Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je úterý 28.6.2022, svátek má Lubomír 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 507
Registrovaní čtenáři: 518
Publikovaných článků: 13230
Komentářů: 11308


MěřeníSavoir vivre, jak říkají Francouzi

02.03.2008   Renata Šindelářová   Literatura   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Savoir vivre, nebo-li v podstatě "umění žít" zdůrazňuje ve své knize Životní zpověď i osudová setkání MUDr. Jan Cimický.

Když jsem si vzala tuhle neobyčejně obyčejnou publikaci do rukou, říkala jsem si, že by mohlo být zajímavé, přečíst si knihu od psychiatra, poznat pár historek z Bohnic, sledovat jeho vnitřní pohnutky a nahlédnout do zákulisí psychologie. Pak jsem ale do knihy nahlédla a polilo mě zklamání. Fotografie Jana Cimického se známými osobnostmi české i zahraniční (konkrétně francouzské) kulturní scény naznačovaly cosi o tom, že spíše než o psychologii se autor rozepíše o svém působení v showbyznysu. V duchu jsem tedy knihu degradovala do úrovně bulvárního plátku. Psychotesty na konci knihy mě o časopisovém vyznění díla jen utvrzovaly. Přesto jsem se tak rychle nechtěla vzdát a rozhodla se dát knize ještě jednu šanci, zkusila se kousek začíst. A světe, div se, líbilo se mi to. Tak dobře, já tě zkusím, ty jeden trojsmyslně se tvářící objekte, řekla jsem si. A nakonec se ukázalo, že i když kniha nenaplnila ani jedno z mých očekávání, nemohu ji jinak než chválit.
Své vzpomínky doktor Cimický totiž popisuje s nostalgickou krásou a životní moudrostí člověka, který dokáže odlišit důležité od nepodstatného. Cimický vzpomíná na lidi, se kterými se setkal a hovořil, ale také na svou rodnou Hanspaulku, místo svého dětství, či na svou milovanou Paříž, kam se tak rád vracívá. A že v sobě tento psychiatr skrývá obdivuhodný dar rozumět lidem, lze poznat i z toho, jak často zdůrazňuje, že na oblíbených místech žijí lidé, s nimiž je fajn si promluvit. Krajina pro něj není jen místo k zastavení či turistice, ale především bydliště místní populace s různými zvyky a názory.
O autorově jemnocitu zase svědčí, že jeho vzpomínky na slavné osobnosti se ani trochu nepodobají těm bulvárním, přestože v nich filmové hvězdy - stejně jako bulvár - polidšťuje. Činí to však rozumně, s upřímnou laskavostí. Všichni přeci máme svá trápení a své sny.
Knihu můžeme rozdělit na několik částí. Kromě obrazové dokumentace zde nalezneme především již zmíněné vzpomínky, jednu autorovu povídku, úžasně svěží a vnitřně bohatý rozhovor, kde Cimický se nachází v roli zpovídaného, ale také několik psychotestů. Úvod a doslov nepočítám.
Co se týká obsahu knihy, tak ačkoliv se v podstatě jedná o jednoduché čtení, tak mne pan Cimický, mimochodem básník, překladatel a autor detektivek, velmi překvapil. Jinak než jsem čekala, a snad právě o to více. A čím nejvíce? Svým nekonečným lidumilstvím i milým humorem, který nám možná na televizní obrazovce může připadat nacvičený, ale ze stránek Životní zpovědi sálá s blahodárnou přirozeností.
Uznávám, že doktoru Cimickému se zkrátka podařilo najít ten správný akupunkturní bod v mém mozku. Takže s díky za tento vitaminový dopping hodnotím jeho knihu kladně. Myslím, že pohladí po duši a snad právě proto se dá říci, že svým způsobem i léčí naše neklidné vystresované já.

MUDr. Jan Cimický, Životní zpověď i osudová setkání + psychotesty pro čtenáře
nakladatelství Fragment,  2008
Zdroj foto:
www.fragment.cz


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2022 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0333 s