Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je středa 28.2.2024, svátek má Lumír 

Hledej na Rozhledně

Statistika Rozhledny

Počet autorů: 509
Registrovaní čtenáři: 524
Publikovaných článků: 13677
Komentářů: 11411


MěřeníTrojan? Zelenka? Karamazovi!

24.04.2008   Michaela Wilhelmová   Film   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Industriální pocta ruskému autorovi nám pomalu míří do kin. Nečekejte výpravný epos ve stylu Pýchy a předsudku, nebo naopak jen zdařilý záznam představení Dejvického divadla Bratři Karamazovi. Čekejte něco jiného… pěkného…

Na počátku bylo… no ano, i v tomto případě slovo. Ale toto slovo nebylo u Boha, nýbrž o dosti níže. Dostojevskij napsal Bratry Karamazovy. Na prkna, co znamenají svět, je přepsal Evald Schorm a hrát se nově začali již před sedmi lety v Dejvickém divadle. Zdařilé představení si vysloužilo úctu publika a jeho návraty. A také nápad režiséra Petra Zelenky. Takovou krásnou performanci by byla přeci škoda nenatočit.

Ale jak víme po Knoflíkářích, Příbězích obyčejného šílenství, či Samotářích, Zelenka – ať už jako režisér, nebo jako scénárista – nekvalitní snímky snad ani točit neumí. A tak se z původního záměru prostého záznamu hry vyklubal zdařilý a originální film.

Na rozdíl od Renčova Na vlastní nebezpečí, o kterém se všude rozhlašuje, o jak originální počin jde, Karamazovi toto nerozhlašují a oproti Na vlastní nebezpečí zůstávají nejen originální, ale i kvalitním snímkem. Trochu možná připomínají Landovu Kvasku – ale jen zcela osekaným námětem, propojujícím jeviště s hledištěm. Stojí jinak o dost hodnotvorných stupínků výš. Hold za to patří nejen režisérovi, ale i celému hereckému ansáblu v čele s Ivanem Trojanem.

Hlediště a jeviště působí v Zelenkově filmu jako symbolická hranice dvou světů – hereckého a normálního, divácky lidského. Ale i herci jsou jen lidé. Mají své problémy, svá trápení, tajemství… stejně, jako ti v hledišti. A tak film můžete rozlomit vejpůl, jako dobře postavené puzzle. V jednom kuse uvidíte filmový příběh, v druhém s ním se prolínající vystoupení herců na alternativním festivalu v Polsku. Karamazovi představují jednak prvoplánově hru, se kterou česká posádka – mimochodem téměř shodná s tou, která hraje v divadle – doráží do ocelářské výrobní haly, kde se divadelní přehlídka koná. Jednak ale i symboliku lidských osudů, zanechávající v nás Zelenkův vzkaz: Všichni jsme Karamazovi.

Možná neuškodí jen ve stručnosti připomenout děj knihy: Jeden z bratrů stojí před soudem, obžalován z otcovraždy. Je nevinen, ale přesto odsouzen. Vraždil další z bratrů. Nepřizná se, ale když neprávem odvlečený sourozenec umírá v dole, začne jej trápit svědomí. Starý námět na pódiu se přenáší do současnosti. Každý z nás někdy chybuje…

Zelenka natočil film za pouhých 20 dní. Z toho kousek strávil se štábem v Polsku, neboť jde o koprodukční počin. Jako vždy, film zaujme skvělou vizuální stránkou. Hra světel a poetičnost industriality se štábu vydařila. A hudba? Hudba jest rajskou pro náš sluch! Zazní totiž pod taktovkou J. A. Kaczmareka, držitele Oskara za muziku k Hledání Země Nezemě.

Karamazovi
Režie: Petr Zelenka
Hrají: Ivan Trojan, Roman Luknár, David Novotný, Igor Chmela, Martin Myšička, Radek Holub, Lenka Krobotová, Michaela Badinková
Premiéra 24.4.2008

Foto: www.karamazovi.cz
Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

Reakce k článku


Od: Václav Pilník - 2.1.2009 - 16:15

chybný popis
Paní redaktorko,ve Vašem ,,stručném popisu" děje knihy píšete naprosté nesmysly.Bylo by vhodné,abyste si knihu nejdříve přečetla,když o ní píšete.

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 1.7492 s