Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je pondělí 29.5.2023, svátek má Maxmilián 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 508
Registrovaní čtenáři: 520
Publikovaných článků: 13447
Komentářů: 11380


MěřeníVenkovský učitel

20.03.2008   Jindřiška Kodíčková   Film   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Poetický film o věčném hledání lásky, přátelství, pochopení a odpuštění

Máme tu drzost, že točíme pro inteligentního diváka,“ řekl režisér Bohdan Sláma, jenž zamýšlel Venkovským učitelem uzavřít volnou trilogii svých komorních, na citech založených filmů. „Myslel jsem si, že ji po Divokých včelách a &Stěstí opravdu završím, ale když jsem Venkovského učitele dokončil, uvědomil jsem si, že téma hledání lásky je věčné. Takže dostanu - li ještě šanci, budu pokračovat,“ dodal Sláma.

Do zapadlé vesnice přichází učitel (Pavel Liška) z Prahy, bez známé minulosti, a proto vyvolává neskrývané, ale zároveň nevyřčené dohady sousedů. Stále více ale jiskří náznaky, které se jako lehounké obláčky míhají modrým nebem, aby na chvíli zmizely a posléze se objevily v temném bouřkovém oblaku. Právě základní zápletka, kdy se místní chovatelka krav středního věku zamiluje do mladého učitele, ale ten potajmu vzdychá po jejím synovi, má odraz v nevyzpytatelném koloběhu tónů života.

Film neřeší homosexualitu a vztahy mezi lidmi prvoplánově, ale nechává jim volný, trochu ostýchavý průběh, založený spíše na pocitech, náladách a tužbách. K tomu přispívá i výborná hra kamery (Diviš Marek), která ostře zabírá pouze jednotlivé, v ten okamžik podstatné akcenty, zatímco vzdálené se propadá do mlhy rozostření. Když k tomu přidáme téměř civilní a věrohodné herectví Zuzany Bydžovské, Terezy Voříškové, Marka Daniela, Miroslava Krobota, Z. Kronerové a citlivého neherce Ladislava &Sedivého, dostaneme komplexní pohled do pocitů lidí na okraji světa i na okraji své existence. Najednou vytryskne žhavý proud citů, který z různých důvodů zainteresované osoby dlouho potlačovaly. Klasickým šťastným koncem příběh nekončí, ale naši hrdinové se dočkají pochopení a odpuštění, hlavně sami v sobě.

Krásné kulisy bohem zapomenutého jihočeského statku, galerie prostých lidiček, vesnických furiantů i zkrachovanců, bučení stáda krav (mimochodem, i ony by si zasloužily Oskara za herecké výkony), to vše přináší autentickou, snad romanticky mile kýčovitou náladu, do níž je zasazen příběh veskrze reálný, nadčasový a věčný.

Komorní příběh zaslouží plné soustředění diváka, rozhodně nechce být rušen srkáním koly a chroupáním pražené kukuřice. Inteligentní divák to ale rychle pochopí a tyto produkty civilizace rád oželí. Sám film za to určitě bude stát.

Do kin přichází 20. března 2008 a byl natočen ve spolupráci s koproducenty ve Francii a Německu
Zdroj foto: Bontonfilm.cz

Na fotografii P. Liška pomáhá trhat třešně Z. Bydžovské


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2023 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0282 s