Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je středa 7.6.2023, svátek má Iveta a Slavoj 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 508
Registrovaní čtenáři: 520
Publikovaných článků: 13455
Komentářů: 11382


MěřeníUhladit k smrti

04.03.2008   Michaela Wilhelmová   Divadlo   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Lennie nemá všech pět pohromadě. Zkrátka se mu mozek trochu opozdil. Jinak je to ale hodný kluk. Jen kdyby pořád nechtěl něco hladit. Jakmile dostane do ruky něco hebounkého, hladí a hladí… až tou svou velkou, přerostlou tlapou uhladí. Prostě zlomí vaz.

Ale ne schválně… Neumí tu svou velkou sílu ovládat. Naštěstí má za patami stále chytrého parťáka George, ten se o něj postará. I když, i on má co dělat, aby oba dostal z pěkné šlamastiky. Lennie totiž moc dobře ví, jak hebounké dokáží být dívčí šaty a ženské vlasy. No řekněte sami, co si mají pak chudinky holky myslet?

John Steinbeck napsal novelu O myších a lidech už s jasným záměrem, že se jednoho dne na prkna co znamenají svět dostane. A nečekal dlouho, nakonec to byl on sám, kdo své dílo pro divadlo upravil. Na kvalitu můžete vsadit, ostatně, autor přeci dostal Nobelovu cenu.

A tak Lennie s Georgem moc dlouho nikde nevydrží. Zdá se, že mentálně postižený Lennie představuje pro svého souputníka jen přítěž. Ve skutečnosti roste mezi oběma silné citové pouto, které se jen někdy skryje za mráček zloby. George, pasující se do role nepokrevního otce i bratra v jednom, sdílí s Lenniem sen o malé farmě s králíčky a políčkem. Stačí ušetřit pár set a sen se stane skutečností.

Pod režisérskou taktovkou Petra Kracika uvádí nyní hru Divadlo pod Palmovkou. V hlavních rolích George a Lennieho můžeme vidět Stanislava Lehkého a Rostislava Čvrtlíka. Podávají v interakci s ostatními herci příjemný výkon, divák odchází spokojen, a to i přes to, že některé repliky nenaplňují hlavní hrdinové žádoucí emocí. Vezmeme-li v úvahu, že hra má být odrazem westernem zavánějícího života na farmě a tudíž se blížit realitě, zarazí občas slova herců svou teatrálností, vzdalující se od idey malého lidského života.

Na nové farmě se zdá zatím vše v pořádku. Syn farmáře sice považuje za zábavu vyprovokovat dělníky a poté jim dát jednu do zubů, ale potřebujete-li nutně finance, nezbývá, než jej ignorovat. Horší pořízení však mají muži s jeho ženou. Pohlednou, svůdnou a neustále flirtující. Manžela po pár týdnech od svatby nesnáší a tak hledá, ke komu se přitulit. A Lennie tak rád hladí ty jemné věci…

Ani Lennie, ani George netuší, že ta proradná sexy ženská jim dokáže zničit život… aniž by za to také mohla…

John Steinbeck: O myších a lidech
Překlad: Ota Ornest
Scéna a kostýmy: Milan David
Dramaturgie: Martin Velíšek
Hudba: Karel Trumm
Hrají: George - Stanislav Lehký, Lennie - Rostislav Čvrtlík, Candy - Karel Hlušička, Správce - Miloš Kopečný / Luděk Nešleha, Curley - Ivan Jiřík / Jan Révai, Curleyová - Simona Vrbická, Slim - Ivo Kubečka

Hru hraje Divadlo pod Palmovkou v Praze.

Fota:
www.divadlopodpalmovkou.cz
Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2023 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0249 s