Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je sobota 10.6.2023, svátek má Gita 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 508
Registrovaní čtenáři: 520
Publikovaných článků: 13457
Komentářů: 11382


MěřeníHudební Velikonoce ve Smiřicích

16.03.2008   Jindřiška Kodíčková   Hudba   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Vajíčka, pomlázka, ale i krásně znějící hudba pod barokními klenbami zámecké kaple Zjevení Páně, tak mohou vypadat právě vaše velikonoční svátky.

Kapli postavil snad Kryštof Dienzenhofer v letech 1699 – 1713, fresky s námětem příchodu Krista namaloval J.J. Steinfels ze Steinfelsu. Dominantní oltář nese krásný obraz Klanění Tří králů P. Brandla. Další malíři, kteří se podíleli na výzdobě kaple, jsou C. Carlone - Glorifikace Jana Nepomuckého, a O. Maywald - Madona podávající růženec sv. Dominikovi. Dílna K. Devotyho se podepsala pod vyřezávanými dřevěnými lavicemi, kazatelnou a oltářem Jezulátka.

Úchvatná a velkolepá atmosféra vrcholně barokní stavby přivítá již 5. ročník hudebního festivalu Smiřické svátky hudby 2008. Od 19. března až do velikonočního pondělí zazní devět festivalových koncertů, v nichž vystoupí vynikající čeští interpreti, ale prostor dostane i řada mladých talentů, pro něž se tu otvírá cesta k sólové či komorní dráze.

Velikonoční festival ve Smiřicích si každoročně klade ty nejvyšší hudební cíle jak v oblasti klasické hudby, tak i v dalších žánrech a zároveň je pro mne i srdeční záležitostí, neboť jsem se narodil v nedalekém Hradci Králové,“ říká jeho dramaturg - houslový virtuos Jaroslav Svěcený.
 
„Ozdobou tohoto ročníku budou určitě koncertní vystoupení violoncellisty Jiřího Bárty, sopranistky Zdeny Kloubové, trumpetisty Miroslava Kejmara, komorních orchestrů Virtuosi Pragenses a báječného mladého tělesa Quattro s dirigentem Markem &Stilcem. Jedním z vrcholů by měla být premiéra projektu VIVALDIANNO, na kterém se podílí řada interpretů různých žánrů v čele s Michalem Dvořákem (bývalý člen skupiny Lucie) a legendárním kytaristou Radimem Hladíkem. Zajímavou hudbu slibuje i koncert Dity Hořínkové, která je sice klasicky vyškolenou pěvkyní, ale díky svému tvárnému a barevnému hlasu dokáže interpretovat i stylově originální skladby. Spolu s ní vystoupí i klavírista Pavel Větrovec, který je znám široké veřejnosti jako dlouholetý šéf kapely Karla Gotta. Velice se také těším na společná vystoupení s dětmi, které toho umí už opravdu hodně a zaslouží si tu největší pozornost. Třešinkou na festivalovém dortu pro mne bude určitě spolupráce s herečkou Naďou Konvalinkovou či renomovanou houslistkou Danou Vlachovou, cembalistkou Jitkou Navrátilovou, klavíristkou Marií Synkovou a mojí 13letou dcerou Julií, která už od čtyř let prohání stejný nástroj jako já.“

Podrobnější informace o jednotlivých koncertech, interpretech, programu a rezervaci vstupenek získáte na www.festival.smirice.cz

Nedaleko Hradce Králové, na místě mezi dvěma rameny Labe vznikla ve středověku tvrz. Během 15. století ji Trčkové přestavěli na zámek. Kolem tvrze a zámku vznikla osada a v roce 1659 získala městská práva. Dnes Vás toto starobylé městečko zve na 5. ročník hudebního festivalu Smiřické svátky hudby 2008.

Foto: archiv autorky
Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

Reakce k článku


Od: pavel - 18.3.2008 - 13:45

Děkuji za pozvání, mám to z hradce kousek

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2023 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0406 s