Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je úterý 30.5.2023, svátek má Ferdinand 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 508
Registrovaní čtenáři: 520
Publikovaných článků: 13448
Komentářů: 11380


MěřeníAutoři Slezských písní

01.12.2003   Martina Bittnerová   Literatura   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Petr Bezruč je bezesporu dosti zvláštní úkaz na české literární scéně. Za tímto pseudonymem se skrývá Vladimír Vašek, autor známý a v bývalém režimu protěžovaný básník sbírky Slezské písně. O jeho autorství všech veršů sbírky se už léta pochybuje, protože jejich kvalita je různá a především Vašek sám se nikdy nemohl tak s žít s Těšínskem, poznat a soucítit s útrapami místních lidí.

Možná chtěl původně Vašek zůstat v anonymitě a básně svého přítele O. B. Petra, s nímž se seznámil právě při pobytu na Těšínsku, vydat z jakési piety, kdy básně publikoval až po jeho smrti. Jenomže V. Vašek by se býval nesměl prozradit jednomu z Mrštíků, že právě on je ten tajemný Bezruč. Tím se zrodila senzace.

Dnes už nikdo nevěří tomu, že u Bezruče v případě Slezských písní vytryskl pramének inspirace a díky němu napsal během krátkého časového úseku tolik básní, aniž by se dál v jeho tvůrčím životě něco podobného opakovalo. Vašek vzal jednoduše básně svého přítele a ty nechal zveřejnit a protože ho zřejmě zaujaly, cítil touhu na ně sám literárně navázat. Ovšem to se mu většinou nepodařilo. Slezské písně jsou tedy zřejmě nechtěně společným dílem dvou autorů, kterým Vašek určil jen jeden pseudonym a po zbytek svého života z něj těžil, těžil z kvalitní tvorby někoho druhého. Morální aspekt celé věci je výmluvný. I když věřím tomu, že Vašek musel mít občas výčitky svědomí a možná i litoval, že se věc kolem autorství tolik zamotala, kdy už musel potom jen lhát, neboť by jinak zdiskreditoval sebe i O.B. Petra. Na druhou stranu mu nelze upřít zásluhu na zachování neznámého, ale vynikajícího básníka. Nebýt Vaška, možná by verše Petra skončily v kamnech. Škoda jen,že Vašek po vzoru Paula Verlaina, který se zasloužil o vydání díla A. Rimbauda, nepublikoval tvorbu Petra pod jeho skutečným jménem. Ale uznejme, že Petr Bezruč zní tak nějak lépe.


Studie – Autoři Slezských písní Jana Drozda obsahuje pak konkrétní příklady rozdílů mezi básnictvím Vaška a Petra. Kdo by se tedy chtěl ponořit do problematiky hlouběji, doporučuji si tuto publikaci prostudovat. Je velmi poučná a navíc psaná formou blízkou a srozumitelnou i pro laika.


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

Reakce k článku


Od: Sik - 18.2.2004 - 2:03

lze doplnit?
Po celý (sledovaný) život byl Vašek nerudným a nepřístupným člověkem...patrně v době fotografie nikdy nevyfotografovaným...vidím to jako těžký rozpor s typickou náturou křehkého umělce. No něco na tom bude

Od: Jana - 18.2.2004 - 11:32

Doporučuju prostudovat několik posledních čísel loňského ročníku Tvaru a studie profesora Červenky a jiných, kde je výše zmíněný blud velmi pregnantně a rovněž i laikovi srozumitelně vyvrácen včetně mnoha příkladů. Slezské písně JSOU dílem Vaška - Bezruče. Rovněž motat dohromady osobnost autora s povahou jeho díla je dnes už přežitá demagogie:)

Od: Jana - 18.2.2004 - 15:54

A ještě: autorství je složitá věc, to není o kvantitě. Třeba Rimbaud přestal psát před dvacítkou a zbytek života na to kašlal. Irma Geisslová psala celý život, ale pokoutně, potají, přes den byla služkou v rodině vlastní sestry. "Objevil" ji až několik desítek let po její smrti Ivan Slavík. Opět vidím populismus, jednoduché, ale zcela nesprávné závěry. A tomuhle bohužel docela rozumím.

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2023 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0258 s