Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je čtvrtek 29.2.2024, svátek má  

Hledej na Rozhledně

Statistika Rozhledny

Počet autorů: 509
Registrovaní čtenáři: 524
Publikovaných článků: 13677
Komentářů: 11411


MěřeníBývalých přítelkyň se těžko zbavuje

25.04.2008   Michaela Wilhelmová   Film   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

…a to i tehdy, pokud už nežijí.

Zní vám titulek na první přečtení jako lehká duchařská komedie? Není. Sice se nepočůráte hrůzou, ale nudit se také nebudete. Již včera měl premiéru snímek Clona, výsledek spolupráce amerických a japonských filmařů. A světe div se, poměrně to klaplo. To, co pravidelně vytýkáme Američanům, neustále kradoucím Japoncům scénáře snímků, se zde nekoná. Režisér Masayuki Ochiai dokázal americký scénář Luka Dawsona ukormidlovat s typickou melancholií strachu z vlastního nitra i okolí.

Dvě hlavní role – manželský páreček vracející se z líbánek do Tokia za prací – patří americké části štábu. Celkem zdařilý výkon v nich podávají pohledný Benjamin hraný Joshuou Jacksonem (jinak k vidění v Prokletí či Dawsonově světě) s blonďatou Jane alias Rachel Taylor (nejvýraznější asi v Transformers). Třetí nejdůležitější postava, křenící Megumi Okina, toho moc nenamluví. Možná i proto, že má již život za sebou. Proč ale novomanžele pronásleduje? Jane pátrá a Benjamin jí zrovna dvakrát nepomáhá. Že by věděl něco víc?

Megumi Okina sice u nás není známá, nicméně v zahraničí okupuje titulní stránky časopisů jako Vogue a horrory s ní se celkem dobře prodávají. Dokáže zahrát pomstychtivou bestii stejně dobře, jako romantické děvčátko. V Cloně vyměnila obvyklou roli pronásledované ženy za druhou stranu – pronásledovatelku. Jen škoda, že jí nebylo dáno více prostoru.

Clona rozhodně není klasickou přihlouplou americkou bafačkou, ale neblíží se ani nechutným či psychiku deroucím filmům (což je u horroru plus) a la Kruh. Japonský rukopis se sice pozná, ale zůstává oslaben americkým vlivem. Výsledek? Trochu vlažný, ale pěkně udělaný horror, diváka nenudí, poskytuje další a další překvapení, kterým není na závadu ani trochu pomalejší děj.

Film vznikl jako remake oblíbeného thajského horroru Shutter, název si ponechal stejný. Japonsko - americká verze sice také nečerpá z nikterak originálního tématu začínajícího záhadnou nehodou a duchařskými fotkami, ale dokáže jej podat z pohledu, na který nejsme zvyklí. Divák není vševědoucí a rozhodně nezná viníky od počátku, jak to někdy v retrospektivních počinech bývá. A přesto, že kusy děje se dají vyvodit již předem, utáhne Ochiai zápletku tak, že nakonec odcházíte překvapeni, potěšeni a na horror i zvláštně naladěni – totiž dobře.

Clona
Režie: Masayuki Ochiai
Kamera: Katsumi Yanagishima
Hrají: Joshua Jackson, Rachel Taylor, Megumi Okina


Premiéra 24.4.08

Foto: bontonfilm.czKomentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0328 s