulturní perspektivu, nelze delegovat, ani si ji nechat vyrvat.

Navíc, V. Nabokov, velký milovník ruské literatury, ji používá jako mocné koření, jako svébytný prvek, na němž stojí a odvíjí se celé vyprávění.

Úspěšné završení Nabokovova literárního odkazu je dáno i brilantním překladem Pavla Dominika, lze říci jeho dvorního překladatele. Dlouhodobě se snaží českým čtenářům jeho dílo přiblížit- Paměti, Pnin, Ve znamení levobočka, Lolita. Právě za kultovní Lolitu získal Jungmannovu cenu za nejlepší překlad roku 1991.

Nabokov, Vladimír: Dar
Vydalo nakladatelství PASEKA v roce 2007
Zdroj foto: www.paseka.cz


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2023 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0344 s