Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je pondělí 6.7.2020, svátek má  

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 501
Registrovaní čtenáři: 508
Publikovaných článků: 12911
Komentářů: 11142


MěřeníLegenda jménem Lee

31.03.2008   Kateřina Sovová   Film   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Když 30.března roku 1993 přicházeli členové filmového štábu do práce, nikdo netušil, že nadcházející noc navždy změní jejich životy. Do konce natáčení, dnes již kultovního gotického hororu Vrána, chybělo pouhých osm dní. Osm dní dělilo Brandona Lee, představitele hlavní role, od splnění snu- očekávaného průlomu v jeho dosavadní herecké kariéře. Čtrnáct dní scházelo do vytoužené svatby s ženou, kterou miloval. Nic z toho se však nikdy nestalo.

Černobílé záběry malého Brandona, který pod vedením slavného otce, hvězdy bojových umění Bruce Lee přeráží v přímém přenosu dřevěnou tabulku, vzbudily v 70. letech obrovskou senzaci a učinily tak přes noc z obou zúčastněných miláčky hongkongského publika. Právě tento zážitek ovlivnil Brandona natolik, že po zbytek života toužil pouze po jediném-stát se filmovým hercem. Když v roce 1973 Bruce Lee tragicky zemřel na následky alergické reakce, osmiletému Brandonovi se zhroutil svět. Všudypřítomné vzpomínky na milovaného otce, nový život v rodné Americe spojený s dětskou šikanou, změnily Lee juniora v málomluvného introverta, který v zájmu ochrany rodinné cti neváhal použít vše, co se od otce naučil. Snaha okolí „nakopat zadek syna Bruce Lee“ přiměla Brandonovu matku, aby jej zapsala na akademii bojových umění, vedenou Dannym Inosantem, vlastním Bruceovým žákem. Právě zde Brandon poznal svého nejlepšího přítele, Jeffa Imadu, se kterým spolupracoval také na svých pozdějších hereckých projektech, Vránu nevyjímaje.

Pověst rebela provázela Brandona během celého dospívání. Mladý muž, který si po otcově smrti přivlastnil místo hlavy rodiny a ochránce matky či mladší sestry Shannon, proslul jako třídní klaun stejně jako pozdější nekompromisní obhájce lidských práv. Zvolení do studentské rady a následné neshody s vedením, zapříčinily Leeovo vyloučení těsně před maturitou a budoucí hvězda tak byla nucena skládat zkoušku na jiné škole. Problémy s autoritami však tížily mladého Brandona méně, než skutečnost, že jeho jméno stále fungovalo pouze ve spojitosti slavného otce. Boj o vlastní identitu, vymanění se z područí odpuzující čárky, následované vsuvkou „syn Bruce Lee“, provázel Brandona po celý život.

Svět konce 80. let nehledal shakespearovského herce, ale Bruceovu kopii. Nabízené role Brandona soustavně směřovaly do kategorie „kung fu hrdinů“, která, přes Leeovy skvělé fyzické schopnosti, nebyla mladému herci blízká. Největším paradoxem Brandonovy kariéry byl nepochybně hned první Leeův snímek, Kung Fu: Film (1986), v němž jedenadvacetiletý Lee ztvárnil ztraceného syna hlavního hrdiny, Kwai Chang Cainea. Cainea, ústředníh postavu veleúspěšného seriálu ze 70. let, proslavila tvář Davida Carradina, avšak prvotní plán počítal s obsazením Bruce Leeho, pro a podle něhož byla role původně napsána. S odůvodněním, že americké publikum není připraveno na Asiata v hlavní roli, Bruce Lee práci nedostal.

Stejně jako Bruce, také Brandon se zpočátku své kariéry potýkal s nedostatkem hereckých příležitostí. Odchod do Hong Kongu a natočení dvou průměrných filmů, představy ambiciózního herce nesplnily. Rostoucí dluhy a touha po pokoření Hollywoodu posléze přiměly Brandona ke změně životní filozofie. Vzpurný herec, označený v začátcích nejmenovaným režisérem za „arogantního spratka“, začal znenadání sekat dobrotu. Lee velmi brzy pochopil, že vzhledem k neutajitelnému rodovému původu zůstává jeho jedinou přístupovou cestou k vysněným rolím, akční film. Strategie byla prostá: zaujmout a co nejrychleji tento žánr opustit. Po návratu do USA se tedy Brandon vrátil k bojovým uměním a začal opět trénovat na Inosaltově akademii.

Rok 1991 nepřinesl pouze instruktorský diplom v Muya Thai, který Lee, jako jediný ze studentů, získal, ale také seznámení s životní láskou, Elizou Huttonovou. Půvabná asistentka režiséra Harlina (Cliffhanger) učarovala Brandonovi natolik, že již po prvním setkání ji v telefonátu svému příteli označil za „ženu, se kterou by chtěl strávit zbytek života“. Lee, který se často nechával slyšet, že patrně zůstane navždy sám, neboť „žádná žena jej nedokáže přijmout takového, jakým je", se brzy na veřejnosti neobjevoval jinak, než ve společnosti Elizy-ženy, kterou zcela otevřeně zbožňoval a kterou, po dvou letech společného soužití, učinil svoji snoubenkou.

Úspěchy v osobním životě brzy následovaly i úspěchy herecké. Zúčtování v malém Tokyu (1991), parodie na akční filmy konce osmdesátých let, přineslo Brandonovi spolupráci se známějším Dolphem Lungrenem. Ačkoliv vedlejší role „detektiva-slušňáka“, ovládajícího kung-fu, nepatřila mezi průlomové, Brandonovo jméno dostala do povědomí hollywoodských filmařů. Výsledkem byla hlavní role v jeho prvním celovečerním americkém filmu, nesoucí název Rychlý jako blesk (1992). Role studenta Jakea Lo, jež se, mimo jiné, vyrovnává s předčasnou smrtí otce, byla Leeovi blízká a zároveň mu umožnila podílet se na choreografii bojových scén.
 

V roce 1992 konečně přišla šance, na kterou Brandon tak dlouho čekal. Zfilmování úspěšného O´Barrova komiksu Vrána(o českém vydání čtěte zde ) bylo jen otázkou času a hlavní role Erika, romantického hrdiny, který vstává z hrobu, provázen tajemnou vránou, aby pomstil vraždu svoji a své snoubenky, se vycházející hvězdě zdála být šitá přímo na tělo. Po úspěchu Rychlý jako blesk navíc studio s Brandonem uzavřelo lukrativní smlouvu i na další dvě pokračování připravované Vrány.

Postava Erika Brandona zcela pohltila. Navzdory nelidským podmínkám, ve kterých nízkorozpočtový snímek vznikal, Lee pracoval naplno a svoji nezdolnou energií strhával i ostatní členy štábu. Laskavý, usměvavý muž s pověstí gentlemana, který nedělal rozdíly mezi řadovým osvětlovačem a režisérem Proyasem, měl pramálo společného s nafrněným frajírkem z Brandonových raných začátků.


Osm dní před dokončením Vrány se vyčerpaný Lee připravoval na další noční natáčení. Scéna, v níž Erik vstupuje do dveří podkrovního bytu a vzápětí je zastřelen jedním z vniknuvších gangsterů, patřila mezi méně nebezpečné a Brandon, který v posledních měsících natáčel pod palbou bezpočtu slepých nábojů, neměl důvod k obavám. Také z tohoto důvodu Lee odmítl neprůstřelnou vestu, když ji kostymérka nebyla schopna uspokojivě schovat pod Brandonův kostým. Magnum ráže 44 obsahovala pouze slepé náboje a výstřel, kterým zfetovaný Tin Tin v podání Michaela Massey, sprovodí Erika ze světa, měl být posledním v celém natáčecím plánu. Po stisknutí kohoutku a ohlušující ráně se osmadvacetiletý Brandon bezvládně sesunul k zemi. Lidská chyba při ruční montáži slepých nábojů zničila veškeré naděje a sny mladého muže, který o několik hodin později, v přítomnosti milované Elizy, navždy opustil tento svět.

Po 15. letech od Brandonova předčasného odchodu se stále lidé po celém světě nechávají inspirovat odkazem tohoto mimořádného člověka. Přestože jeho cesta nebyla dlouhá, v 28 letech Brandon Lee dokázal "žít svůj život naplno" a dostát tak oblíbenému citátu, který, původně natištěn na svatebních oznámeních Brandona a Elizy, lze dnes číst na jeho náhrobku:

Neboť nikdo z nás nezná hodinu ani minutu naší smrti,
smýšlíme o životě jako o bezedné studni.

A přesto, vše co nás potkává, stává se pouze v omezeném množství, mnohem menším, než si připouštíme. Jak často vzpomenete letní odpoledne vašeho dětství,
odpoledne, jež je tak pevně spjato s vaší existencí,
s vaším životem, který by bez něho vypadal jinak?
Možná čtyřikrát, pětkrát-dost možná ani to ne.
Kolikrát pohlédnete do svitu měsíce v úplňku?
Možná dvacetkrát. A přitom to všechno dnes vypadá tak nevyčerpatelně.


Cílem snažení fanoušků Brandona Lee je získání hvězdy pro tohoto herce na „Hollywoodském chodníku slávy“. Pokud vás jeho příběh zaujal, na následujícím odkazu můžete podpořit petici, potřebnou k uskutečnění tohoto plánu.


Poděkování za pomoc při psaní tohoto článku, patří Samanthě Malgre a ostatním členům Brandon and Bruce Lee Forum
 foto: archiv brandonleemovement.comKomentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

Reakce k článku


Od: lenka jansikova - 25.1.2014 - 14:51

brandon lee najskvelejsi herec
brandon lee bol najskvelejsi herec na svete a bol nasim velkym vzorom pre muzov tak aj pre zeny obdivovala som jeho umenie skvelu vykonnost v herectve cest jeho pamiatke

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2020 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.251 s