Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je pondělí 4.3.2024, svátek má Stela 

Hledej na Rozhledně

Statistika Rozhledny

Počet autorů: 509
Registrovaní čtenáři: 524
Publikovaných článků: 13677
Komentářů: 11411


MěřeníZabili matku

21.02.2008   Michaela Wilhelmová   Film   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Andyho opouští manželka, vykrádá firmu a navíc koketuje s drogami. A Hank? Ten nemá ani na alimenty. Peníze musí sehnat stůj co stůj. A tak se rozhodnou k vykradení klenotnictví, které patří rodičům. Co však čert nechtěl, dojde k přestřelce a najatý lupič i maminka mizí v tratolišti krve. Dá se s takovou vinou žít?

Hlavní hrdinové snímku Než ďábel zjistí, že seš mrtvej, by vám odpověděli rozdílně. Zatímco starší z bratrů, podlý a vychytralý Andy poklepe prsty na stůl, ze šuplíku vyndá malou obálečku s bílým práškem, která v podobě lajny zmizí v jeho nose, si dělá hlavu jen s tím, aby nedošlo k odhalení, mladší Hank se zhroutí a uvažuje o sebevraždě. Bohužel (či snad naštěstí?) zůstává naživu otec, který přes neschopnost policie začíná po komplicích vraha své družky pátrat.

84. Tolik let má na křížku režisér filmu, Sidney Lumet. Klobouk dolů, ve svých letech a skoro padesáti filmy na kontě dokázal natočit pěknou podívanou, inteligentní a zajímavě retrospektivní. Film totiž nemá kontinuální dějovou linii, na kterou si divák zvykl u většiny dalších děl. Kdepak, Lumet je rafinovanější. Týden před vraždou, týden po ní. Jako se dívat kukátkem na jednoho hrdinu, jeho vize, sny, zápletky a průšvihy. A pak další. A další. Všechno dohromady tvoří zapletenec v duchu puzzle, ve kterém sice znáte viníky od počátku, ale skládáte spíše jejich profily.

Film není určitě pro děti, lépe řečeno, do patnácti nepřístupný a není se čemu divit. Ženskou krásu v něm můžete obdivovat bez zastírek a hned úvodní obraz vás navíc vrhne do Andyho ložnice zmítané divokým koitem. Do porna má však Lumetův film dosti daleko. Již jen proto, že porno vyžaduje tvrdou akci. Lze-li filmu něco vytknout, tak právě její absenci (ne, teď již není řeč o sexu, ale jakémkoliv akčním napětí). A to zásadně. Dím proto, že film padne spíše starší liberální generaci se zálibou v detektivkách, neboť jeví přímo detektivní atmosféru.

Thriller Než ďábel zjistí oplývá i dobrými hereckými výkony. V hlavní roli bratrů Andyho (Philip Seymour Hoffman) a Hanka (Ethan Hawke) excelují oba. První jmenovaný coby typický bezcitný grázl, který by však udělal cokoliv pro udržení milované ženy. Druhý nanicovatý Hank zase jeví značnou nešikovnost a lidově řečeno, ačkoliv pěkný chlap, jde o „truhlíka“. Přesto si právě jeho vybrala za milence Andyho manželka. Hoffman má na kontě krom jiných cen i Oskara za film Capote a Hawka můžete vidět v Gattace či Před soumrakem.

Než ďábel zjistí, že seš mrtvej
Režie: Sydney Lumet
Scénář: Kelly Masterson
Kamera: Roy Fortunato
Hrají: Philip Seymour Hoffman, Ethan Hawke, Albert Finney a Rosemary Harris
Premiéra: 21. 2. 2008
Fota: Bontonfilm.cz
Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0336 s