Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je neděle 4.6.2023, svátek má Dalibor 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 508
Registrovaní čtenáři: 520
Publikovaných článků: 13454
Komentářů: 11381


Měření„Upalte ji, je to čarodějnice !“

13.04.2008   Jindřiška Kodíčková   Literatura   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

... řval rozvášnělý dav, aniž by věděl proč. Vždyť ta krásná Nera včera nakrmila jejich dítě, odpustila robotu, pomohla v nouzi... dnes na ní titíž, kteří ji vděkem líbali ruku, plivou a hází kamení...


V minulém díle (http://www.webmagazin.cz/index.php?stype=all&id=6781) jsme poznali šlechtické hrdiny z Tajemství Krvavého mostu v radostných a bezduchých zábavách umocněných dramatickými zápletkami, zatímco poddaní na ně dřeli. V tomto historickém, velice reálném rámci se odehrál napínavý milostně detektivní příběh, který skončil jako v pohádce – prozatímním vítězstvím dobra a svatbou milenců, kteří překonali veškeré nástrahy.

Druhý díl s názvem Komtesa Nera nás přivádí opět na Grič v období, kdy na trůnu seděla osvícená panovnice Marie Terezie. Její osvícená vláda nezabránila tomu, aby se daleko od Vídně odehrávaly hrůzy honu na čarodějnice, podporované lidskou zběsilostí, podlostí, závistí, hysterií a pověrčivostí. Komtesa Nera, vychovávaná sice jako v bavlnce, ale s možností svobodně myslet, babičkou hraběnkou Ratkayovou, se chystá na svůj první ples. Velkolepou oslavou jejího vstupu do společnosti začne děsivá série lstivých léček, podlého a nevraživého jednání, která mladou dívku uvrhne do vězení, kde ji bezdůvodně označí za satanovu milenku a posléze dovedou ke žhnoucí hranici. Naštěstí statečný ctitel zasáhne ku jejímu prospěchu a Nera může hledat a rozplétat smutné tajemství své rodiny.

Tak, jak se četl první díl, vstřebává se i tento – lehce, svižně a napínavě. Oplývá neuvěřitelnými zápletkami i ochromující láskou, která dokáže nepředstavitelné divy. Autorka navíc bravurně vykresluje podhoubí, z něhož se rodí davová psychóza. Vydrážděná lůza dovede bezdůvodně během vteřiny zatratit a poplivat člověka, kterému před nedávnem líbala ruku. Zajímavá je i psychologie postav, jež se zuby nehty drží u moci, i za cenu likvidace rozumu. Ruka ruku myje, nečisté obchody a praktiky spojují lumpy, víra ve spravedlnost dostává na frak. Způsob, jak očernit člověka, poštvat na něj hlupáky a sám za hradbou nenávistného řevu konat zlo... Podobnost se současností jistě čistě náhodná, ovšem v osmnáctém století se přece jen tížeji přesvědčovali lidé, v nichž strach a pověrčivost živila církev i světské panstvo ku svému prospěchu celá staletí. Alespoň v této oblasti se dnes lépe dýchá, ale poctivost a síla rozumu ještě pořád nechodí po ulici s hrdě vztyčenou hlavou.

Zagorka, Jurič Marija: Gričská čarodějnice, Komtesa Nera
Vydalo nakladatelství XYZ v roce 2008
Obálka převzata z: martinus.sk


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

Reakce k článku


Od: anonym - 15.4.2008 - 10:16

Dnes se upaluje taky. sice neplápolají hranice, ale politicky zmanipulovaní jedinci toužící po neomezené moci taky dokáží pěkně zatápět. podstata se nemění, jenom dekor je decentnější

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2023 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0389 s