Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je úterý 28.11.2023, svátek má René 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 509
Registrovaní čtenáři: 523
Publikovaných článků: 13617
Komentářů: 11402


MěřeníŽeny chtějí šikovné muže!

27.02.2008   Kateřina Sovová   Rozhledy   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Kutíte? Ne? Chyba! Dnešní ženy po kutilech šílí.

Když se řekne kutil, představím si figurky Pata a Mata, v lepším případě kutila Tima. Nemám to slovo ráda. Připadá mi svým vlastním záhadným způsobem jako degradující označení pro osoby, kterých si nesmírně vážím, totiž mužů manuálně zručných. Nicméně se ujalo (pořád lepší než šikula), a tak musí jít osobní antipatie stranou.

Jakožto dcera otce s téměř macgyverovskými schopnostmi jsem odmalička považovala muže-všeuměla za samozřejmost. Během dospívání mi došlo, že to tak úplně samozřejmé není a po první známosti, která mě uhnala na originální způsob zaletování prasklého chladiče u automobilu (jinak jsem celkem normální), jsem pochopila, že pro fungující vztah jsou potřeba i jiné zručnosti než pouze manuální. Zajímalo mě, jak se na soudobé domácí kutily dívá moje okolí a tak jsem uspořádala malou anketu. Náhodně vybraným účastníkům jsem položila následující otázky:

Pro ženy:
1.Imponuje vám na muži, pokud je v domácnosti manuálně zručný?
2.Co vám na muži imponuje více: peníze nebo manuální zručnost?
3.Domníváte se, že by muž měl být manuálně zručný?

Pro muže:
1. Provozujete nějaký druh kutilství? Jaký?
2. Snažíte se opravovat věci v domácnosti, nebo si raději zavoláte odborníka?
3. Považujete mužskou manuální zručnost za přežitek?

Doba se mění, lidé zůstávají stejní. V otázce, resp. odpovědích ohledně kutila v domě mě překvapilo, jak je tohle úsloví i v 21. století pravdivé. Vzhledem k technickému pokroku a zvyšující se chamtivosti výrobců, jejichž výsledným produktem není kvalitní, vlastními silami zákazníka opravitelný výrobek, ale elegantně vypadající, často nedobytné či náhradní díly neposkytující, spotřební zboží, se nároky na kutily logicky zmenšují a potřeba odborníků-opravářů (to jsou ti, co vědí, jak to otevřít a mají ty součástky) narůstá. Pokud odhlédneme od oprav a podíváme se originální výtvory domácích kutilů, musíme konstatovat minimálně menší motivaci. Je těžké nadchnout se pro výrobu obyčejné police, když náklady na výrobu a někdy i konečný výsledek, mohou stěží konkurovat produktům známých značek. Přes vyslovené argumenty se však odpovědi na uvedené otázky zdály těžce zpátečnické.

Všem dotazovaným ženám manuálně zruční chlapíci imponovali. V druhé otázce byly odpovědi zcela pragmatické-muž by měl mít jedno nebo druhé, žádná žena ovšem nechtěla vysloveného nešiku. Manuální zručnost by podle dotazovaných žen měla patřit k běžné výbavě muže, většina se však shodla, že kde nic není, žena si vypomůže sama.
Nikdo z dotazovaných pánů se kutilství nevěnuje (po přečtení předchozích řádků možná začnou), ale menším opravám v domácnosti se nebrání. Na větší opravy většinou volají odborníka a k manuální zručnosti se hrdě hlásí, ačkoliv i zde padla zmínka o silném feministickém hnutí, beroucím mužům jejich výhradní postavení. Je pravda, že dnešní ženy jsou v případě oprav či kutilství akčnější, než tomu bývalo dříve, ale většina, což potvrdila i tato anketa, je ještě stále vděčna za nějakého toho šikovného pána, který nasadí ty vrzající dveře zpátky do pantů, než se, dle neúprosných fyzikálních zákonů, zřítí na emancipovanou kutilku (ještě horší slovo než kutil).
Už známé večerníčkové postavičky upozornily na fakt, že kutil ještě zdaleka nemusí být šikovný a na stranu druhou, manuálně zručný člověk ještě nemusí být kutilem. I tady platí, brát věci s nadhledem a řešit je dle dané situace. Každá snaha se však cení, a dokud tomu tak je, vzhůru do práce a sláva kutilům!
Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

Reakce k článku


Od: Tomas G. - 28.2.2008 - 14:05

:-)
Vtipne a pravdive...

Od: Michaela Wilhelmová - 28.2.2008 - 17:30

Tomas: souhlas... kdyz k tomu koukam na ten obrazek, lituji, ze nikdo nenapsal nejaky parody clanek na MacGyvera :o)

Od: Pedro - 29.2.2008 - 17:41

Ten obrázek je fakt vtipnost :))))

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2023 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0225 s