Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je sobota 30.5.2020, svátek má Ferdinand 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 501
Registrovaní čtenáři: 508
Publikovaných článků: 12869
Komentářů: 11076


MěřeníZrůda ze zlého snu?

21.03.2008   Jindřiška Kodíčková   Literatura   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Kde začíná a končí hranice, kdy se z vášnivého vědce stane běsnící vrah bez výčitek? Kdo smí trestat viníky? Co přináší vyděděnost a ústrky?


Skoro filosofické otázky řeší ve svém příběhu ambiciózní norský prozaik, dramatik a filmový scénárista Nikolaj Frobenius (1965). V roce 1990 vystoupil s osobním literárním programem, jímž chce obrátit pozornost k tématům neobvyklým, nekompromisním, kontroverzním a tabuizovaným: „ Kam se poděl extrém?“ táže se. „Kniha musí člověkem zamávat. Musí jej vtáhnout a otřást jím, musí jej povznést a praštit jím o zem.“ V tomto duchu se snažil napsat román Stydlivý pornografista (1999) o fotografovi a dvou dětech, které ho spatří při práci, a Latourův katalog       (1996).

Děj se odehrává na různých místech Francie v neklidném 18. století. Ošklivá lichvářka Bou Bou přivede na svět nemanželské dítě, šeredné po ní, které zároveň trpí zvláštní anomálií-necítí bolest. Ohavný, parchant, ještě potomek lichvářky, to je dostatečně temná aura, aby se stal vyděděncem společnosti jiných vyděděnců. Bloumá lesy, týrá zvířata, protože si neuvědomuje, jak moc je to bolí. Když se seznámí s vycpavačem zvířat, začne se zajímat o anatomii. Studuje pečlivě soudobé lékařské práce, pitvá, materiál hledá v seznamu dlužníků, zanechaném matkou, které považuje za původce její smrti (a tak se jim zároveň i mstí).

Chce objevit mozkové centrum bolesti, proto neváhá vraždit. Vede si pečlivý poznámkový aparát, katalogizuje své poznatky. Později pozná pověstného markýze de Sade, stane se jeho věrným služebníkem. Zvláštní racionalita, stojící na samém počátku pátrání, se zvrhává a zároveň praktiky nového pána poznamenávají myšlení teď již dost podivného jedince.

Příběh se ne náhodou odehrává v době, kdy se zásadním způsobem mění filosofie i myšlení v neprospěch víry, kdy materialistické zkoumání nachází ohlas ve velké Encyklopedii, kdy rozum může vítězit nad předsudky i pověrčivostí. Poněkud vykonstruovaný příběh, hrající si se zápalnými efekty, jako je bezuzdný sex, podivné praktiky, vraždy v kontextu s historickou autentičností, přináší napětí, nikoli však takové, aby člověk přestal dýchat či to s ním dokonce švihlo o zem (jak ve svém programu vytýčil autor).

Krátké, úderné věty zvyšují dramatičnost, literární střídání úlohy vypravěče s osobními názory Latoura zase působí do hloubky, obnažuje myšlenky a jeho objektivní zrůdnost tak velice umenšuje. Dvojí opakující se podobenství (skříňky s penězi a požáry obydlí) zajímavě propojuje životy matky a syna.

Čtenář se sám rozhodne, zda příběh zhltne jako detektivní thriller, nebo se bude hlouběji zabývat výše uvedenými psychologickými a společenskými aspekty.

Frobenius N., Latourův katalog aneb Komorník markýze de Sade
Vydalo nakladatelství ARGO v roce 2008
Titulní stránka: kosmas.cz


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

Reakce k článku


Od: karolína - 26.3.2008 - 7:01

Může právě jenom to, že někdo nepociťuje bolest, vést k tomu, aby ubližoval? A dá se to považovat za ubližování? Zajímal by mě názor psychologa.

Od: Krtech - 4.3.2009 - 17:39

nemůže necitlivost sama není příčinou

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2020 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.2589 s