Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je středa 29.6.2022, svátek má Petr a Pavel 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 507
Registrovaní čtenáři: 518
Publikovaných článků: 13230
Komentářů: 11308


MěřeníTlumočník se žlutou hvězdou

23.02.2008   Jaromír Komorous   Literatura   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Napsat autobiografii za každého počasí a každé společenské situace je po válce (když o válce) snadnější, než kdy jindy. Velké příběhy se předávají od ucha k uchu. Literatura má zdroj, z něhož čerpají spisovatelé nejrůznějších národností dosud. Boom prožívá literatura faktu. Tlumočník Richard W.Sonnenfeldt své paměti nabízí v románu Svědek z Norimberka.

Před námi defilují „největší esa“ nejhoršího režimu světa do dnešních dnů. Autor přivádí čtenáře až k finálové soudní stolici. Zároveň nechává nahlédnout do praxe vyšetřovatelů a z několikaměsíční vazby obviněný-žalobce přináší slušnou psychoanalýzu každého jednoho. Z množiny jmen logicky věnuje nejvíc prostoru figuře, jmenující se Hermann Göring. Věděl a cítil, že před ním se kompletuje profil Hitlerovy pravé ruky a už bez gebírů vládce. Göring, přes neudržitelnou osobní pozici, svou těžkou aroganci ke zbytku světa neukrýval a neukryl.

Přes všechny možné i nemožné připomínky lze říct, že Norimberský proces se stal  nepřekonatelným, co do velikosti, závažnosti i tolik potřebného nekompromisního postoje obžaloby. V letech 1945-6 se svět, nesvázaný lobbistickými tahy, dokázal s válečnými zločinci vyrovnat důstojně. Samotný Richard W.Sonnenfeld, ať si to chce připustit nebo ne, odstartoval vlastní kariéru vlastně skvěle. Jen kdyby to tolik nebolelo a nebylo příliš živé.

 

Autor, tehdy dvaadvacetiletý, se stal oboustranně vítaným lingvistickým odborníkem norimberského soudu a dle mého, svou práci mohl dělat, protože se k ní dostal tak mladý. Mladý, promptní, podivně skrytě vtipný, přiměřeně ke svému věku drzý. Tak se profiluje. V pozdějších svých létech by překladatel, prošlý alespoň částečně válečnými hrůzami, trpěl nejrůznějšími manýry příliš dospělého člověka. Nenávidícího, zbytečně plachého, nejspíš s labilním žaludkem. S vyslyšeným textem během procesů by se nemohl nikdo divit.

 

Gardelen, rodné hnízdo hlavního norimberského tlumočníka, autor popisuje skoro jako milé městečko, v němž se dodržuje velmi strohý životní styl a vynucená střídmost. V románu defilují postavy nejrůznějších profesí. V paměti zůstane vůně bramboračky smíšená s puchem nemytých chudáků. Sonnenfeldův otec, lékař, Žid, konjunkturu ohraničil rokem 1935, rokem vydání nechvalně známých „Norimberských zákonů“. 

Život v anglickém Bunce Court, kam se mu podařilo před nacisty uprchnout, představoval zákonitě „procházku růžovým parkem“. Takovou, že autorovi přišlo vhodné zaznamenat glosy z privátního života místa i doby. Ale i tam doběhla válka.

Kniha vzbudí úctu k židovským principům a odpor k židovským rituálům. Dost na hledání průsečíků judaistického a křesťanského světa.  Možná společně uznat hloubku holocaustu. R.W.Sonnenfeld uzavírá svůj dramatický příběh přednáškami německým studentům, mluví s německými novináři a ujasňuje si, trochu s hrůzou, startovní runway. „Bez Hitlera bych žil jako syn židovského lékaře v Německu. Kdybych nebyl Židem, figuroval bych na seznamu padlých Hitlerových vojáků. Osud byl ke mně opravdu milostivý,“ říká autor.


Richard Sonnenfeldt, Svědek z Norimberka
Nakladatelství Columbus, 2008

Zdroj obrázku www.columbus.cz 


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

Reakce k článku


Od: anonym - 12.3.2008 - 1:44

Předposlední odstavec, předposlední řádek: "S VYSLYŠENÝM textem během procesů..." Slovo "vyslyšený" má poněkud jiný význam, tj. "vyslyšená prosba" atp., zde by bylo na místě zřejmě použít výrazu "vyslechnutý". A ještě: ne TEXT, ale proslovy, projevy...

Od: Jaromír Komorous - 12.3.2008 - 8:51

Ano, máte pravdu. Jinak, je zcela běžné bavit se s konkrétní osobou.

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2022 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.037 s