Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je úterý 26.9.2023, svátek má Andrea 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 509
Registrovaní čtenáři: 521
Publikovaných článků: 13519
Komentářů: 11387


MěřeníPísmo z Číny, inspirace japonská

05.04.2008   Jindřiška Kodíčková   Literatura   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Bohaté bájesloví, ústně tradované mýty, legendy i pohádky se stávají základem každé, tedy i japonské literatury. Ta měla význačnou roli hned od počátku, vyjadřovala věrně myšlenkový a emoční svět i konkrétní postoje obyčejných lidí, bez nadbytečných abstrakcí.

Determinace čínskou kulturou je patrná hlavně na úsvitu psané japonské literatury, tedy v nejstarších kronikách z 8. století, Kodžiki a Nihonšoki. Obě oslavují výsostné postavení a starobylost císařského rodu.
 
V klasickém období, do 12. století, se japonská literatura vymanila z čínských vlivů a začala se originálně a svébytně vyvíjet. Zajímavé je, že byla otevřená i pro ženy, z jejichž pera se zachovaly deníkové zápisky i první romány. Uměleckým vyvrcholením se stalo rozsáhlé vyprávění Příběh o Gendžim (v překladu vycházel v nakladatelství PASEKA). Napsala ho dvorní dáma Murasaki &Sikibu velice poutavě, pohrála si s epizodami mnoha postav a barvitě vylíčila milostné scény, život u dvora i realistické portréty žen. Další dvorní dáma, paní Sei &Sónagon stála u zrodu žánru črty a deníkem Sešity pod polštář představila svůj bystrý intelekt i skvělé vyjadřovací schopnosti.

Středověká literatura přinesla válečné příběhy, hrdinské eposy opěvující věrnost a oddanost vojáka svému lennímu pánovi. Oproti břesknému hrdinství se setkáváme i s hlubokou duchovní meditací v tzv. poustevnické literatuře. Plodem tohoto období se stala dramata nó.

Předmoderní literatura přichází v 17. století, vyvíjí se pouze z vlastních zdrojů ( izolace země za šogúnů) a stává se majetkem i širších vrstev. Za její reprezentanty považujeme básníka Macuo Bašó, prozaika Ihara Saikaku a dramatika Čikamacu Monzaemon.

Moderní literatura se datuje od roku 1868, kdy došlo k restauraci Meidži, tzn. obnově císařské moci a země se otevřela zahraničním vlivům. Ty se projevily modernizací dle západních vzorů, nevynechaly ani oblast písemnictví. Japonská literatura se stále více díky kvalitním překladům dostává ke čtenářům celého světa a je jimi vysoce oceňována. Vyjádřením respektu je i udělení Nobelovy ceny v roce 1968 Kawabatovi Jasunarimu. V roce 1994 ji obdržel Óe Kenzaburó, zneklidněný nebezpečím atomového věku.

Autorka Vlasta Winkelhoferová stála před problémem, jak z mnohočetné a více než tisícileté národní japonské literatury vytvořit příručku, která by komplexně mapovala jednotlivé vývojové etapy, literární skupiny a třeba i časopisy. Určitá selekce byla na místě. Výsledkem je Slovník japonské literatury, který zachycuje nejvýznamnější autory jednotlivých období se zaměřením na spisovatele moderní. Zde upřednostnila i ty, kteří nejsou u nás neznámí, protože český čtenář je zná z hojných překladů, ale také z kinematografie. Slovník tudíž nepřináší vyčerpávající seznam, ale většinu význačných představitelů japonského písemnictví tu najdeme.

Winkelhoferová Vlasta, Slovník japonské literatury
Vydalo nakladatelství LIBRI v roce 2008
Foto:
www.libri.cz


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2023 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0275 s