Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je úterý 22.9.2020, svátek má Darina 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 503
Registrovaní čtenáři: 510
Publikovaných článků: 12948
Komentářů: 11150


MěřeníZasedání zastupitelstva 29.8.02

02.09.2002   Jiří Kočí   Rozhledy   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Kromě zastupitelů byl přítomen i nový ředitel Spolany, společně s jedním ze členů správní rady Unipetrolu (majitel Spolany), a další činovníci, kteří měli na starost řízení nejrůznějších akcí během povodní.
Program navržený starostou byl ještě doplněn o jednání o problému teplovodní přípojky. Jednání trvalo celé čtyři hodiny a tak se pokusím shrnout nejdůležitější:


Schůze byla pojata jako informace o činnosti krizového štábu během povodní. Četly se zprávy, dobrozdání, slyšeli jsme ujišťování, že veškeré složky zvládly situaci na výbornou. MěÚ si ani na chvíli nepřipustilo, že situace nebyla pod kontrolou. Situace se změnila, když se ke slovu dostali občané a poukazovali na mezery v informování občanů. Náhle město přiznalo, že jim selhal počítačový program výstražného systému a ačkoliv se instalující firma zavázala k servisu do dvanácti hodin, až do konání schůze se nepodařilo sehnat nikoho, kdo by poruchu odstranil, proto bylo použito nouzového řešení - hlášení méně účinným městským rozhlasem, právě na jehož funkci jsme si vlastně všichni stěžovali. Ani když vyšly tyto skutečnosti na povrch, nezměnilo se nic na tvrzení starosty, že město informovalo "dostatečně".
Protože toho času je pan Kostřáb v nemocnici a jedinný "starší pán z Prahy" uměl přenastavit obsah vysílání (ten se ale bál do Neratovic přijet), nebylo město schopno nasadit upozornění na chem. poplach prostřednictvím info kanálu kabelové Tesmedie. Proto jediným funkčním masovým zdrojem zůstala ČT1, která ale vysílala informace opožděně a mnohdy neaktuálně.
Největší šok mi ovšem připravila Spolana ústy velitele hasičů. Z rozhovoru s ním jsem pochopil, že veškeré signalizační systémy podniku byly díky povodním mimo provoz. Proto se mohlo stát, že první únik chloru na který poukazovali libišští 15.8.02 v cca 10:00 nebyl zaznamenán vůbec a druhý únik, oznámený ve 12:54 (vyhlášení chemického poplachu 3. stupně) s cca 1,5 hodinovým zpožděním (v tu dobu byl už chlorový oblak dávno v Kostelci), byl zjištěn úplnou náhodou, když hasiči ve Spolaně likvidovali poblíž únik ropné látky.
Na hasiče se nezlobím, jejich systémy byly mimo provoz (přeci jen při pětisetleté vodě se nedají věci posuzovat, jako v normálním stavu) a tak se případný únik dal zpozorovat jedině optickým pozorováním. To jim budiž omluvou, skutečně nemohli ni dělat. Zarážející se s odstupem času ovšem zdá přístup Spolany, která zaujala taktiku mlčení (co nám neprokážou o tom nebudeme mluvit).
Na zasedání vystoupili i zástupci Spolany a Unipetrolu. Nový ředitel Spolany přislíbil v budoucnu vybudovat takové mechanismy, které zajistí plnou a včasnou informovanost okolních obcí. Zda-li mu můžeme věřit, ukáže bohužel čas a nedej Bože další únik chloru. Dále konstatoval, že provedená měření nezávislou firmou neprokázala únik dioxinů ani rtuti mimo doposud zamořená území. Úniky ostatních chemických sloučenin (zřejmě i známý Neraten 6 /1-Hexen/) prohlásil vzhledem k množství povodňové vody za nepodstatné.
Další důležitou informací bylo, že systémy dodávající teplo možná nebudou schopny dodat dostatečné množství tepla v potřebný čas.
Dále poprvé zazněla veřejná omluva Spolany za útrapy městu a jako symbol účasti věnuje městu dar ve výši 1,5 milionu korun. Zda-li je to dostatečné plnění,ukáže čas, protože kredit města velmi klesl v očích celého národa, což sebou může přinést i pokles cen pozemků, nemovitostí apod.
Jeden ze zastupitelů se snažil podat návrh, aby město dalo dar 10 000,-Kč pěti rodinám jejichž domy jsou určeny k demolici (ul. Sadová). Starosta Morava ovšem ihned prohlásil, že rada už o tom jedná (z další diskuse bylo ovšem jasné, že se nejedná o daru, ale o bezúročné půjčce - vlk se nažral, ale koza..., že pane Moravo). O konečném rozhodnutí se zřejmě dozvíme na příštím zasedání.
V čase určeném pro dotazy přítomných občanů, padaly především stížnosti na nulovou informovanost obyvatelstva, na nevyužití sil všech zastupitelů při řešení povodňové krize (ne všichni zastupitelé dostali svůj úkol, potom není divu, že pan Morava musel pracovat na 200 % a byl unavený).
Paní tajemnice Košťálová byla vyzvána k omluvě občanům za její výrok v TV: "Neratovičtí jsou na chlor zvyklí", což učinila, ovšem s poukázáním na to, že její slova byla zkreslena a využita účelově. "Já se tedy občanům omlouvám, ale za svým výrokem si stojím", uvedla, což ve mně budí pochybnosti, nakolik byla její omluva upřímná.
Občané tedy ve svých vystoupeních nepopírali, že město situaci zvládlo, ale že nezvládlo svou povinnost informovat a jisté organizační nedostatky
V závěru se probíral podrobněji problém tepla. Protože situace s dodávkami Spolany je nejistá (porouchané zařízení apod.) a v nejbližší době se podaří zprovoznit pouze Lobkovickou mazutovou výtopnu, která ovšem kapacitně nepostačí k výtopu a ohřevu pro ce


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2020 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0684 s