Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je úterý 30.5.2023, svátek má Ferdinand 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 508
Registrovaní čtenáři: 520
Publikovaných článků: 13448
Komentářů: 11380


MěřeníDivoká jízda se slovníkem

18.03.2008   Martina Bittnerová   Literatura   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Můžete si dlouhé hodiny listovat. Já to zbožňuji. Vezmu si slovník, a hledám… A jako Andersen. Při vzpomínce na jeho Děvčátko se sirkami mi naskakuje husí kůže, ač Dán, jehož národ mám ráda, jejich nejoblíbenější autor mi nepřirostl v srdci ani v nejmenším, přesto oni si z něj vytvořili nedostižnou ikonu. Kupodivu. Zřejmě jsou jejich děti otrlejší, než ty v Čechách.

B jako Balzac. Při vzpomínce na Otce Goriota mám v očích ještě pořád trochu slzy, zato Lesk a bídu kurtizán jsem odložila ve chvíli, kdy zemřela kurtizána, a nedozvěděla se dodnes, co se dělo dál.

Gbratři Grimmové, další pohádkáři a další naháněči hrůzy, jak vlídné se zdají v jejich kontrastu lidové rozprávěnky Boženy Němcové.

H připomíná Victora Huga, a opět spoustu emocí v postavě Quasimoda, a také otrhané Bídníky

M ukáže na velkého Roberta Musila, který byť studoval vojenskou kadetku na Moravě, počítá se mezi rakouské spisovatele. Kdo se chce dozvědět o tom, jak budoucí mladí důstojníci poznávali zákony fyzické lásky, ať určitě sáhne po knize Zmatky chovance Torlesse.

V R ční nade všemi Artur Rimbaud, jako básník zemřel v osmnácti letech, fyzicky o pár let později po dobrodružném životě v Africe.

Sandová v S upoutá jednak šíří svého díla, ale hlavně počtem milenců, mezi něž se řadil i citlivý souchotinář Frederik Chopin.

Skvělou povídku Hořká míza napsala K. S. Prichardová, v našich končinách spíše neznámá australská spisovatelka, avšak ani jí &Skolní slovník světových spisovatelů nezapomněl zmínit pod písmenem P.

A mohla bych pokračovat takto dál až do zet. U každého spisovatele se čtenář rád zastaví, a buď se zasní nad tím, co od dotyčného zná, nebo se alespoň poučí, a přitom nemusí chodit ani do školy.

Lze studovat celé dny a neustále se vracet, právě proto jsem si slovníky oblíbila. Zůstávají nedobytnou pokladnicí a zdrojem informací, což si dobře uvědomilo nakladatelství a vydavatelství Pavla Dolejšího v Humpolci. Jsem potěšená, že jeho již zmíněný &Skolní slovník českých spisovatelů zdobí i moji knihovničku. Ozdobte si jím i tu svou.

Titulní stránka: http://www.humpolec.czKomentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2023 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0523 s